8.Baza Lotnictwa Transportowego i 3. Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza w Krakowie – to cel jednodniowej wizyty studentów Wydziału Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza.
Organizator wizyty
W piątek 18 listopada 2022 roku, w Krakowie-Balicach, Studenci WZ uczestniczyli w podróży studyjnej, której organizatorem był dr hab. inż. Grzegorz Rosłan, prof. PRz, który jest również opiekunem Koła Naukowego Bezpieczeństwa Lotniczego „Eskadra”. Wizyta na lotnisku w Krakowie-Balicach możliwa była dzięki uprzejmości i życzliwości: płk. pil. mgr. inż. Sławomira Byliniaka – dowódcy 8. BLTr i mjr. pil. Romana Wdowika – dowódcy 3. GPR, za co społeczność Politechniki Rzeszowskiej składa ogromne słowa podziękowania.
Cel wizyty
Wizyta w 8 BLTr i 3 GPR związana była przede wszystkim z popularyzacją problematyki bezpieczeństwa w transporcie lotniczym. Studenci kierunków Bezpieczeństwo wewnętrzne oraz Logistyka , a także kadra Politechniki Rzeszowskiej miała okazję zapoznać się z praktyczna realizacją dwóch obszarów bezpieczeństwa transportu lotniczego: bezpieczeństwem lotniczym (safety) i ochrona lotniczą (security, force protection). Podczas wizyty zwrócono szczególna uwagę, na dwa podsystemy: załoge statku powietrznego, statek powietrzny, ośrodek kierowania ruchem lotniczym i podsystem naziemnego zabezpieczenia działań.
Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza jako ośrodek naukowy i badawczy odgrywa szczególną rolę w kształtowaniu i popularyzacji wiedzy lotniczej u młodych osób. Ważną jej częścią jest Wydział Zarządzania, gdzie studenci mogą w bezpośrednim kontakcie z nauczycielami akademickimi rozwijać swoją wrażliwość badawczą oraz zdobywać i doskonalić specjalistyczną wiedzę lotniczą. Od dłuższego już czasu na Wydziale Zarządzania prowadzone są zajęcia w specjalnościach: bezpieczeństwo lotnicze, logistyka lotnicza czy obsługa portów lotniczych, które w szeroki i różnorodny sposób mają wspólny mianownik – transport lotniczy.
Wizyta studenckiej reprezentacji Politechniki Rzeszowskiej pozwoliła zarówno stworzyć warunki do dalszej popularyzacji problematyki lotniczej wśród jej uczestników i uporządkowania zdobytej wiedzy na Wydziale Zarządzania, jak i sprecyzować kolejne obszary działań i współpracy. Podkreślić należy także, że wizyta w 8. Bazie Lotnictwa Transportowego i 3. Grupie Poszukiwawczo-Ratowniczej w Krakowie-Balicach to kolejny etap inicjatywy Koła naukowego Bezpieczeństwa Lotniczego „Eskadra” pod hasłem „Twarze lotnictwa”.
O 8. Bazie Lotnictwa Transportowego
8. Baza Lotnictwa Transportowego powołana jest do zabezpieczenia i realizacji zadań transportu lotniczego zgodnie z przeznaczeniem w zmieniających się warunkach bezpieczeństwa, zapewniając właściwy poziom bezpieczeństwa lotów i sprawność statków powietrznych oraz posiadając pełną interoperacyjność w zakresie podsystemów ubezpieczenia lotów w układzie sojuszniczym i wielonarodowym na obszarze kraju i poza jego granicami.
O 3. Grupie Poszukiwawczo-Ratowniczej
3. Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza przeznaczona jest do realizacji zadań poszukiwawczo-ratowniczych w obszarze lądowym RP i zadań SAR (search and rescue) w obszarze przygranicznym państw sąsiednich. Zadaniem głównym 3. GPR jest doskonalenie zdolności do realizacji zadań SAR w ramach prowadzenia narodowej połączonej operacji obronnej oraz utrzymanie gotowości personelu latającego, technicznego, śmigłowców i sprzętu zabezpieczającego do pełnienia dyżurów ratowniczych w systemie SAR.