Opiekun Praktyk Studenckich dla kierunku zarządzanie
dr inż. Artur Stec
artistec@prz.edu.pl
Uprzejmie informuję, że w budynku S została ustawiona przy portierni skrzynka, do której można wrzucać dokumenty z praktyk. Proszę je umieszczać w papierowych teczkach i napisać na niej swoje imię i nazwisko oraz rok, kierunek i rodzaj studiów.
- Praktyka obowiązkowa na studiach I-go stopnia (stacjonarnych i niestacjonarnych):
Do odbycia praktyki studenckiej są zobowiązani wszyscy studenci studiów pierwszego stopnia (stacjonarnych i niestacjonarnych). Praktyka trwa 3 tygodnie, tj. 15 dni roboczych i odbywa się w okresie od 1 lipca 2020 roku do 30 września 2020 roku. Ze względu na sytuację epidemiologiczną dopuszcza się możliwość odbycia praktyki do końca 2020 roku, jednak wymaga to zgody Dziekana.
- Formy odbycia praktyk
Studenci w celu zaliczenia praktyk powinni je odbyć:
- stacjonarnie w zakładzie pracy na podstawie porozumienia;
- zdalnie w zakładzie pracy na podstawie porozumienia.
Dopuszcza się także zaliczenie praktyki na podstawie:
- pracy zawodowej,
- własnej działalności gospodarczej,
- stażu lub praktyki odbytej na podstawie porozumienia, w którym Politechnika nie jest stroną,
- wolontariatu,
- służby w Legii Akademickiej lub Wojskowej Obronie Terytorialnej,
- udziału w kursach, szkoleniach potwierdzonego certyfikatem lub innymi dokumentami,
- aktywnego udziału w samorządzie studenckim potwierdzonego zaświadczeniem z samorządu studenckiego,
- działalności w kołach naukowych potwierdzonej zaświadczeniem od opiekuna koła,
- pełnienia funkcji starosty roku potwierdzonej zaświadczeniem z dziekanatu.
Jednocześnie nabyte umiejętności muszą wykazywać powiązania z problematyką wykazaną w ramowym programie praktyk studenckich dla kierunku zarządzanie.
1.1 Instrukcja "krok po kroku" dla studentów odbywających praktyki stacjonarnie i zdalnie
Poniżej znajduje się szczegółowa instrukcja krok po kroku dla studentów mających odbyć praktyki. Proszę przeczytać uważnie i zwracać uwagę również na kwestie techniczne jak np. rozmiar czcionki czy właściwie wpisana kolejność wymaganych danych, ponieważ źle wypełnione pliki będą odsyłane aż do poprawnego wypełnienia!
KROK 1
Student zapoznaje się z dokumentem "Cele i ramowy program praktyk studenckich na kierunku Zarządzanie". Proszę zwrócić uwagę na zakres, jaki ma obejmować praktyka.
KROK 2
Student dokonuje wyboru miejsca, w którym będzie odbywał praktyki. Wyboru można dokonać samodzielnie, przy czym należy zwrócić uwagę czy w jednostce przyjmującej na praktyki istnieje możliwość zapoznania się z wybranymi zagadnieniami, które są wskazane w dokumencie "Cele i ramowy program praktyk studenckich na kierunku zarządzanie". Jeżeli Student posiada wątpliwości co do wybranej przez siebie jednostki, w której zamierza odbyć praktykę, powinien skontaktować się osobiście lub e-mailowo z Opiekunem Praktyk Studenckich.
KROK 3
Student wypełnia i przesyła e-mailowo na adres Opiekuna Praktyk Studenckich następujące dokumenty:
- wypełniony druk umowy (do pobrania: umowa w sprawie organizacji studenckiej praktyki zawodowej - studia stacjonarne, instrukcja wypełnienia umowy w sprawie organizacji studenckiej praktyki zawodowej - studia stacjonarne, umowa w sprawie organizacji studenckiej praktyki zawodowej - studia niestacjonarne, instrukcja wypełnienia umowy w sprawie organizacji studenckiej praktyki zawodowej - studia niestacjonarne),
- informację o praktykancie do tabeli zbiorczej (do pobrania: informacja o praktykancie, instrukcja wypełnienia tabeli),
- informację dla ubezpieczyciela (do pobrania: informacja o praktykancie dla ubezpieczyciela, instrukcja wypełnienia).
Ostateczny termin nadsyłania wymienionych dokumentów to 3 lipca 2020 roku. Jeżeli Student ma problemy z określeniem formy, w jakiej będzie starał się o zaliczenie praktyk, również powinien poinformować Opiekuna do 3 lipca 2020 roku.
