W sytuacji, gdy widzimy kogoś w potrzebie, nie potrafimy stać obojętnie, zwłaszcza wtedy, gdy nieszczęście dotyczy dzieci. Studenci, działający w Programie Projektor, Fundacji Edukacyjnej Przedsiębiorczości i Samorządzie Studenckim PRz również nie mogli pozostać obojętni, dlatego pojechali w Bieszczady, gdzie przebywają dzieci z Ukrainy, aby choć na chwilę oderwać ich myśli od obrazów wojny.
Kretywność i uśmiech ponad wszystko
Forma podejmowanych działań na wyjazdach była różna. Studenci wykorzystywali warunki, dostępne zasoby oraz własną kreatywność, aby zobaczyć radość na twarzach dzieci. Mimo bariery językowej, udało im się zagrać w Dobble czy Twistera. Tworzyli z dziećmi budowle ze słomek, serca najmłodszych zdobyli dzięki balonom, bańkom mydlanym, chuście klanzy czy kredkom i farbkom. Dzieci nawet podczas zabaw pamiętały o swojej ojczyźnie – na kartkach powstawały flagi z napisami „Sława Ukrainie” lub „Chwała Bohaterom”. Studenci w reakcji na te zachowania malowali sobie na policzkach barwy naszego Sąsiada, solidaryzując się w ten sposób z dziećmi i wspierając je także w ten symboliczny sposób.
Trochę statystyki
W tym krótkim czasie (pierwszy z weekendów w Bieszczadach miał miejsce w dniach 18-19 marca 2022 r.) odbyły się cztery wyjazdy. Wolontariusze odwiedzili 10 placówek, do niektórych z nich zawitali nawet kilkukrotnie:
- Ośrodek Wypoczynkowo-Rehabilitacyjny w Myczkowcach,
- Dom Rekolekcyjny im. Jana Pawła II w Ustrzykach Górnych,
- Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Lotnictwa Polskiego w Ustianowej Górnej,
- Ośrodek Doskonalenia Kadr Służby Więziennej w Olszanicy,
- Centrum Wypoczynku „Bystre" w Bystrym,
- Bursa Lesko – PKO Bank Polski,
- Hotel PTTK "Górski" w Ustrzykach Górnych,
- Noclegi Terebowiec,
- Hotel Stanica Kresowa Chreptiów w Lutowiskach,
- Noclegi w Lutowiskach.
W akcji wzięło udział około 530 dzieci.
Chętnych do działania przybywało z wyjazdu na wyjazd, tak że grupa licząca pierwotnie 15 osób, urosła do 50-osobowej. Cieszy nie tylko fakt, że w akcji brało udział coraz więcej studentów, ale również, że dołączali wolontariusze spoza Politechniki Rzeszowskiej oraz, że w wolontariat zaangażowali się również pracownicy z naszej uczelni. Koordynatorkami akcji były studentki z WSS na Wydziale Zarządzania: Martyna Chuchla i Lidia Śmigiel.
Efekty bieszczadzkich weekendów
Działania zostały dostrzeżone i docenione przez Bank Pekao S.A., który zgłosił je do konkursu, w efekcie czego kolejne wyjazdy zostały dofinansowane dodatkowymi środkami. Efektem współpracy z nowym partnerem był także udział pracowników banku w ostatnim wyjeździe, który odbył się w dniach 20-21 maja 2022 r.
„Dzięki zaangażowaniu nie tylko studentów, ale też pracowników udało nam się zapewnić nowe atrakcje dla dzieci, które czekały z niecierpliwością na nasz przyjazd. Śmiechy i okrzyki radości słyszane z dmuchanego zamku oraz tańce z barwnymi postaciami, w które wcielali się uczestnicy dzięki strojom pożyczonym z rzeszowskiej „Fantazji”, na długo pozostaną w pamięci nie tylko dzieci, ale również naszej i wszystkich osób zaangażowanych w pomoc dzieciom” – Natalia Drypa i Martyna Jeruzalska.