Strona: 71. inauguracja roku akademickiego w Politechnice Rzeszowskiej / Wydział Zarządzania

71. inauguracja roku akademickiego w Politechnice Rzeszowskiej

2021-10-11
, red.  Iwona Oleniuch
Rozpoczęcie inauguracji przez JM Rektora prof. dr hab. inż. Piotra Koszelnika, fot. A. Surowiec.

W dniu 8 października 2021 r. JM Rektor prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik zainaugurował 71. rok istnienia Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza. Po raz pierwszy uroczystość odbyła się w Ośrodku Kształcenia Lotniczego PRz w Jasionce, który jest, co podkreślił rektor PRz, miejscem o symbolicznym znaczeniu dla naszej uczelni.

Inaugurację rozpoczęło odśpiewanie hymnu państwowego oraz chwila ciszy dla uczczenia pamięci zmarłych pracowników, którzy odeszli od nas w ubiegłym roku.

Uczestnicy inauguracji

Uroczystość uświetnili liczni goście. JM Rektor podziękował za przybycie przedstawicielom organów władzy publicznej, uczelni współpracujących z naszą Alma Mater,  duchowieństwa, służb mundurowych oraz przedsiębiorstw i organizacji angażujących się w działalność Politechniki Rzeszowskiej. Na inauguracji nie zabrakło także rektorów poprzednich kadencji.

Szczególnie ciepło JM Rektor powitał gospodarzy uroczystości, czyli wszystkich pracowników uczelni, oraz oczywiście studentów i doktorantów, w tym zwłaszcza tych, który reprezentowali pierwsze roczniki i właśnie dołączyli do społeczności akademickiej. Rektor wyraził przekonanie, że „zapiszą oni kolejne piękne karty historii Politechniki Rzeszowskiej”, a zatem będą kontynuować pracę wielu pokoleń pracowników i studentów oraz absolwentów na rzecz rozwoju uczelni.

Ślubowanie studentów i doktorantów

Najważniejszą częścią inauguracji nowego roku akademickiego było pasowanie studentów i doktorantów pierwszego roku, poprzedzone ich ślubowaniem. Tę część uroczystości poprowadzili prorektor ds. kształcenia dr hab. Iwona Włoch, prof. PRz oraz prorektor ds. nauki dr hab. inż. Lesław Gniewek, prof. PRz.

Studentów przyjętych w tym roku na Wydział Zarządzania reprezentowała Karolina Buczek, studentka kierunku finanse i rachunkowość. Było nam szczególnie miło podczas tej części uroczystości, gdyż na scenie pojawiła się także absolwentka naszego wydziału studiująca jeszcze niedawno na kierunku logistyka, Paulina Zwolenik. Reprezentowała ona doktorantów Szkoły Doktorskiej Nauk Inżynieryjno-Technicznych PRz.

Ten punkt inauguracji zamknął przewodniczący Samorządu Studenckiego Politechniki Rzeszowskiej Kamil Chohura, który zabierając głos podkreślił korzyści ze studiowania właśnie w naszej uczelni oraz zachęcił koleżanki i kolegów do pełnego wykorzystania możliwości, które otwiera przed nimi Politechnika Rzeszowska, w tym do aktywności w licznych organizacjach studenckich.

Wręczenie odznaczeń i medali

Częścią szczególnie ważną dla pracowników i przyjaciół naszej Alma Mater było wręczenie medali i odznaczeń. Siedem osób otrzymało medal „Zasłużonym dla Politechniki Rzeszowskiej” przyznawany przez władze uczelni osobom, które przyczyniły się do tworzenia pozytywnego wizerunku Politechniki Rzeszowskiej. Z inicjatywy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego jedną osobę udekorowano odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Osiemnastu pracowników odznaczono państwowymi Medalami za Długoletnią Służbę, przyznawanymi przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Było nam szczególnie miło, że przed wręczającymi: Ewą Leniart, Wojewodą Podkarpackim oraz przed prof. Piotrem Koszelnikiem, rektorem Politechniki Rzeszowskiej, stanęło aż siedmioro spośród pracowników Wydziału Zarządzania.

Medalem Srebrnym za Długoletnią Służbę zostali uhonorowani:

1. dr hab. inż. Krzysztof Kud, prof. PRz (z Katedry Przedsiębiorczości, Zarządzania i Ekoinnowacyjności),
  2. dr Anna Ostrowska-Dankiewicz, prof. PRz (z Zakładu Finansów, Bankowości i Rachunkowości),
  3. dr hab. Krzysztof Prendecki, prof. PRz (z Katedry Nauk Humanistycznych i Społecznych).

Medal Brązowy za Długoletnią Służbę otrzymali:

1. dr Zdzisław Jedynak (z Zakładu Inżynierii Systemów Technicznych),
  2. dr Sabina Rokita (z Zakładu Finansów, Bankowości i Rachunkowości),
  3. dr Alicja Sobkowiak (z Katedry Przedsiębiorczości, Zarządzania i Ekoinnowacyjności),
  4. dr Magdalena Szydełko (z Zakładu Systemów Zarządzania i Logistyki).

JM Rektor wraz z Małgorzatą Rauch, Podkarpackim Kuratorem Oświaty w Rzeszowie, wręczyli także dwudziestu trzem pracownikom naszej uczelni Medale Komisji Edukacji Narodowej nadawane przez Ministra Edukacji i Nauki. Wśród nich znalazło się sześciu pracowników Wydziału Zarządzania:

1. dr inż. Halina Chłodnicka (z Zakładu Finansów, Bankowości i Rachunkowości),
  2. dr Fryderyk Czekaj (z Katedry Nauk Humanistycznych i Społecznych),
  3. dr Robert Dankiewicz, prof. PRz (z Zakładu Finansów, Bankowości i Rachunkowości),
  4. dr hab. inż. Sylwia Dziedzic, prof. PRz (z Katedry Przedsiębiorczości, Zarządzania i Ekoinnowacyjności),
  5. dr hab. Eugeniusz Moczuk, prof. PRz (z Katedry Nauk Humanistycznych i Społecznych),
  6. dr hab. Teresa Piecuch, prof. PRz (z Zakładu Zarządzania Przedsiębiorstwem).

Ten punkt uroczystości poprowadził prorektor ds. studenckich prof. dr hab. Grzegorz Ostasz, będący jednocześnie kierownikiem Katedry Nauk Humanistycznych i Społecznych na Wydziale Zarządzania.

Życzenia na nowy rok akademicki 2021/2022

Po wręczeniu odznaczeń i medali JM Rektor ogłosił rozpoczęcie roku akademickiego 2021/2022 na Politechnice Rzeszowskiej. Zgodnie z tradycją życzył całej wspólnocie akademickiej: „QUOD BONUM, FELIX, FAUSTUM, FORTUNATUMQUE SIT”, czyli aby kolejny rok był „dobry, szczęśliwy, pomyślny i owocny”.

Na zakończenie Chór Akademicki Politechniki Rzeszowskiej odśpiewał hymn „Gaude Mater Polonia”. Wykład inauguracyjny zatytułowany „Mosty – awangarda współczesnej inżynierii lądowej” wygłosił prof. dr hab. inż. Tomasz Siwowski.