Strona: Za nami konferencja „Skutki ekonomiczno-gospodarcze wojny na Ukrainie” / Wydział Zarządzania

Za nami konferencja „Skutki ekonomiczno-gospodarcze wojny na Ukrainie”

2022-10-26
, red.  Kinga Oszust, Izabela Oleksiewicz
Uczestnicy konferencji podczas prelekcji.

W dniu 25 października 2022 roku na Wydziale Zarządzania odbyła się konferencja „„Skutki ekonomiczno-gospodarcze wojny na Ukrainie” skierowana przede wszystkim do młodego pokolenia. Wykładowców oraz Uczestników powitali: prof. dr hab. Grzegorz Ostasz - prorektor ds. studenckich Politechniki Rzeszowskie oraz dr hab. Tadeusz Olejarz, prof. PRz - prodziekan ds. rozwoju na Wydziale Zarządzania.

W konferencji wzięli udział przedstawicieli nauki, eksperci ds. bezpieczeństwa, przedstawiciele administracji publicznej, formacji i służb bezpieczeństwa, co pozwoliło na przedstawienie najnowszych wyników badań i płynących z nich wniosków.

Organizator

Konferencja organizowana była przez Zakład Prawa i Administracji Wydziału Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej, we współpracy z Centrum i Szkolenia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy oraz Studenckie Koło Naukowe Polityki Bezpieczeństwa Państwa, działające przy Katedrze Prawa i Administracji WZ, pod opieką naukową dr hab. Izabeli Oleksiewicz, prof. PRz.

Tematyka

Konferencja  stanowiła  płaszczyznę do wymiany poglądów i doświadczeń dotyczących skutków i przemian, jakie nastąpiły w Europie i na świecie po wybuchu wojny Rosji z Ukrainą, ze szczególnym uwzględnieniem wymiaru społeczno-ekonomicznego. Prelegenci w swych wystąpieniach starli się odpowiedzieć na dwa kluczowe pytania kiedy tak naprawdę rozpoczął się wojna Ukrainy z Rosją? oraz Jak zmieni się układ policentryczny świata po wojnie z Ukrainą, a szczególności pozycja Rosji? Próbowali również wskazać na kierunki zmian w zakresie kompetencji i zadań samorządów odnośnie polityki uchodźczej.

O konferencji

Konferencje rozpoczął wykład  prof. dr hab. Yewgen Magda (Ukraina) na temat: Global challenges of Russian-Ukrainian war . Następnie dr hab. Jacek Reginia-Zacharski, prof. UŁ MSZ starał się ukazać w swym wystąpieniu Wpływ wojny na Ukrainie na kształt ładu międzynarodowego. Z kolei dr Andrzej Lis Dyrektor CDiSSZ podjął próbę analizy Inwazji Rosji na Ukrainę jako katalizatora przemian w środowisku bezpieczeństwa. Dr Piotr Kołakowski, ekspert bezpieczeństwa, przedstawił Ukraińskie służby specjalne wobec pełnowymiarowej rosyjskiej inwazji na Ukrainę po 24 lutego 2022. Jarosław Reczek, sekretarz miasta Łańcuta, podjął próbę odpowiedzi na pytanie Ile pozostanie Rosji w Ukrainie po wojnie?  Dr Dariusz Rałowski, wyjaśnił na czym polegał Udział podmiotów KSRG w pomocy dla Ukrainy. Wystąpienia kolejnych prelegentów były związane z polityką uchodźczą i migracyjną  RP.

Na sam koniec dr Andrzej Lis Dyrektor CDiSSZ wręczył wyróżnienie Centrum Doktryn i Szkolenia Sił Zbrojnych dr hab. Izabeli Oleksiewicz, prof. PRz za pracę ekspercką w zakresie bezpieczeństwa narodowego.