Każdego dnia na polskich drogach dochodzi do wielu kolizji i wypadków. Na likwidowanie skutków tych drogowych wydarzeń wydaje się 50 mld zł rocznie. Bardzo ważne jest szkolenie uczestników ruchu i wyrabianie w nich nawyku ostrożnego korzystania z drogi, ale jeżeli już przytrafi się nieszczęście i dojdzie do stłuczki, to warto wiedzieć, jak się wówczas zachować.
O tym, jak dochodzić odszkodowań, mowa była w dniu 12 grudnia 2019 r. w trakcie wykładu otwartego, który przygotowany został przez opiekunów i członków Koła Naukowego Ubezpieczeń przy wsparciu PZU S.A. i władz Wydziału Zarządzania.
W trakcie spotkania pt. „Stłuczka bez paniki. Mamy na to triki” swe przemyślenia, opinie i sugestie zaprezentowali: komisarz Renata Bednarska z Komendy Wojewódzkiej Policji (pion ruchu drogowego), Tadeusz Wójtowicz (przedstawiciel PZU S.A. – likwidator szkód) oraz radca prawny mec. Damian Dworzański specjalizujący się w dochodzeniu odszkodowań. Omówili oni zagadnienia dotyczące możliwych problemów wynikających z sytuacji drogowych z udziałem kierowców, w których można dochodzić odszkodowań.
Dr hab. Marcin Jurgilewicz, prof. PRz – dziekan Wydziału Zarządzania witając wszystkich pogratulował opiekunom Koła Naukowego Ubezpieczeń – dr Annie Ostrowskiej-Dankiewicz i dr. Robertowi Dankiewiczowi oraz członkom Koła pomysłu na wykład otwarty. Tematyka ruchu drogowego, jego uczestników i skutków tegoż ruchu jest istotnym problemem, dlatego też każdy pomysł edukowania społeczeństwa jest pomysłem doskonałym – mówił M. Jurgilewicz. Dzięki takim wykładom nasi studenci mają możliwość zyskania informacji, o których być może wcześniej nie słyszeli.
Dr Anna Ostrowska-Dankiewicz zauważyła, że tylko właśnie teoria plus praktyka dają solidną wiedzę i wszyscy w dzisiejszych czasach powinni wiedzieć, jak – jeżeli dojdzie do wydarzenia drogowego – zachować się, jak złożyć roszczenie, jak postępować, by dochodzić odszkodowania.
Przewodnicząca Koła Naukowego Ubezpieczeń (działającego przy Zakładzie Finansów, Bankowości i Rachunkowości), Natalia Marciniak, przybliżyła wszystkim cele i działania Koła, zachęcając, by do jego prac przyłączyły się nowe osoby.
Zaproszeni goście w sposób przystępny (aczkolwiek w pełni profesjonalny prawnie) omówili zagadnienia, a sądząc po reakcjach uczestników wykładu ich wystąpienia niosły ze sobą sporą dawkę przydatnych w codziennym życiu informacji.