Koło Naukowe Studentów Bezpieczeństwa Wewnętrznego „Enigma” działające na Wydziale Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej było organizatorem wykładu otwartego pt. „Praca w służbach mundurowych – oczekiwania a rzeczywistość”, który odbył się 8 stycznia 2019 r. Prelegentem był komendant miejski Policji w Rzeszowie, inspektor Bogusław Kania, który podzielił się ze słuchaczami swymi doświadczeniami z 23 lat służby. Komendanta miejskiego Policji w imieniu władz Wydziału przywitała prodziekan dr hab. Marta Pomykała, prof. PRz, a Jego przebieg służby w skrócie scharakteryzowała dr Katarzyna Purc-Kurowicka. Inspektor swą służbę rozpoczął w Wydziale Kryminalnym Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. W 2005 roku został naczelnikiem Sekcji Kryminalnej Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie. Od marca 2008 roku pełnił funkcję zastępcy komendanta miejskiego Policji w Rzeszowie, nadzorując pion prewencji. Biorąc pod uwagę fakt, że inspektor Kania pełnił służbę w niejednej komórce organizacyjnej Policji, a od marca 2016 r. szefuje rzeszowskim policjantom, to warto było posłuchać Jego słów.
Jako praktyk biorący udział w licznych akcjach i kierujący pracą licznych zespołów ludzkich inspektor Kania doskonale przybliżył specyfikę służby w formacji mundurowej, jaką jest Policja, obalając zarazem niektóre mity. Swoje wywody rozpoczął od zdefiniowania pewnych terminów, które są niezbędne, by zrozumieć charakterystykę pracy funkcjonariusza, a w zasadzie nie pracy, a służby. SŁUŻBA to bowiem słowo-klucz, które niektórym chętnym do stania się policjantem powinno dać wiele do myślenia. To nie praca 8 godzin dziennie, to gotowość nieustannego poświęcania swego życia, zdrowia dla innych, dla poszkodowanych, dla ofiar przestępstw.
Inspektor Bogusław Kania zauważył także, że każdy, kto marzy o byciu funkcjonariuszem Policji powinien zdawać sobie sprawę z tego, że Policja to formacja uzbrojona, umundurowana i zorganizowana na sposób wojskowy; podlega więc pełnej hierarchizacji i podziałowi obowiązków. Jest to formacja służąca społeczeństwu i przeznaczona do ochrony bezpieczeństwa ludzi oraz do utrzymywania bezpieczeństwa publicznego i porządku publicznego.
Słowa komendanta miejskiego Policji w Rzeszowie nie trafiały w próżnię, czego dowodem były pytania z sali, świadczące o zainteresowaniu słuchaczy wykładem.