Strona: Zarządzanie i finanse - temat wiodący Międzynarodowego Seminarium / Wydział Zarządzania

Zarządzanie i finanse - temat wiodący Międzynarodowego Seminarium

2018-04-25
, red.  Piotr Cyrek/fot. Arkadiusz Surowiec

W dniach 22-25 kwietnia 2018 r. odbywało się International Student Seminar on Management and Financial Issues – międzynarodowe seminarium z dziedzin zarządzania i finansów. Była to już 11. edycja tegoż seminarium (a piąta w Rzeszowie).

Seminarium (które trwało na Politechnice Rzeszowskiej) przeprowadzone zostało przez Zakład Finansów, Bankowości i Rachunkowości funkcjonujący na Wydziale Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej we współpracy ze School of Business Administration in Karvina, Silesian University in Opava, Czechy.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objął rektor PRz, prof. dr hab. inż. Tadeusz Markowski.

Całość prac organizacyjno-merytorycznych koordynowali: dr inż. Mirosław Sołtysiak i mgr Magdalena Suraj. Pomagał również dr Paweł Hydzik (Katedra Metod Ilościowych). Swą pomocą służyli dziekan WZ dr hab. inż. Stanisław Gędek, prof. PRz i prodziekan ds. rozwoju dr Tadeusz Olejarz

W edycjach rzeszowskich, na zaproszenie WZ, uczestniczą od pewnego czasu także przedstawiciele i studenci Wydziału Ekonomii Uniwersytetu Rzeszowskiego. Tradycją jest również, że w seminarium biorą udział zagraniczni studenci Wydziału Zarządzania (oprócz oczywiście studentów polskich). W tegorocznej edycji seminarium brali udział studenci z Polski, Czech, Słowacji, Ukrainy, Turcji, Kazachstanu, Włoch, Hiszpanii, Portugalii, a nawet Chin.

Seminarium (w którym udział brało prawie 60 osób, w tym ponad 40 spoza granic Polski ) stało się nie tylko doskonałą okazją dla studentów do podzielenia się swoją wiedzą oraz doświadczeniem tak z zakresu ekonomii, finansów, zarządzania, jak i z zakresu obszarów interdyscyplinarnych, ale także było idealnym miejscem do nawiązywania nowych przyjaźni (które na pewno przetrwają przez wiele lat), integracji międzynarodowej, dzielenia się wrażeniami, spotkań towarzyskich w grupach i podgrupach. Te właśnie relacje międzyludzkie, jakie zachodzą w ciągu trwania imprezy to niesamowita wartość dodana, która nie pojawia się przypadkiem… Uczestnicy seminarium  w ramach sesji wyjazdowej zwiedzili  skansen w Sanoku, mieli fantastyczną imprezę integracyjną oraz przebywali w Bezmiechowej.

Naukowa debata dla studentów zawsze jest płaszczyzną do wymiany własnych doświadczeń w zakładaniu i prowadzeniu własnych biznesów w krajach ich pochodzenia. Seminarium prowadzone jest w języku angielskim, z udziałem międzynarodowego jury oceniającego aspekty merytoryczny i prezentację tematów. Tradycyjnie wybierane są najlepsze prezentacje, a publiczność także wybiera najlepsze wystąpienia przyznając tzw. nagrodę publiczności.

W bieżącym roku uczestnicy wygłosili przed jury blisko 30 prezentacji dotyczących zarządzania, finansów, ekonomii.

Nagrodę specjalną przyznano Kamilowi Kozakowi z Polski.

I miejsce zajął Michael Kopřiva z Czech.

II miejsce zajął międzynarodowy zespół w składzie Rosas Marques André (Portugalia), Giraldez López Gonzalo (Hiszpania), Zhangabek Aknur (Kazachstan).

Dwa III miejsca (ex aequo) zajęły: Eva Pitrunová z Czech oraz Wu Siyu i Liu Yiming z Chin.

Nadmienić również należy, że wielkie słowa podziękowania za wsparcie finansowe wydarzenia należą się: prorektorowi PRz ds. kształcenia – dr. hab. inż. Grzegorzowi Masłowskiemu, prof. PRz, prorektorowi ds. współpracy międzynarodowej – prof. dr. hab. Grzegorzowi Ostaszowi oraz Fundacji Rozwoju Politechniki.