W dniu 24 października 2018 roku członkowie Studenckiego Koła Naukowego „Eurointegracja” działającego przy Katedrze Ekonomii Wydziału Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej im. I. Łukasiewicza, studenci Bezpieczeństwa wewnętrznego (specjalizacja: bezpieczeństwo ekonomiczne) z Wydziału Zarządzania PRz oraz studenci kierunku Energetyka z Wydziału Elektrotechniki i Informatyki PRz mieli okazję zwiedzić Zespół Tłoczni Gazu w Jarosławiu – Terenową Jednostkę Eksploatacji Operatora Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A.
Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. to spółka Skarbu Państwa zajmująca kluczową pozycję w polskim systemie energetycznym. Prawidłowe działanie tej spółki jest podstawą bezpieczeństwa energetycznego Polski, bowiem zajmuje się ona transportem paliw gazowych siecią przesyłową na terenie całego kraju. Mówiąc prościej, GAZ-SYSTEM zajmuje się transportem gazu ziemnego od stacji początkowej, czyli od 67 punktów wejścia do systemu przesyłowego do końcowego odbiorcy – aktualnie są 983 miejsca odbioru paliwa gazowego o określonej fizycznej lokalizacji.
Studenci Politechniki Rzeszowskiej mieli okazję odwiedzić Zespół Tłoczni Gazu w Jarosławiu składający się z dwóch tłoczni – Jarosław I i Jarosław II. Zdolność przesyłowa obu tłoczni wynosi kolejno 360 000 m3/h i 300 000 m3/h. Tłocznia Gazu Jarosław II zajęła miejsce dotychczas funkcjonującej tłoczni produkcji radzieckiej, która wraz z powstaniem swojego następcy została zdemontowana. Jedna z motosprężarek tej nieistniejącej już tłoczni z 1978 roku będzie poddana renowacji i trafi do odwiedzonego już przez studentów PRz Muzeum w Bóbrce.
Wizyta studyjna składała się z dwóch części: merytorycznego zgłębienia zasad funkcjonowania zarówno Terenowej Jednostki Eksploatacji w Jarosławiu, jak i całej spółki OGPGAZ-SYSTEM S.A., oraz części praktycznej – zwiedzenia całej infrastruktury technicznej Zespołu Tłoczni Gazu. Studenci poznali m.in. statystyki opisujące funkcjonowanie Tłoczni, które w dużej mierze zobrazowane były na tablicy synoptycznej, podobnej do tej, którą mieli okazję już oglądać w trzecim semestrze podczas wizyty studyjnej w Podziemnych Magazynach Gazu w Husowie.
Studenci uczestniczący w spotkaniu kierują słowa podziękowania dla panów: Wiesława Hołowacza – kierownika Zespołu Tłoczni Gazu w Jarosławiu; Stanisława Czerwca – zastępcy kierownika TJE w Jarosławiu; Zbigniewa Grossa – Starszego Mistrza Tłoczni Gazu w Lubaczowie; Marka Jóźwiaka – Inspektora Urzędu Dozoru Technicznego – Oddział Terenowy w Lublinie Biuro w Rzeszowie, a także dla pozostałych pracowników Tłoczni biorących udział w spotkaniu. Dziękują również prorektorowi PRz ds. kształcenia dr. hab. inż. Grzegorzowi Masłowskiemu, prof. PRz za zgodę na sfinansowanie kosztów dojazdu.
Przypomnijmy, że studenci ze specjalizacji bezpieczeństwo ekonomiczne pod opieką dra Mariusza Ruszela mieli już okazję zwiedzić Podziemne Magazyny Gazu w Husowie, Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce oraz Zespół Tłoczni Gazu w Jarosławiu. Dzięki wizytom studyjnym studenci lepiej przyswajają zgłębianą na wykładach teorię dotyczącą polskiej polityki energetycznej i mogą dotrzeć do miejsc, które stanowią ich potencjalne miejsca pracy.