Strona: „Zielona energia w rolnictwie Polski Wschodniej – uwarunkowania rozwoju” / Wydział Zarządzania

„Zielona energia w rolnictwie Polski Wschodniej – uwarunkowania rozwoju”

2022-10-13
, red.  Iwona Oleniuch
Grafika informująca o projekcie

Miło nam poinformować, że pracownicy Wydziału Zarządzania, dr hab. Krzysztof Kud, prof. PRz oraz dr hab. Marian Woźniak, prof. PRz realizują jako partnerzy projekt badawczo-wdrożeniowy „Zielona energia w rolnictwie Polski Wschodniej – uwarunkowania rozwoju”. Projekt potrwa do 31 października 2023 r.

O projekcie

Projekt uzyskał finansowanie w wysokości 115 135,00 zł w wyniku konkursu nr 6/2022 dla partnerów Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich ogłoszonego przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (umowa KSOW/6/2022/072 z dnia 14 lipca 2022 r., na realizację projektu w ramach Planu Działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 Plan operacyjny na lata 2022-2023). Jego Liderem jest Uniwersytet w Białymstoku.

W realizacji projektu współpracują ponadto: dr hab. Renata Przygodzka, prof. UwB, pracownik Wydziału Ekonomii i Finansów UwB, prof. dr hab. Aleksandra Badora z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, dr hab. Krzysztof Krukowski, prof. Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, dr Jarosław Mioduszewski z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

Przyjęty cel

Celem projektu jest pogłębienie i wymiana wiedzy na temat czynników determinujących poziom wykorzystywania w gospodarstwach rolnych Polski Wschodniej odnawialnych źródeł energii (OZE), korzyści z tego płynących oraz promocja dobrych praktyk z zakresu wykorzystywania OZE w rolnictwie.

Zakładane efekty

Rezultatami projektu będą: badania dotyczące poziomu zaangażowania gospodarstw rolnych Polski Wschodniej w wykorzystywanie OZE poprzez badania ilościowe (badania ankietowe w 500 gospodarstwach rolnych), identyfikacja uwarunkowań/czynników determinujących rozwój OZE w tych gospodarstwach za pomocą badań jakościowych (panel ekspercki/analiza SWOT),  wskazanie korzyści płynących ze stosowania OZE w rolnictwie (analiza studiów przypadku), monografia naukowa oraz warsztaty upowszechniające wyniki badań skierowane do rolników zainteresowanych możliwością wykorzystywania OZE w gospodarstwach rolnych.

Adresaci

Odbiorcami projektu będą: rolnicy, doradcy rolni oraz przedstawiciele: administracji publicznej, uczelni wyższych i instytutów badawczych, instytucji wspierających rozwój rolnictwa i obszarów wiejskich, instytucji wspierających rozwój OZE oraz firm zajmujących się produkcją i sprzedażą instalacji OZE.

Zaproszenie do projektów KSOW

Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich (KSOW) zaprasza wszystkich zainteresowanych współpracą do rejestracji w bazie partnerów KSOW dostępnej na stronie www.ksow.pl.