Strona: Sukces MMR i HSS na nowej liście czasopism i konferencji MEiN / Wydział Zarządzania

Sukces MMR i HSS na nowej liście czasopism i konferencji MEiN

2021-12-03
, red.  Joanna Wiażewicz, fot. A. Surowiec
Okładki zeszytów naukowych WZ, graf. A. Surowiec

1 grudnia 2021 r. został opublikowany nowy Komunikat Ministra Edukacji i Nauki w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych.

Na liście MEiN znalazły się czasopisma Humanities and Social Sciences oraz Modern Management Review wydawane na Wydziale Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej. Czasopismo HSS otrzymało aż 70 punktów, natomiast czasopismo MMR 20 punktów. Tym samym czasopisma HSS i MMR zostały zaliczone do prestiżowej grupy najwyżej punktowanych w Polsce wydawnictw politechnicznych o profilu społecznym i humanistycznym.

Humanities and Social Sciences w pigułce

Humanities and Social Sciences stanowią bezpośrednią kontynuację periodyku naukowego Politechniki Rzeszowskiej z serii Nauki Społeczne, którego druk rozpoczęto jeszcze w 1973 r., a następnie czasopisma Ekonomia i Nauki Humanistyczne publikowanego przez Oficynę Wydawniczą Politechniki Rzeszowskiej od 1995 r. Zmiana nazwy na Humanities and Social Sciences nastąpiła w 2012 r. i była podyktowana strategią umiędzynarodowienia pisma oraz dotarcia do większej liczby odbiorców. Od tego samego roku czasopismo ukazuje się w cyklu kwartalnym – wyjaśnia prof. dr hab. Grzegorz Ostasz, Redaktor Naczelny HSS.

W 2019 r. HSS znalazł się w grupie 500 czasopism naukowych, które w ramach konkursu „Wsparcie dla czasopism naukowych” otrzymały dotacje przeznaczone na podnoszenie jakości.

Dzięki wsparciu finansowemu podniesiono poziom praktyk wydawniczych i edytorskich oraz zwiększono rozpoznawalność czasopisma HSS w środowisku naukowym. Natomiast rozwój i stałe zwiększanie wagi punktowej kwartalników to zasługa zarówno całych zespołów redakcyjnych, jak i grona doświadczonych recenzentów i profesjonalizmu autorów artykułów - dodaje dr Justyna Stecko, zastępca Redaktora Naczelnego HSS.

Humanities and Social Sciences to recenzowane czasopismo naukowe, którego celem jest popularyzacja wyników badań naukowych i prac poglądowych z zakresu wybranych nauk społecznych oraz nauk humanistycznych. Zróżnicowanie tematyczne wynika z kilkudziesięcioletniej tradycji czasopisma, w którym zamieszczano teksty z szeroko rozumianych nauk humanistycznych i społecznych. Funkcję Redaktora Naczelnego HSS pełni prof. dr hab. Grzegorz Ostasz, zastępcą Redaktora Naczelnego jest dr Justyna Stecko, a funkcję Sekretarza Redakcji pełni dr Elżbieta Kurzępa.

Kwartalnik Humanities and Social Sciences swoją „siłę” punktową rozpoczynał od 2 punktów. W 2012 r. został zweryfikowany na poziomie 5 punktów, a od 2014 r. za publikację artykułu na łamach HSS autorzy otrzymywali już 8 punktów. Następnie, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z  2015 r., liczba punktów przyznawanych za publikację w kwartalniku została podniesiona do 14 punktów (maksymalna liczba punktów dla czasopism znajdujących się na tak zwanej liście B wynosiła wówczas 15). Z kolei od 2019 r. autorzy, których teksty przeszły pozytywną recenzję w HSS otrzymywali 20 punktów za publikację.

Słów kilka na temat Modern Management Review

Czasopismo Modern Management Review ukazuje się na Wydziale Zarządzania nieprzerwanie od 1998 roku, początkowo pod nazwą Zarządzanie i Marketing. W 2013 roku nazwę czasopisma zmieniono na Modern Management Review. Funkcję Redaktora Naczelnego MMR, od 2020 roku, pełni dr hab. Beata Zatwarnicka-Madura, prof. PRz, Sekretarzem Redakcji, od 2014 roku, jest dr Joanna Wiażewicz.

Czasopismo Modern Management Review również jest recenzowanym czasopismem naukowym, którego celem jest popularyzacja wyników badań naukowych i prac poglądowych w zakresie szeroko rozumianych problemów gospodarczych i społecznych. W MMR publikowane są artykuły o tematyce należącej do dziedziny nauk społecznych. Wiodącą dyscypliną są nauki o zarządzaniu i jakości. Pozostałe dyscypliny naukowe to: ekonomia i finanse oraz nauki o bezpieczeństwie.

Podobnie jak HSS także MMR regularnie podnosił swoją pozycję w ministerialnych wykazach czasopism naukowych. Kolejne punktacje uzyskiwane przez autorów tego periodyku naukowego wynosiły: 2 punkty, 7 punktów (od 2012 r.), 8 punktów (od 2014 r.) oraz 11 punktów (od 2015 r.). W 2019 r. punktacja została obniżona do poziomu 5 punktów.

Czasopismo Modern Management Review jest indeksowane w polskich i międzynarodowych bazach danych, takich jak: BazEkon, DOAJ, EBSCO, ERIH PLUS, NSD. Aplikowanie do baz danych jest ważnym aspektem rozwoju czasopisma i podnoszenia jego prestiżu, stąd też kolejnym planowanym działaniem jest aplikowanie do bazy SCOPUS i innych uznanych baz danych – podkreśla dr hab. Beata Zatwarnicka-Madura, Redaktor Naczelna MMR.

Ważnym momentem wpływającym na umiędzynarodowienie czasopisma była decyzja o publikowaniu tekstów jedynie w języku angielskim.

W efekcie udaje nam się ciągle rozbudowywać bazę recenzentów zagranicznych, którzy współpracują z MMR, a jednocześnie otrzymujemy coraz więcej zgłoszeń artykułów od autorów reprezentujących zagraniczne uczelnie; na przestrzeni ostatnich lat autorami artykułów byli przedstawiciele uczelni z takich krajów jak Polska, Słowacja, USA, Ukraina, Estonia, RPA, Indonezja, Kazachstan, Węgry czy Nigeria  – dodaje dr Joanna Wiażewicz, Sekretarz Redakcji.

Autorem projektu graficznego okładek dla HSS i MMR jest mgr Damian Gębarowski. Obydwa czasopisma funkcjonują na otwartych platformach OJS. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie poświęconej periodykom.