Student Wydziału Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej Maksymilian Przywara, który był w składzie zespołu Tea Interns znalazł się wśród finalistów jubileuszowej, dziesiątej edycji największego stacjonarnego hackathonu w Europie – HackYeah. Wydarzenie organizowane przez Proidea Sp. z o.o. zgromadziło ponad 2600 uczestników i odbyło się 28 i 29 września 2024 roku w Tauron Arenie w Krakowie. HackYeah to 24-godzinny maraton kodowania, myślenia i rozwiązywania problemów w różnych kategoriach, oferujący łącznie dwanaście zadań – sześć otwartych i sześć sponsorowanych przez partnerów, takich jak Ministerstwo Cyfryzacji, Heineken, IBM, Deloitte, Finetech KNF oraz województwo Małopolska.
W tegorocznej edycji zespół Tea Interns działający pod szyldem Koła Naukowego Bezpieczeństwa Lotniczego „Eskadra”, zaprezentował projekt o nazwie „Bezpieczny Zakup – Wtyczka Chrome” – wtyczkę do przeglądarki internetowej, która ułatwia osobom starszym ocenę, czy dany sklep internetowy jest bezpieczny. Projekt opierał się na prostym i intuicyjnym interfejsie, który na podstawie danych z systemu REGON szybko dostarcza informacji o wiarygodności sklepu. Cały projekt został zaprezentowany na historii Babci Marii, która chciała kupić wnukowi nowe PlayStation, co spotkało się z aprobatą ze strony sędziów.
Warto podkreślić, że na dwadzieścia trzy oddane prace, wtyczka „Bezpieczny Zakup – Wtyczka Chrome” została zakwalifikowana do finału w kategorii „Open task: Cybersecurity”, zajmując miejsce w TOP3.
Jako ciekawostkę można dodać, że podczas tegorocznego hackathonu, oprócz samego udziału w konkursie, odbywały się także konferencje prowadzone przez znane osobistości, m.in. przez Mateusza Chroboka i JSON’a z HRejterzy. Ciekawą statystyką z wydarzenia jest także to, że jej uczestnicy skonsumowali ponad 700 kg ciastek, wypili 6000 kubków kawy i pochłonęli 4000 kawałków pizzy ;)
Co to jest hackathon i dlaczego warto wziąć w nim udział?
Hackathon to wydarzenie w branży IT, podczas którego osoby z różnymi umiejętnościami (informatycznymi czy logistycznymi) przez zadany czas (najczęściej dwadzieścia cztery godziny) pracują w zespołach nad rozwiązaniem konkretnych zadań (wyzwań). Wyzwaniem może być problem, którego dana firma czy fundacja będąca współorganizatorem wydarzenia, nie potrafi rozwiązać. W tej sytuacji świeże spojrzenie kilkuset czy kilku tysięcy osób okazuje się być bezcenne. Następnie zaproponowane rozwiązanie – swój projekt (program lub aplikację) uczestnicy prezentują przed jury, które wybiera zwycięskie zespoły.
Jakie korzyści daje udział w hackathonie?
Prócz nagród czy satysfakcji z rozwiązania przedstawionego problemu hackathon daje dużo innych korzyści, może nawet ważniejszych od wygranej. Hackathon to doskonała okazja do nawiązywania cennych kontaktów zawodowych, co może prowadzić do przyszłych ofert pracy. Uczestnicy mają szansę zaprezentować swoje talenty, ale przede wszystkim mają okazję uzyskać cenne rady, zainspirować się czyimiś doświadczeniami i poznać nowe możliwości rozwoju zawodowego.
Maksymilian Przywara, mówiąc o udziale w HackYeah, podkreśla: Zdecydowanie polecam to wydarzenie każdej osobie, niezależnie od tego, czy jest techniczna, czy nie. Zakosztowanie takiego wymęczenia umysłowego w świetnym towarzystwie to niesamowite doświadczenie, które pokazuje, na ile nas stać i jak działamy pod presją czasu. Następnym razem zdecydowanie biorę ze sobą śpiwór, bo w tym roku musiałem spać na podłodze w sali konferencyjnej.
Maksymilianowi, studiującemu na kierunku Inżynieria procesów biznesowych, życzymy kolejnych sukcesów na Politechnice Rzeszowskiej oraz poza nią!