Projekt radykalnego zmniejszenia emisji CO2 to temat pierwszej debaty w ramach Centrum Dialogu pod patronatem Prezydenta RP.
Tematyka debaty w Belwederze
Jak pogodzić i czy w ogóle da się pogodzić ze sobą cele: ambitnej polityki klimatycznej i sprawiedliwości społecznej? Jaki będzie koszt tak daleko idących zmian dla polskich firm i obywateli? Jak możemy go wykorzystać do przebudowy polskiej energetyki i gospodarki, aby odpowiadały współczesnym wyzwaniom klimatycznym? – m.in. na te pytanie starali się odpowiedzieć uczestnicy pierwszej debaty w Belwederze zorganizowanej przez Bognę Janke, Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta RP.
Uczestnicy debaty
Wśród panelistów byli m.in.: Jacek Ozdoba – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, Adam Guibourgé-Czetwertyński – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, Paweł Sałek – doradca Prezydenta ds. ochrony środowiska, Wojciech Myślecki – przewodniczący Rady Nadzorczej Ekoenergetyka-Polska, dr hab. Mariusz Ruszel – prof. PRz i dr Joanna Maćkowiak-Pandera – prezes Forum Energii.
Centrum Dialogu miejscem wymiany myśli
Centrum Dialogu w Pałacu Prezydenckim ma służyć swobodnej wymianie poglądów i dyskusji na ważne i angażujące tematy. W trakcie dyskusji na temat radykalnego zmniejszenia emisji CO2 wzięli udział ponadto dziennikarze, eksperci z think tanków, a także przedstawiciele Młodzieżowej Rady Klimatycznej.
Motywem przewodnim stał się Fit for 55, czyli pakiet regulacji zaproponowanych przez Komisję Europejską. Jest to bardzo ambitny i radykalny plan zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. Podporządkowuje gospodarkę ochronie klimatu – zgodnie z unijnym celem redukcji emisji CO2 o 55% do 2030 roku.