17 lipca 2023 r. Ministerstwo Edukacji i Nauki opublikowało nowy wykaz czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych. Na liście czasopism naukowych znajduje się ponad 34 tys. pozycji. Wśród nich ponownie znalazły się czasopisma Humanities and Social Sciences oraz Modern Management Review wydawane na Wydziale Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej. Czasopismo HSS otrzymało aż 140 punktów, natomiast czasopismo MMR - 40 punktów. Tym samym czasopisma HSS i MMR zostały zaliczone do prestiżowej grupy najwyżej punktowanych w Polsce wydawnictw politechnicznych o profilu społecznym i humanistycznym.
Humanities and Social Sciences
Humanities and Social Sciences to recenzowane czasopismo naukowe, którego celem jest popularyzacja wyników badań naukowych i prac poglądowych z zakresu wybranych nauk społecznych oraz nauk humanistycznych. Zróżnicowanie tematyczne wynika z kilkudziesięcioletniej tradycji czasopisma, w którym zamieszczano teksty z szeroko rozumianych nauk humanistycznych i społecznych. Funkcję Redaktora Naczelnego HSS pełni prof. dr hab. Grzegorz Ostasz, zastępcą Redaktora Naczelnego jest dr Justyna Stecko, a funkcję Asystenta Redakcji pełni dr Elżbieta Kurzępa-Piękoś.
Kwartalnik Humanities and Social Sciences swoją „siłę” punktową rozpoczynał od 2 punktów. W 2012 r. został zweryfikowany na poziomie 5 punktów, a od 2014 r. za publikację artykułu na łamach HSS autorzy otrzymywali już 8 punktów. Następnie, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z 2015 r., liczba punktów przyznawanych za publikację w kwartalniku została podniesiona do 14 punktów (maksymalna liczba punktów dla czasopism znajdujących się na tak zwanej liście B wynosiła wówczas 15). Z kolei od 2019 r. autorzy, których teksty przeszły pozytywną recenzję w HSS otrzymywali 20 punktów za publikację. Natomiast od 1 grudnia 2021 r. za publikację swoich artykułów w kwartalniku można było otrzymać 70 punktów.
Modern Management Review
Czasopismo Modern Management Review ukazuje się na Wydziale Zarządzania nieprzerwanie od 1998 roku, początkowo pod nazwą Zarządzanie i Marketing. W 2013 roku nazwę czasopisma zmieniono na Modern Management Review. Funkcję Redaktora Naczelnego MMR, od 2020 roku, pełni dr hab. Beata Zatwarnicka-Madura, prof. PRz, Zastępcą Redaktora Naczelnego jest dr inż. Grzegorz Zimon, Redaktorem Statystycznym dr Paweł Hydzik, a Asystentem Redakcji, od 2014 roku, jest dr Joanna Wiażewicz.
Czasopismo Modern Management Review również jest recenzowanym czasopismem naukowym, którego celem jest popularyzacja wyników badań naukowych i prac poglądowych w zakresie szeroko rozumianych problemów gospodarczych i społecznych. W MMR publikowane są artykuły o tematyce należącej do dziedziny nauk społecznych. Wiodącą dyscypliną są nauki o zarządzaniu i jakości. Pozostałe dyscypliny naukowe to: ekonomia i finanse oraz nauki o bezpieczeństwie.
Podobnie jak HSS także MMR regularnie podnosił swoją pozycję w ministerialnych wykazach czasopism naukowych. Kolejne punktacje uzyskiwane przez autorów tego periodyku naukowego wynosiły: 2 punkty, 7 punktów (od 2012 r.), 8 punktów (od 2014 r.) oraz 11 punktów (od 2015 r.). W 2019 r. punktacja została obniżona do poziomu 5 punktów. Z kolei w 2021 r. punktację podwyższono do 20 punktów.
Autorem projektu graficznego okładek dla HSS i MMR jest mgr Damian Gębarowski. Obydwa czasopisma funkcjonują na otwartych platformach OJS. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie poświęconej periodykom.
W notatce wykorzystano informacje zawarte w aktualnościach WZ z dnia 03.12.2021 r. J. Wiażewicz: Sukces MMR i HSS na nowej liście czasopism i konferencji MEiN.