Strona: Rola bezpieczeństwa we współczesnym systemie bankowym / Wydział Zarządzania

Rola bezpieczeństwa we współczesnym systemie bankowym

2017-04-04
, red.  Dariusz Król

W dniu 4 kwietnia 2017 roku, na Politechnice Rzeszowskiej odbyła się konferencja pt. „Rola bezpieczeństwa we współczesnym systemie bankowym”, zorganizowana przez Zakład Nauki o Bezpieczeństwie Politechniki Rzeszowskiej, przy współudziale członków Koła Naukowego Studentów Bezpieczeństwa Wewnętrznego „ENIGMA”.

Konferencję otworzyli przedstawiciele władz uczelni oraz wydziału zarządzania: dr hab. inż. Grzegorz Masłowski, prof. PRz – prorektor ds. kształcenia oraz dr hab. inż. Stanisław Gędek, prof. PRz – dziekan Wydziału Zarządzania.

W panelu głównym wzięli udział znamienici goście – jako pierwszy przemawiał dr hab. Zbigniew Krysiak, prof. SGH, ekspert ekonomiczny w Kancelarii Prezydenta RP, który w czasie swojego wystąpienia w sposób niezwykle interesujący omówił zagadnienia dotyczące przeciwdziałania kryzysom finansowym. Kolejnym prelegentem była mgr Beata Rapa – dyrektor Oddziału NBP w Rzeszowie, która przedstawiła słuchaczom kwestie związane z bezpiecznym bankowaniem. Jako trzecia, głos zabrała mgr Ewa Domowicz-Kobylska – specjalistka ds. klientów biznesowych w Banku Polskiej Spółdzielczości SA, Oddział w Rzeszowie, która omówiła szeroko tematykę bezpieczeństwa bankowości elektronicznej i mobilnej w Banku BPS. Następnie głos zabrał mgr Robert Radek, z firmy G2A.com, który omówił nowatorskie podejście do kwestii cyberbezpieczeństwa, którym jest blockchain – nowatorski system przesyłania i przechowywania informacji o transakcjach zawartych w Internecie. Kolejny z mówców – dr Witold Furman z Katedry Rachunkowości Finansowej UEK prezentował zagadnienie dotyczące bezpieczeństwa danych bankowych w systemie rachunkowości. Ostatni z prelegentów w panelu głównym –dr Łukasz Jabłoński z Katedry Ekonomii Stosowanej UEK nagłośnił niezwykle istotny temat związany z zagrożeniami demograficznymi, którymi są: depopulacja społeczeństwa oraz uchodźcy.

W kolejnej sesji panelowej, głos zabrali doktoranci: mgr Paweł Skoczowski – pracownik Biura Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych w departamencie Orzecznictwa, Legislacji i Skarg – który przedstawił zagadnienia dotyczące ochrony danych osobowych w projektowaniu usług bankowych, w zakresie rozporządzenia w sprawie ochrony danych osobowych i wymagań prawnych. Następnie mgr Jakub Bartak z Uniwersytetu Rzeszowskiego omówił temat podziału dochodu jako determinanta rozwoju kapitału ludzkiego.

Po sesji doktoranckiej odbyło się losowanie nagród rzeczowych, dla uczestników niniejszej konferencji, którymi były: tygodniowy staż w firmie Zeto sp. z o.o w Rzeszowie oraz książki o tematyce naukowej.

Kolejna sesja panelowa dotyczyła wystąpień studenckich. Jako pierwsza głos zabrała Pani Iwona Pigoń z Politechniki Rzeszowskiej, która omówiła zagadnienia związane z rodzajami ryzyka i sposobów ich ograniczenia we współczesnej bankowości. Następnie głos zabrał Adam Poręba z Uniwersytetu Rzeszowskiego, który przedstawił tematykę prawnych zagadnień związanych z bezpieczeństwem funkcjonowania w sektorze bankowym. Z kolei Pani Karolina Iwan z Politechniki Rzeszowskiej omówiła obszar związany z bankowością elektroniczną w obliczu zagrożenia cyberprzestępczością. Karol Piękoś z Uniwersytetu Rzeszowskiego przytoczył podczas wystąpienia tematykę ataków cybernetycznych na systemy bankowe – ukazując rzeczone kwestie na wybranych przykładach.

Następnie Piotr Mentel z Wyższej Szkoły Prawa i Administracji omówił zagadnienia dotyczące polskich grup przestępczych, w aspekcie wyłudzeń VAT. Mateusz Zając – również z Wyższej Szkoły Prawa i Administracji skupił się na tematyce zjawiska prania brudnych pieniędzy przez zorganizowane grupy przestępcze na terytorium Polski. Aleksandra Szałaj z Uniwersytetu Rzeszowskiego, omówiła temat związany z weryfikacją modeli dyskryminacyjnych przedsiębiorstw z branży IT, a Justyna Panek z Politechniki Rzeszowskiej, przytoczyła zagadnienia związane z Bankowym Funduszem Gwarancyjnym.

W przedostatnim wystąpieniu Tobiasz Tęczar z Uniwersytetu Rzeszowskiego przedstawił ocenę kondycji finansowej przedsiębiorstwa logistycznego PCC INTERMODAL. Na końcu studenckiej sesji panelowej wystąpiły Agnieszka Kaput oraz Joanna Ziobro z Uniwersytetu Rzeszowskiego, które przedstawiły ocenę sytuacji finansowej ASSECO POLAND S.A.

Na zakończenie uczestnicy konferencji wzięli udział w kolejnych konkursach, w których do wygrania były nagrody rzeczowe i gadżety Politechniki Rzeszowskiej oraz Patronów Konferencji.

Sama Konferencja z całą pewnością pozwoliła spojrzeć na omawiane zagadnienia z perspektywy badaczy i praktyków, przyczyniła się do poszerzenia wiedzy z zakresu istoty omawianych zagadnień oraz pozwoliła na wykazanie się studentom zainteresowanym tematyką bezpieczeństwa w bankowości.

Pomimo „pilotażowego” charakteru, wydarzenie to cieszyło się wielkim zainteresowaniem, co skłania organizatorów do powtórzenia go w niedalekiej przyszłości – najbardziej prawdopodobnym terminem wydaje się grudzień 2017 r.

Serdeczne podziękowania za merytoryczne i profesjonalne poprowadzenie całości Konferencji należą się mgr Annie Herbut – absolwentce Politechniki Rzeszowskiej.