Strona: Zawody okręgowe 61. Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym / Wydział Zarządzania

Zawody okręgowe 61. Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym

2020-01-27

Historia Olimpiady sięga roku 1959, kiedy to redakcja czasopisma „Dookoła Świata” przeprowadziła Ogólnopolską Olimpiadę Szkolnych Lig Quizowych. Od 1991 r. organizuje ją Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie do 2013 r. realizowana była przez Instytut Nauk Politycznych, a od roku szkolnego 2013/2014 organizację Olimpiady przejął Instytut Europeistyki.

W dniu 25 stycznia 2020 r. na Politechnice Rzeszowskiej przeprowadzone zostały zawody okręgowe (II stopnia) 61. Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym. Tematyka 61. Olimpiady to: „Przemiany społeczno-gospodarcze we współczesnym świecie i Polsce.

Ponieważ - jak wspomniano - przedmiotem wiodącym tegorocznej Olimpiady są przemiany ustrojowe w Polsce i na świecie, dlatego duża część pytań dotyczyła problematyki ustroju państwa polskiego, systemu partyjnego, zależności prawa polskiego od unijnego. Zjawiska imigracji, terroryzmu, wykluczenia społecznego i cyfrowego, globalizacji, równości szans na rynku pracy były wiodącymi zagadnieniami w pytaniach testowych i ustnych.

Współorganizatorem Olimpiady jest już po raz czwarty Zakład Nauki o Bezpieczeństwie Wydziału Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej (wcześniej współorganizatorem był Zakład Nauk Humanistycznych WZ).

W tegorocznych zawodach okręgowych Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym wzięło udział 41 uczniów szkół średnich z województwa podkarpackiego, spośród których 9 zakwalifikowało się do części ustnej postępowania konkursowego. Zasadniczym celem zawodów było rozbudzenie zainteresowania życiem społeczno-politycznym Polski i świata.

Olimpiada na poziomie okręgowym składała się z dwóch etapów:

1. a) pisemnego – rozwiązanie testu;
  2. b) ustnego – odpowiedzi na pytania problemowe.

Punkty uzyskane za rozwiązanie testu i z odpowiedzi ustnej sumowały się. Zwycięzcami eliminacji okręgowych zostali zawodnicy, którzy zdobyli łącznie największą liczbę punktów. Do zawodów centralnych Komitet Okręgowy zakwalifikował pięciu licealistów.

Nad przebiegiem zawodów i nad prawidłową oceną zawodników czuwało jury w składzie:

• przewodniczący Komitetu Okręgowego: dr hab. Izabela Oleksiewicz, prof. PRz;
  • sekretarz Komitetu Okręgowego: dr Waldemar Krztoń, prof. PRz;
  • członkowie komisji: dr hab. Marek Delong, prof. PRz, dr Marlena Lorek, prof. PRz

Po podsumowaniu zdobytych punktów okazało się, że:

• I miejsce zajął Jan Sobuś z II LO w Łańcucie;
  • II miejsce zajął Mateusz Miklicz z I LO w Sanoku;
  • III miejsce zajęła Klaudia Pryjmak z I LO w Krośnie;

Zawody centralne odbędą się w dniach 4–5 kwietnia 2020 roku na Uniwersytecie Warszawskim w Instytucie Europeistyki Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych. Przeprowadzi je Komitet Główny pod przewodnictwem prof. dr. hab. Konstantego Wojtaszczyka.