Strona: Zapraszamy do zgłoszenia udziału w VII Konferencji Naukowej „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju” / Wydział Zarządzania

2022-07-10
, red.  Jolanta Stec-Rusiecka, Iwona Oleniuch
Grafika informująca o wydarzeniu, graf. udostępniona przez Organizatora

Cykliczna Konferencja Naukowa „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju” odbędzie się w tym roku w dniach 12-13 września 2022 r. na Politechnice Rzeszowskiej, w formule hybrydowej (możliwy udział stacjonarny lub zdalny – online). Zgłoszenia udziału czynnego są przyjmowane do 22 sierpnia 2022 r. Udział bierny w formie stacjonarnej można zgłaszać do dnia 2 września 2022 r.

Organizatorzy

Organizatorem Konferencji jest Instytut Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza (IPE) we współpracy z Politechniką Rzeszowską im. Ignacego Łukasiewicza. Pomysłodawcą i przewodniczącym komitetu organizacyjnego jest dr hab. Mariusz Ruszel, prof. PRz – prezes IPE i pracownik Katedry Ekonomii na Wydziale Zarządzania PRz.

Cele

Celem wydarzenia jest wniesienie wkładu w dyskusję naukową i ekspercką dotyczącą polityki energetycznej, bezpieczeństwa energetycznego oraz szeroko pojętego sektora energii. Zamierzeniem jest również włączenie w tę debatę przedstawicieli administracji publicznej, spółek energetycznych, organizacji pozarządowych oraz dziennikarzy gospodarczych i studentów.

Program

Jednym z głównych wątków tegorocznych dyskusji będzie ocena bezpieczeństwa energetycznego państw wschodniej flanki NATO w kontekście polityki Federacji Rosyjskiej oraz analiza zmian zachodzących w globalnej polityce energetycznej w skutek wojny w Ukrainie, z wyciągnięciem wniosków dla Polski i Europy Zachodniej. Dyskusja będzie się koncentrowała na tematyce transformacji energetycznej, energetyki jądrowej, uwzględniającej małe reaktory SMR, wodorze, energetyce wiatrowej oraz niskoemisyjnych źródłach produkcji energii. Jeden z paneli będzie poświęcony patronowi roku 2022 – Ignacemu Łukasiewiczowi.

Wydarzenia towarzyszące

Podczas Konferencji zostanie rozstrzygnięta II edycja Konkursu na Najbardziej Innowacyjny Energetycznie Samorząd oraz odbędzie się wręczenie Nagrody im. Ignacego Łukasiewicza w dziedzinie bezpieczeństwo energetyczne.

Prelegenci

Wśród potwierdzonych gości-prelegentów są już m.in. minister dr Piotr Naimski – pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, Małgorzata Jarosińska-Jedynak – wiceminister funduszy i polityki regionalnej, dr hab. Marcin Warchoł – wiceminister sprawiedliwości, Karol Rabenda – wiceminister aktywów państwowych czy dr Michał Kurtyka – były minister klimatu i środowiska.

Nie zabraknie menedżerów firm z sektora energetycznego. Udział potwierdzili już prezes ML System Dawid Cycoń, prezes Gas Trading Tymoteusz Pruchnik, Zbigniew Gryglas – członek rady nadzorczej Polskiej Grupy Energetycznej S.A., a także przedstawiciele Banku Gospodarstwa Krajowego.

Sektor naukowy i ekspercki będą reprezentować m.in. dr hab. Leszek Jesień, prof. CC; prof. dr hab. inż. Jarosław Sęp z PRz; dr hab. Jacek Reginia-Zacharski z UŁ, dr hab. Agnieszka Legucka, prof. AFiB Vistula; dr inż. Karol Wawrzyniak z NCBJ.

Pełna lista prelegentów dostępna jest na stronie.

Partnerzy

Już po raz drugi partnerem konferencji jest Wydział Dyplomacji Publicznej Sojuszu Północnoatlantyckiego NATO. Uczestnikiem dyskusji będzie m.in. Dominik P. Jankowski – kierownik Wydziału Politycznego w Stałym Przedstawicielstwie Rzeczpospolitej Polskiej przy NATO. Udział potwierdził również m.in. Maciej Kołaczkowski ze Światowego Forum Ekonomicznego czy Maciej Kluczyński – prezes Polskiego Towarzystwa Bezpieczeństwa Narodowego.

Pełna lista partnerów, sponsorów i patronatów dostępna jest na stronie.

Zgłoszenia

Organizatorzy zapraszają do wypełnienia i przesłania formularza zgłoszeniowego wraz z abstraktem referatu/wystąpienia lub posteru naukowego.

Czynny udział pracowników naukowych i studentów Politechniki Rzeszowskiej, których zgłoszenie merytoryczne zostanie przyjęte jest całkowicie bezpłatny.

Artykuły naukowe przygotowane przez uczestników zostaną opublikowane w punktowanych czasopismach naukowych, po otrzymaniu pozytywnych recenzji naukowych. Lista czasopism naukowych współpracujących z organizatorami w ramach VII edycji Konferencji.

Informacje dodatkowe

Szczegółowe, na bieżąco aktualizowane, informacje znajdują się na stronie Instytut Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza – podstrona dedykowana Konferencji.