W dniu 22 listopada 2016 roku na Wydziale Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej odbyło się spotkanie z prof. dr hab. Jerzym Koniecznym, specjalistą z zakresu kryminalistyki. Wygłosił on wykład „Podstawowe problemy współczesnej kryminalistyki”. W wykładzie uczestniczyli zarówno pracownicy, jak i licznie zgromadzeni studenci (głównie kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne).
Podczas swego wystąpienia prof. dr hab. Jerzy Konieczny przedstawił reguły złotych pytań wiążących się z funkcją wykrywczą kryminalistyki. Są nimi:
- Co?, czyli co się zdarzyło,
- Gdzie?, czyli gdzie miało miejsce to zdarzenie,
- Kiedy?, czyli jaki był czas zdarzenia,
- W jaki sposób?, czyli jak doszło do zdarzenia, jaki był jego przebieg i jaki był mechanizm działania sprawcy,
- Dlaczego?, czyli motyw działania sprawcy, jak i roli ofiary w genezie przestępstwa,
- Jakimi środkami?, czyli jakimi narzędziami oraz przy czyjej pomocy dokonano określony czyn,
- Kto?, kto jest sprawcą, a kto ofiarą zdarzenia.
Prelegent zaprezentował też zagadnienia wersji śledczej (kryminalistycznej). Wskazał, że nie należy poprzestawać na budowie jednej wersji zdarzenia, gdyż stworzenie wariantów alternatywnych zwiększa szansę wykrycia sprawcy, ponadto powinno istnieć takie profilowanie kryminalne, które „buduje dobrą” wersję śledczą, co wymaga znajomości specyficznych, lokalnych realiów społecznych, sytuacji kryminogennej na danym terenie, a także aktualnej charakterystyki „świata” przestępczego i jego aktywności.
Na koniec prof. dr hab. Jerzy Konieczny wskazał na nowe paradygmaty współczesnej kryminalistyki, uznając, że kryminalistyka XX wieku musi ustąpić miejsca kryminalistyce XXI wieku, w której wykorzystuje się zdobycze współczesnej informatyki, a także nowe „zasoby ludzkie”, wykształcone i ukształtowane we współczesności.