Niezależność sądów powszechnych i administracyjnych, niezawisłość sędziów gwarancją demokratycznego porządku prawnego statuującego bezpieczeństwo państwa – to myśl przewodnia spotkania w dniu 9 grudnia 2019 r. (mającego miejsce na Wydziale Zarządzania PRz) z przedstawicielami władzy sądowniczej – dr Grażyną Artymiak – wiceprezesem Sądu Okręgowego w Rzeszowie, na co dzień orzekającą w sprawach karnych i Jackiem Surmaczem – sędzią Naczelnego Sądu Administracyjnego, pełniącego funkcję wiceprezesa Sądu Administracyjnego w Rzeszowie.
Spotkanie od powitania gości rozpoczął dziekan Wydziału Zarządzania dr hab. Marcin Jurgilewicz, prof. PRz, który dziękując za zaproszenie postawił na wstępie swego wprowadzenia tezę o istotnej roli sądownictwa w systemie bezpieczeństwa państwa.
Przybliżając studentom zagadnienia związane z wymiarem sprawiedliwości, z konstytucyjną pozycją władzy sądowniczej w Polsce, sędziowie przedstawili różnice między sądami powszechnymi, w których rozpoznawane są sprawy z zakresu prawa karnego, cywilnego, prawa pracy, sprawy gospodarcze, a sądami administracyjnymi sprawującymi kontrolę nad działalnością organów administracji państwowej, a w szczególności badający legalność aktów administracyjnych.
Pytani o swoje najciekawsze sprawy, w których przyszło im orzekać, goście stwierdzili, że czasem bardzo proste sprawy okazywały się być niezwykle skomplikowanymi, zarówno pod względem prawnym, jak i emocjonalnym. W sprawach karnych nie tylko ciężar gatunkowy przestępstwa wpływa na stopień trudności, ale i emocje uczestników, jakie rozgrywają się na sali sądowej. Postępowania cywilne, prowadzone o tzw. przysłowiową „miedzę” należą do najdłużej trwających spraw, chociaż istota sporu wydaje się być nie najpoważniejsza. W sądach administracyjnych więcej emocji u uczestników procesu potrafi wzbudzić spór o zobowiązanie podatkowe w wymiarze 120 złotych aniżeli siedmiu milionów złotych.
Sędziowie, którzy pojawili się na WZ zostali zaproszeni do nas przez Koło Naukowe Studentów Bezpieczeństwa Wewnętrznego „Enigma” (opiekunami naukowymi są: dr Katarzyna Purc-Kurowicka, dr Elżbieta Kurzępa, mgr Elżbieta Kosior) i przez władze Wydziału Zarządzania.