Strona: Studenci w 8 BLTr, 3 GPR oraz Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie / Wydział Zarządzania

Studenci w 8 BLTr, 3 GPR oraz Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

2023-12-28
, red.  Grzegorz Rosłan
Studenci w 8. Bazie Lotnictwa Transportowego, 3. Grupie Poszukiwawczo-Ratowniczej oraz Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie,

W czwartek, 7 grudnia 2023 roku studenci kierunków Bezpieczeństwo wewnętrzne i Logistyka uczestniczyli w podróży studyjnej do 8. Bazy Lotnictwa Transportowego, 3. Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej Sił Zbrojnych RP oraz Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Organizatorem podróży był dr hab. inż. Grzegorz ROSŁAN, prof. PRz, który jest również opiekunem Koła Naukowego Bezpieczeństwa Lotniczego „Eskadra”.

Wizyta na lotnisku w Krakowie-Balicach możliwa była dzięki uprzejmości i życzliwości: płk. pil. mgr. inż. Sławomira BYLINIAKA – dowódcy 8. BLTr i mjr. pil. Mariusza PASICHA – dowódcy 3. GPR, za co społeczność Politechniki Rzeszowskiej składa ogromne podziękowania.

Wizyta rozpoczęła się od zwiedzenia Sali Tradycji 8. BLTr, gdzie studenci zapoznali się z historią lotniska w Balicach. Kraków był jednym z trzech ośrodków formowania się polskiego lotnictwa wojskowego i już 7 listopada 1918 roku utworzono tutaj Pierwszą Eskadrę Bojową. Następnie dzięki uprzejmości ppłk. pil.  Roberta TURKA, który w imieniu dowódcy Bazy przywitał gości, studenci zapoznali się z wyzwaniami, przed którymi stoi polskie lotnictwo transportowe.

Z kolei, por. pil. Dariusz BĄKAŁA przedstawił 8. Bazę Lotnictwa Transportowego, która powołana została do zabezpieczenia i realizacji zadań transportu lotniczego zgodnie z przeznaczeniem w zmieniających się warunkach bezpieczeństwa, zapewniając właściwy poziom bezpieczeństwa lotów i sprawność statków powietrznych.

W trakcie wizyty na lotnisku Kraków-Balice studenci, dzięki osobistemu zaangażowaniu kpt. pil. Sylwestra KANADYSA mieli również możliwość szczegółowego zapoznania się z wybranymi obiektami kompleksu lotniskowego 8 BLTr i 3 GPR oraz specyfiką obsługi technicznej sprzętu lotniczego. Warto wspomnieć, że 3. Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza przeznaczona jest do realizacji zadań poszukiwawczo-ratowniczych w obszarze lądowym RP i zadań SAR (search and rescue) w obszarze przygranicznym państw sąsiednich.

Kolejnym punktem podróży studyjnej studentów Wydziału Zarządzania PRz było Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Obecnie Muzeum Lotnictwa Polskiego, które wpisane jest do rejestru zabytków zajmuje 25,7 ha terenu. Muzeum posiada ponad 250 samolotów, szybowców i śmigłowców i ponad 140 silników lotniczych, a także wiele mniejszych eksponatów, jak uzbrojenie lotnicze, przyrządy pokładowe, mundury i odznaczenia. Ekspozycje mieszczą się zarówno w historycznych, przedwojennych budynkach lotniskowych, które zostały wyremontowane, jak i w budynkach zbudowanych już w okresie powojennym, w czasach działalności Muzeum, a także na terenie otwartym.

Gości osobiście powitał z-ca Dyrektora Muzeum ds. Naukowych dr hab. Krzysztof MROCZKOWSKI oraz członek Rady Muzeum kpt. mgr inż. Karol BAŁDYGA – inżynier pokładowy statków powietrznych, przedstawiciel 8 Bazy Lotnictwa Transportowego. Przedstawili oni wiele aspektów funkcjonowania Muzeum, w tym jego organizację, zadania, specyfikę, jak również wiele szczegółów dotyczących nowych wyzwań.

Podsumowując wizytę, Prorektor ds. studenckich prof. dr hab. Grzegorz OSTASZ zapowiedział otwarcie naszej Uczelni na współpracę z Muzeum Lotnictwa Polskiego w obszarze kształcenia. Prorektor podkreślił także, że liczy na przyjacielskie relacje z Muzeum i dalsze zacieśnianie więzi między instytucjami.

Podkreślić należy także, że wizyta w 8. Bazie Lotnictwa Transportowego, 3. Grupie Poszukiwawczo-Ratowniczej i Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie to kolejny etap inicjatywy Koła Naukowego Bezpieczeństwa Lotniczego „Eskadra” pod hasłem „Twarze lotnictwa”.