Środowisko bezpieczeństwa ulega nieustannej zmianie i mimo wysiłków mających na celu jego stabilizację, nieustannie pojawiają się nowe wyzwania i zagrożenia. Jest to szczególnie widoczne w ciągu ostatnich trzech lat, które skłaniają do refleksji badaczy zajmujących się tą tematyką.
Wychodząc naprzeciw nowym wyzwaniom, Wojskowe Centrum Kształcenia Medycznego zorganizowało, w dniach 8 – 9 kwietnia 2025 r. w Łodzi, V Międzynarodową konferencję oraz IX Warsztaty medycyny pola walki. Była to kolejna edycja konferencji naukowej pt. Integracja systemów wojskowej i cywilnej służby zdrowia w konflikcie zbrojnym, zorganizowana pod patronatem m.in.: Departamentu Wojskowej Służby Zdrowia, Wojskowej Izby Lekarskiej i Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w Łodzi.
Uczestnicy
Wśród uczestników byli przedstawiciele:
- Wojskowego Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi,
- Akademii Sztuki Wojennej,
- US Air Force,
- Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w Łodzi,
- Centrum Leczenia Oparzeń
oraz Wydziału Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej, który reprezentował: płk rez. dr. hab. inż. Grzegorz Rosłan, prof. PRz.
Tematyka konferencji
W tym roku tematem przewodnim Konferencji były kwestie:
- wpływu medycyny wojskowej na rozwój medycyny cywilnej,
- wzmocnienia potencjału cywilnej kadry medycznej w obszarze medycyny ratunkowej w obliczu potencjalnego konfliktu zbrojnego,
- cywilnego systemu ochrony zdrowia w warunkach konfliktu zbrojnego z punktu widzenia zdrowia publicznego,
- polskiej medycyny wojskowej we wstrząsie hipowolemicznym,
- kierowania zabezpieczeniem medycznym w działaniach taktycznych,
- ambulatoryjnej opieki medycznej w warunkach polowych czy
- rosyjskiego podejścia do ratowników pola walki oraz operatorów dronów w czasie wojny w Ukrainie.
Z kolei podczas Warsztatów, realizowano:
- działania ratownicze na pokładzie śmigłowca,
- przedszpitalną interwencję chirurgiczną,
- USG w medycynie ratunkowej,
- techniki samoobrony,
- postępowanie z pacjentem oparzonym na miejscu zdarzenia – pierwszą pomoc w oparzeniach dla służb ratunkowych.
V Międzynarodowa konferencja oraz IX Warsztaty medycyny pola walki były wydarzeniem o charakterze interdyscyplinarnym, naukowym i praktycznym. Miały zapewnić specjalistom z różnych obszarów i dyscyplin nauki, kierunków i specjalności wymianę poglądów na temat bezpieczeństwa w zakresie wojskowym i cywilnym oraz narodowym i lokalnym, w tym stanach szczególnych – medycyny pola walki. Warto podkreślić, że ideą tego projektu było także propagowanie w społeczności akademickiej wiedzy z zakresu problematyki obrony cywilnej, która leży w obszarze zainteresowań nie tylko wojskowych.