W ubiegłym tygodniu gościliśmy w Politechnice Rzeszowskiej delegację naukowców i studentów z Ukrainy. Ich opiekunem z ramienia uczelni i Wydziału Zarządzania, a jednocześnie tłumaczem, była dr Alla Karnaukh-Brożyna, z Katedry Nauk Humanistycznych i Społecznych.
O Akademii
Delegacja przyjechała z Donbaskiej Akademii Narodowej Budownictwa i Architektury (Donbas National Academy of Civil Engineering and Architecture – DonNACEA) z siedzibą w Kramatorsku, z którą na początku bieżącego roku Politechnika Rzeszowska podpisała umowę partnerską. Ze względu na wojnę w Donbasie, w 2014 r. placówka musiała zmienić siedzibę i przeniosła się z rodzimego miasta do Kramatorska. Na rozbudowę infrastruktury oraz wyposażenie w urządzenia i sprzęt konieczny dla ponownego podjęcia działalności naukowej i dydaktycznej otrzymała duży grant ze środków Unii Europejskiej przeznaczonych dla tzw. „uczelni przemieszczonych”.
Cel wizyty
Część środków z grantu władze uczelni mogą przeznaczyć na pozyskanie wiedzy i praktyki związanych z nowoczesnymi metodami prowadzenia działalności akademickiej, w tym na zdobycie doświadczeń u partnerów z krajów UE oraz na zapraszanie naukowców z tych placówek do przeprowadzenia zajęć w Kramatorsku.
Dlatego celem wizyty gości z Ukrainy było zapoznanie się z przykładami dobrych praktyk naszej uczelni oraz z infrastrukturą i organizacją całokształtu działalności Politechniki Rzeszowskiej.
Członkowie delegacji
Na uczelnię przyjechało 10 osób, w tym 6 nauczycieli i 4 studentów. Delegację podzielono na trzy grupy, tj. pracowników reprezentujących nauki humanistyczne, przedstawicieli nauk technicznych oraz studentów.
Pierwszą grupę stanowili pracownicy naukowi Wydziału Ekonomiczno-Humanistycznego – kierunków Zarządzanie i Ekonomia:
- dr Larysa Lysak, adiunkt w Katedrze Nauk Humanistycznych i kierownik tej jednostki,
- dr Vita Hryhorieva, adiunkt w Katedrze Nauk Humanistycznych i Sekretarz Rady Naukowej,
- Tetiana Kalashnykova, starszy wykładowca w Katedrze Nauk Humanistycznych.
W związku ze specyfiką ich działalności naukowo-dydaktycznej, poza zaznajomieniem się z całokształtem działalności uczelni, skupili się na zapoznaniu się z rozwiązaniami stosowanymi na Wydziale Zarządzania.
Przebieg wizyty
Wtorek
W imieniu władz uczelni, gości przywitał prorektor ds. studenckich, prof. dr hab. Grzegorz Ostasz, kierownik Katedry Nauk Humanistycznych i Społecznych, który przedstawił atuty uczelni, jej cele i wartości, doświadczenia i przykłady dobrych praktyk współpracy międzynarodowej. Prorektor Ostasz wręczył gościom upominki Politechniki Rzeszowskiej, a dr Larysa Lysak przekazała w ręce Prorektora tradycyjnie wyszywany ukraiński rusznyk oraz monografię uczelni.
W tym dniu goście zwiedzili także campus uczelni, po którym oprowadził ich mgr Artur Polakiewicz z tej samej jednostki WZ, a wieczorem wzięli udział w XXI Nocnym Spotkaniu z Reklamą, organizowanym przez członków Studenckiego Koła Naukowego Komunikacji Marketingowej „Brief”, działającego przy Zakładzie Marketingu WZ.
Środa
Drugi dzień grupa pracowników nauk humanistycznych rozpoczęła od odwiedzin w studenckim Radio Centrum.
Następnie wykładowcy spotkali się z władzami Wydziału Zarządzania. Obecni byli dr hab. Beata Zatwarnicka-Madura, prof. PRz, dziekan Wydziału Zarządzania, dr Justyna Stecko, prodziekan WZ do spraw kształcenia, dr hab. Tadeusz Olejarz, prof. PRz, prodziekan do spraw rozwoju oraz dr Alla Karnaukh-Brożyna. Uczestnicy rozmawiali o możliwościach dalszej współpracy: wzajemnych stażach pracowników naukowych i praktykach studenckich. Zwrócono także uwagę na możliwość publikacji artykułów w zeszytach naukowych Wydziału Zarządzania: Humanities and Social Sciences oraz Modern Management Review.
Następnie naukowcy zwiedzili wydziałowe Laboratorium nowoczesnych technologii w logistyce, po którym oprowadził ich dr hab. inż. Mirosław Śmieszek, prof. PRz.
Czwartek
Podczas trzeciego dnia naukowcy kontynuowali spotkania na Wydziale Zarządzania, a studenci – podobnie jak w środę – spędzili czas z Lidią Śmigiel, przewodniczącą Wydziałowego Samorządu Studenckiego WZ, by zapoznać się z ofertą kół naukowych i organizacji studenckich. Grupa naukowców zwiedziła kolejne laboratoria WZ, tym razem działające w kierowanym przez dr hab. inż. Krzysztofa Tereszkiewicza, prof. PRz, Zakładzie Informatyki w Zarządzaniu: Laboratorium technologii wizualnych i rzeczywistości rozszerzonej, Laboratorium instrumentalnej analizy jakości żywności i Laboratorium dydaktyczne towaroznawstwa żywności. Zapoznali się także z programami studiów dla kierunków prowadzonych na Wydziale Zarządzania.
Piątek
Ostatni dzień pobytu w naszej uczelni goście poświęcili na wizytę w Ośrodku Kształcenia Lotniczego OKL Jasionka, po którym oprowadził ich dyrektor OKL, dr inż. Arkadiusz Rzucidło, w towarzystwie dr Alli Karnaukh-Brożyny z Katedry Nauk Humanistycznych i Społecznych.
Możliwości dalszej współpracy
Żegnając się z Politechniką Rzeszowską, goście podkreślali ogromne wrażenie, jakie wywarła na nich zarówno cała uczelnia, jak i poszczególne wydziały.
Naukowcy są bardzo otwarci na dalszą współpracę, tak naukową, jak dydaktyczną. Warto przypomnieć, że w ramach środków z grantu mogą także zaprosić pracowników oraz studentów z uczelni partnerskich do odbycia staży naukowych i studenckich w Akademii. Ukraińscy partnerzy chętnie podejmą także współpracę w ramach projektów badawczych.
Zainteresowani kooperacją pracownicy WZ mogą się w tej sprawie kontaktować z dr Allą Karnaukh-Brożyną, która opiekowała się grupą podczas jej pobytu na naszej uczelni.