Bezpieczeństwo energetyczne, transformacja energetyczna, gospodarka wodorowa, morska energetyka wiatrowa oraz energetyka jądrowa to tematy, które zdominowały dyskusje prowadzone podczas VII Konferencji Naukowej „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju” odbywającej się 12 i 13 września 2022 r. w Rzeszowie.
Przyznane nagrody
Tradycyjnie konferencja rozpoczęła się od wręczenia nagród im. Ignacego Łukasiewicza w kategorii bezpieczeństwo energetyczne oraz w Ogólnopolskim Konkursie dla Jednostek Samorządu Terytorialnego na Najbardziej Innowacyjny Energetycznie Samorząd.
Nagrodę w kategorii bezpieczeństwo energetyczne za dywersyfikację źródeł dostaw gazu oraz wzmacnianie niezależności energetycznej Europy otrzymał Dainius Kreivys – minister energetyki Republiki Litewskiej. W tym roku przyznana została również dodatkowa nagroda w kategorii bezpieczeństwo energetyczne za realizację strategicznych inwestycji na rzecz dywersyfikacji źródeł dostaw gazu do Europy, która przyznana została Tomaszowi Stępniowi - prezesowi Gaz-System.
Zwycięzcą konkursu dla JST, który otrzymał tytuł Lidera Najbardziej Innowacyjnego Energetycznie Samorządu została gmina Gdynia.
Panele konferencyjne
Pierwszy panel konferencji nosił tytuł „Bezpieczeństwo energetyczne a transformacja energetyczna w Europie”. Jego uczestnicy, wśród których byli minister energetyki Litwy i wiceminister energetyki Ukrainy, wspólnie stwierdzili, że współpraca, zrozumienie i realizacja wspólnych projektów przez państwa Europy Środkowej są podstawowymi warunkami zapewnienia im bezpieczeństwa energetycznego.
Kolejny panel konferencji dotyczył kierunków rozwoju gospodarki wodorowej w Polsce. Według jego uczestników Polska ma ogromny potencjał intelektualny, naukowy, ale również przemysłowy do tego, aby być wśród państw, które staną się liderami w zakresie gospodarki wodorowej.
Na boomie transformacji energetycznej, związanej również z gospodarką wodorową, powinny powstać w Polsce dwie, trzy potężne firmy technologiczne na skalę światową i myślę, że mamy do tego pełen potencjał – powiedział biorący udział w panelu Dawid Cycoń – prezes ML System.
Uczestnicy panelu „Morska energetyka wiatrowa” zwrócili uwagę na to, że budowa morskich farm wiatrowych pod wieloma względami stanowi wyzwanie dla firm realizujących te inwestycje, ale wymaga od nich wzajemnej współpracy.
W perspektywie naszej inwestycji nie możemy pomijać wojny w Ukrainie i związanego z nią zawirowania na rynku materiałów, ale pamiętajmy, że koniunktura zawsze towarzyszy tak długim procesom inwestycyjnym – powiedział Grzegorz Wysocki – wiceprezes ds. finansowych PGE Baltica.
Tematyka związana ze źródłami jądrowymi była przedmiotem panelu „Pozycja oraz rola dużej i małej energetyki jądrowej – szanse i zagrożenia dla rozwoju”. Z dyskusji podczas panelu wynikało, że zarówno duże, jak i małe jądrowe źródła energii są podobnie zeroemisyjne jak OZE, a największy wpływ na ich rozwój i stosowanie ma polityka. Zagadnienie to dotyczy zarówno Unii Europejskiej, całego świata, jak i poszczególnych państw.
Organizator
Organizatorem konferencji „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju” jest Instytut Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza w Rzeszowie. Pomysłodawcą i przewodniczącym komitetu organizacyjnego jest dr hab. Mariusz Ruszel, prof. PRz – prezes IPE i pracownik Katedry Ekonomii na Wydziale Zarządzania PRz. Tradycyjnie konferencja odbyła się na Politechnice Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza.
Partner, sponsorzy i patroni konferencji
Partnerem konferencji jest Departament Dyplomacji Publicznej NATO.
Sponsorzy strategiczni: PGE, ML System, PKN Orlen.
Sponsorzy Główni: PGNiG, PERN, Województwo Podkarpackie.
Sponsorzy Srebrni: Bank Gospodarstwa Krajowego, Polska Spółka Gazownictwa, Gaz System, Polskie Sieci Elektroenergetyczne, Eversheds Sutherland.
Sponsorzy Brązowi: Polska Ekologia, Olesiński i Wspólnicy, Towarowa Giełda Energii, Gas-Trading, Gas-Trading Podkarpacie, MPWiK Rzeszów, Urząd Dozoru Technicznego.
Sponsorzy Wspierający: Fakro, Asseco, ZM Ropczyce, INSEQR, Fundacja Rozwoju Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza, Inżynieria, Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce.
Patronaty honorowe objęli Prezes Rady Ministrów, Minister Klimatu i Środowiska, Minister Aktywów Państwowych, Minister Edukacji i Nauki, Minister Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, Prezes Urzędu Regulacji Energetyki, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, E.DSO for Smart Grids (European Distribution System Operators), Prezes Głównego Urzędu Statystycznego, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Narodowa Agencja Poszanowania Energii, Przewodniczący Komisji Gospodarki i Rozwoju Sejmu RP, Komisja do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych Sejmu RP, Komisja Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii Sejmu RP, Wojewoda Podkarpacki, Marszałek Województwa Podkarpackiego, Prezydent Miasta Rzeszowa, Związek Miast i Gmin Morskich, Rektor Politechniki Rzeszowskiej.
Partner Instytucjonalny: Agencja Rynku Energii.
Partnerzy medialni: Interia.pl; Interia BIZNES; CIRE.pl (Centrum Informacji o Rynku Energii); BiznesAlert.pl; GospodarkaMorska.pl; WysokieNapięcie.pl; TVP3 Rzeszów; Polityka Insight; Energetyka.plus; Energetyka Wodna; Smart-Grids.pl; CNG-LNG.pl; gazeo.pl; BalticWind.EU; Portal Stoczniowy; KierunekENERGETYKA.pl; Energetyka Cieplna i Zawodowa; Nowa Energia; Wodorowy Świat; Energetyka; Teraz Środowisko; PortalKomunalny.pl; Energia i Recykling; Magazyn Biomasa; Wiadomości Naftowe i Gazownicze; Napędy i Sterowanie; INSTAL; Gazeta Codzienna Nowiny; Nowiny24.pl; GospodarkaPodkarpacka.pl; Gazeta Rzeszowa i Okolic; Gazeta Politechniki; Radio Centrum.