Strona: Studenckie Koło Naukowo-Badawcze Turystyki "Tuptuś" w rzeszowskim zamku / Wydział Zarządzania

Studenckie Koło Naukowo-Badawcze Turystyki "Tuptuś" w rzeszowskim zamku

2023-06-01
, red.  Sławomir Stec
SKNB "Tuptuś" w rzeszowskim zamku,

26 maja 2023 r. członkowie Studenckiego Koła Naukowo-Badawczego Turystyki "Tuptuś" w ramach turystycznych wędrówek po Podkarpaciu zwiedzili Zamek Lubomirskich w Rzeszowie.

Możliwość zwiedzania zamku, w którym na co dzień funkcjonuje wymiar sprawiedliwości, odbyła się dzięki uprzejmości Sądu Okręgowego w Rzeszowie. Studenci wraz z pracownikami Zakładu Ekonomii: dr. inż. Arturem Stecem  (opiekun SKNB „Tuptuś”) i dr. inż. Sławomirem Stecem oraz przewodnikiem rzeszowskiego PTTK (Andrzej Wesół), rozpoczęli zwiedzanie od dziedzińca zamku, gdzie zapoznali się z historią powstania tego zabytku (jego początki datowane są na XVII wiek). Następnie szerokimi korytarzami udali się do sali konferencyjnej, w której wysłuchali informacji na temat właścicieli zamku oraz rodu Lubomirskich.

Kolejnym etapem zwiedzania było wyjście na wieżę zamkową, z której rozciąga się panorama Rzeszowa. W samej wieży można było obejrzeć działający mechanizm zegara. Na koniec, uczestnicy wycieczki udali się do podziemi, gdzie odwiedzili izbę pamięci zorganizowaną przez IPN.

Pobyt w rzeszowskim zamku był o tyle atrakcyjny, że zwiedzanie go pod kątem turystycznym jest ograniczone i odbywa się okazjonalnie. Trwają jednak działania w celu udostępnienia zamku mieszkańcom i turystom, a w przyszłości po wybudowaniu nowej siedziby sądu, planuje się zlokalizować tam muzeum lub inną placówkę kulturalną.

O zamku

Obecny budynek zamku został wybudowany w latach 1902 – 1906, w miejscu dawnego Zamku Lubomirskich, którego powstanie datowane jest na 1600 rok. Według źródeł historycznych, inicjatorem budowy i pierwszym jego właścicielem był Mikołaj Spytek Ligęza. Od 1637 roku zamek stał się własnością rodziny Lubomirskich. Następnie, w 1820 roku został sprzedany władzom austriackim i od tamtego czasu stał się siedzibą różnych sądów. Do 1981 roku znajdowało się tu również więzienie.

Sama budowla ma powierzchnię około 8 tys. m kw., z czego dziedziniec zajmuje 2 tys. m kw. Wysokość w linii kaletnicy wynosi 22,5 m, a sama wieża sięga wysokości 55 m.