Strona: Utrwalona pamięć o lotnikach z DYWIZJONU 303 / Wydział Zarządzania

Utrwalona pamięć o lotnikach z DYWIZJONU 303

2018-11-08
, red.  Piotr Cyrek

W dniu 5 listopada 2018 r. – w 100. rocznicę pierwszego lotu w historii polskiego lotnictwa wojskowego odbyło się inauguracyjne posiedzenie Rady Naukowej Muzeum 303 im. ppłk. pil. Jana Zumbacha pod przewodnictwem prof. nadzw. dra hab. Andrzeja Olejki (Państwowa Wyższa Szkoła Ekonomiczno-Techniczna w Jarosławiu).

W skład rady weszli prof. dr hab. Grzegorz Ostasz (Politechnika Rzeszowska), prof. nadzw. dr hab. Maciej Franz (Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu), prof. nadzw. dr hab. Piotr Semków (Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni), dr Grzegorz Rosłan (Politechnika Rzeszowska), ks. Maciej Woszczyk – prezes Stowarzyszenia Helleberg, Marek Fijałkowski (Muzeum Okręgowe w Pile), Marcin Wojakowski – pasjonat lotnictwa, doktorant Piotr Mleczko (Uniwersytet Rzeszowski) oraz Tomasz Kajkowski – założyciel Muzeum 303, Jan Nagiel – dyrektor Muzeum 303. Rada nakreśliła wstępny program i kierunki działań. Kolejne posiedzenie zaplanowano na marzec 2019 r.

Muzeum 303 im. ppłk. pil. Jana Zumbacha otwarte zostało w dniu 2 września 2018 r. we wsi Napoleon (gmina Lipie) oddalonej od Częstochowy o ok. 40 kilometrów. Dyrektorem placówki jest Jan Nagiel. Muzeum ma status instytucji kultury Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i znajduje się m.in. w ofercie edukacyjnej Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej. Powstanie muzeum to niewątpliwie zasługa Tomasza Kajkowskiego, pilota i miłośnika tematów związanych z lotnictwem. W zbiorach znalazły się liczne i unikatowe pamiątki po polskich pilotach, przekazane między innymi przez ich rodziny. Samo muzeum podzielone zostało na dwie części. W części otwartej stoją cztery samoloty – Mirage III, Mig 23MF, Mig 21SMT, TS11-I Skra i śmigłowiec Mi-2. Z kolei w tzw. części zamkniętej znajdują się mundury, odznaczenia, sztandary, dokumenty i modele – elementy wyposażenia lotników, głównie dywizjonu 303, ale także innych dywizjonów polskich. Ciekawostką jest to, że część wystawy zajmują eksponaty dotyczące lotników Luftwaffe - przeciwników naszych pilotów z okresu II wojny światowej.