Jeżeli praktyka będzie się odbywać w trakcie trwania semestru zimowego 2020/21 Student powinien złożyć podanie, w którym zwróci się do Prodziekana ds. Kształcenia o wyrażenie zgody na późniejsze odbycie praktyki (do pobrania: wzór). Podanie podpisane i zeskanowane można nadsyłać na adres e-mailowy Opiekuna. W trakcie trwania semestru praktyka może się odbywać najwyżej 3 dni w tygodniu!
KROK 4
Opiekun sprawdza nadesłane dokumenty i w razie wątpliwości lub błędnego wypełnienia odsyła Studentowi. Po uzyskaniu akceptacji przez Opiekuna, Student drukuje umowę w 3 egzemplarzach. Każdy z egzemplarzy podpisuje Student i uprawniony przedstawiciel zakładu pracy. Następnie Student przesyła wszystkie 3 egzemplarze wraz zaadresowaną na swój adres korespondencyjny kopertą w formacie A4 bez znaczka, pocztą na adres Prodziekan ds. Kształcenia dr inż. Marek Magniszewski, Wydział Zarządzania, Al. Powstańców Warszawy 10, bud. S, 35-959 Rzeszów z dopiskiem roku, kierunku i stopnia studiów. W uzasadnionych przypadkach po wcześniejszym uzgodnieniu z Opiekunem możliwe jest bezpośrednie dostarczenie wymaganych dokumentów na portiernię budynku S. Po podpisaniu umowy przez Prodziekana ds. Kształcenia, Student otrzymuje pocztą 2 egzemplarze (przypominamy o dołączenie przy składaniu dokumentów zaadresowanej koperty). Jeden egzemplarz umowy jest dla Studenta, a drugi dla Pracodawcy. Student może rozpocząć praktykę dopiero po otrzymaniu przez Opiekuna umowy podpisanej przez Studenta i Pracodawcę. Wtedy też Student jest ubezpieczany.
Przy ustalaniu początku odbywania praktyk proszę uwzględnić czas trwania opisanej procedury (około 3 tygodni).
Jeżeli praktyka będzie odbywać się zdalnie proszę wpisać ten fakt w umowie, w uwagach.
Student może rozpocząć praktykę dopiero po otrzymaniu umowy ze wszystkimi podpisami stron!
KROK 5
Student odbywa praktykę. Opiekun Praktyk Studenckich przeprowadza kontrolę przebiegu praktyk. W przypadku nieuzasadnionej nieobecności Studenta na praktykach może ona zostać niezaliczona!
KROK 6
Po zakończeniu praktyki programowej w celu jej zaliczenia student przedkłada Opiekunowi Praktyk Studenckich do 23 października 2020 roku lub później (gdy uzyskał zgodę Dziekana na odbycie praktyk w semestrze zimowym 2020/21) wypełnione następujące dokumenty:
- zaświadczenie o odbyciu praktyki wystawione przez firmę, w której odbywała się praktyka (do pobrania: druk zaświadczenia, druk zaświadczenia w języku angielskim dla studentów odbywających praktyki zagraniczne),
- raport z przebiegu praktyki (sporządza student, raport powinien wskazywać w jakich jednostkach firmy odbywała się praktyka, jakie zadania były wykonywane w trakcie praktyki, obszerność raportu: 1-2 strona formatu A4) - do pobrania: druk raportu
- ocena praktykanta (do pobrania: druk oceny praktykanta); oceny dokonuje opiekun studenta z jednostki, w której odbywa praktykę, co powinno zostać poświadczone podpisem i pieczęcią imienną lub jednostki
KROK 7
Na podstawie przedłożonych dokumentów i rozmowy ze studentem Opiekun Praktyk Studenckich dokonuje oceny, którą wprowadza do systemu USOS na koniec 5 semestru. Jeżeli sytuacja epidemiologiczna nie pozwoli na bezpośrednie spotkanie, zeskanowane dokumenty będzie można przesłać e-mailowo do Opiekuna Praktyk Studenckich i może zostać przeprowadzona ze Studentem rozmowa przez komunikator internetowy.
1.2 Zaliczenie praktyki programowej bez jej odbywania
O zaliczenie praktyki programowej bez jej odbywania mogą ubiegać się Studenci, którzy uzyskali umiejętności praktyczne w związku ze świadczeniem pracy, prowadzeniem działalności gospodarczej, odbyciem stażu lub praktyki odbytej na podstawie porozumienia, w którym Politechnika nie jest stroną, odbyciem wolontariatu, służbą w Legii Akademickiej lub Wojskowej Obronie Terytorialnej, udziałem w kursach, szkoleniach potwierdzonym certyfikatem lub innymi dokumentami, aktywnym udziałem w samorządzie studenckim potwierdzonym zaświadczeniem z samorządu studenckiego, działalnością w kołach naukowych potwierdzoną zaświadczeniem od opiekuna koła oraz pełnieniem funkcji starosty roku potwierdzonej zaświadczeniem z dziekanatu.
