W dniu 25 maja 2022 r. na Wydziale Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej odbyło się seminarium poświęcone metodom ujawniania i zwalczania przestępczości. Tematem była: "Cyberprzestrzeń – przestrzeń (nie)bezpieczna".
Organizatorzy i cel wydarzenia
Organizatorami spotkania byli dr hab. Marta Pomykała, prof. PRz i dr Zygmunt Dudek z Zakładu Prawa i Administracji. Celem wydarzenia było przedstawianie aktualnych zagrożeń bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni z perspektywy Policji oraz podmiotów prowadzących działalność w Internecie.
Przebieg seminarium
W pięciu sesjach przedstawione zostały nowe formy zagrożeń pojawiających się w Internecie oraz najnowsze mechanizmy działania przestępców w Sieci. Zaprezentowano problemy związane z wykorzystaniem płatności mobilnych, zasady bezpieczeństwa w Sieci z perspektywy Allegro.pl oraz zagrożenia powstające przy korzystaniu z gier hazardowych. Prelegenci zwrócili szczególną uwagą na stale zwiększającą się skalę zagrożenia cyberprzestępczością, na ogromy rozwój nowych form zagrożenia w okresie pandemii Covid-19 oraz na konieczność rozwijania w społeczeństwie świadomości zagrożeń. Przedstawione zostały również praktyczne wskazówki jak chronić siebie i swój majątek przed cyberzagrożeniami.
Uczestnicy spotkania
Gośćmi seminarium i prelegentami byli asp. Piotr Marek z Wydziału do walki z Cyberprzestępczością KWP w Rzeszowie, Anna Koral-Zagórska – kierownik Biura Bezpieczeństwa Polski Standard Płatności Sp. z o.o, Marcin Siemek – kierownik Działu Bezpieczeństwa OLX Poland, Mariusz Tokarski – kierownik Zespołu ds. Współpracy z Organami Ścigania w Allegro.pl, Paweł Horszczaruk i Leszek Zelechowski z PLUSDATA Instytucja Specjalistyczna Sp. z o.o.