Zgodę na zaliczenie praktyki programowej na podstawie wyżej wymienionych aktywności wyraża Prodziekan ds. Kształcenia na wniosek studenta. Studenci, którzy odbywali praktykę w liceach i technikach nie mogą się starać o jej zaliczenie jako praktyki programowej.
Podanie o zaliczenie praktyki programowej bez jej odbywania wraz z dokumentami należy składać Opiekunowi Praktyk w terminie do 3 lipca 2020. Dokumenty, wymagane w związku z ubieganiem się o zwolnienie z odbywania praktyki:
- podanie do Prodziekana ds. Kształcenia o zaliczenie praktyki programowej (do pobrania: wzór)
- informację o praktykancie do tabeli zbiorczej (do pobrania: informacja o praktykancie, instrukcja wypełnienia tabeli)
- dokument potwierdzający nabycie umiejętności praktycznych:
- zaświadczenie o zatrudnieniu,
- zaświadczenie o odbyciu stażu,
- zaświadczenie o prowadzeniu działalności gospodarczej,
- zaświadczenie o odbyciu wolontariatu,
- zaświadczenie o odbyciu praktyki na podstawie porozumienia, gdzie stroną nie jest Politechnika oraz ramowy program odbytej praktyki,
- certyfikat szkolenia, kursu odbytego stacjonarnie lub online,
- zaświadczenie o działalności w kole naukowym, samorządzie studenckim lub o pełnieniu funkcji starosty.
- raport sporządzony przez studenta, wyjaśniający na czym polegała wykonywana praca (objętość raportu 1-2 strony A-4, sporządzony własnoręcznie lub pismem komputerowym):
- raport zgodności czynności wykonywanych w ramach pracy zawodowej z ramowym programem praktyk studenckich (do pobrania: wzór),
- raport zgodności czynności wykonywanych w ramach stażu z ramowym programem praktyk studenckich (do pobrania: wzór),
- raport zgodności czynności wykonywanych w ramach własnej działalności gospodarczej z ramowym programem praktyk studenckich (do pobrania: wzór),
- raport zgodności czynności wykonywanych w ramach wolontariatu z ramowym programem praktyk studenckich (do pobrania: wzór),
- raport zgodności czynności wykonywanych w ramach praktyki odbytej na podstawie innego porozumienia (Politechnika nie jest stroną) z ramowym programem praktyk studenckich (do pobrania: wzór),
- raport zgodności czynności nabytych w ramach uczestnictwa w szkoleniu z ramowym programem praktyk studenckich (do pobrania: wzór),
- raport zgodności czynności nabytych w ramach uczestnictwa w kursie z ramowym programem praktyk studenckich (do pobrania: wzór),
- raport zgodności czynności wykonywanych w ramach udziału w kole naukowym z ramowym programem praktyk studenckich (do pobrania: wzór),
- raport zgodności czynności wykonywanych w ramach działalności w samorządzie studenckim z ramowym programem praktyk studenckich (do pobrania: wzór),
- raport zgodności czynności wykonywanych w ramach pełnienia funkcji starosty roku z ramowym programem praktyk studenckich (do pobrania: wzór).
Dodatkowe dokumenty do pobrania:
- Zarządzenie Rektora PRz w sprawie praktyk studenckich (w załączeniu wzór porozumienia w sprawie organizacji praktyki)
- Cele i ramowy program praktyk studenckich na kierunku Zarządzanie
- Rekomendacje MNISW dotyczące realizacji praktyk w związku z epidemią COVID-19 https://www.gov.pl/web/nauka/rekomendacje-dotyczace-realizacji-praktyk-na-studiach-pierwszego-i-drugiego-stopnia-oraz-jednolitych-studiach-magisterskich
Szanowni Państwo!
W okresie od 15 do 21 czerwca br. proszę zgłosić staroście roku drogą emailową formę, w jakiej Państwo są w stanie odbyć praktyki. Zebrane informacje starosta następnie dostarczy do opiekunów praktyk.
W związku z sytuacją epidemiologiczną proponujemy następujące formy:
- stacjonarnie w zakładzie pracy na podstawie porozumienia;
- zdalnie w zakładzie pracy na podstawie porozumienia;
- zaliczenie praktyki bez jej odbywania na podstawie procedury opisanej poniżej w pkt. 1.2 po uzyskaniu akceptacji opiekuna,
- zaliczenie praktyki bez jej odbywania na podstawie dokumentów, potwierdzających nabycie kierunkowych umiejętności praktycznych (np. certyfikaty, udział w szkoleniach, kursach, Legii Akademickiej, WOT, działalność na uczelni – koła naukowe, samorząd studencki) po uzyskaniu akceptacji opiekuna.
W przypadku braku możliwości realizacji praktyki w wyżej wymienionych formach, proszę zgłosić ten fakt staroście.