Wydarzenie (konferencja) pt.: „Kobiety w lotniczym mundurze” to kolejna odsłona spotkania z cyklu ,,Twarze lotnictwa”, w którym poruszona została tematyka związana z obecnością i rolą kobiet w Siłach Powietrznych RP. Spotkanie zostało podzielone na trzy części: aspekt historyczny, panel dyskusyjny i czas interakcji publiczności z zaproszonymi gośćmi. Celem konferencji było przedstawienie punktu widzenia kobiet w zawodach związanych z lotnictwem, a szczególnie z lotnictwem wojskowym.
Spotkanie, które odbyło się 29 lutego 2024 r. w auli V-1 Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza, zostało zorganizowane przez Wydział Zarządzania wspólnie z Kołem Naukowym "Eskadra", pod opieką płk rez. nawig. dr. hab. Grzegorza Rosłana, prof. PRz, jednocześnie pomysłodawcę wydarzenia.
Przedstawicielki dziedzin branży lotniczej
Podczas tego wyjątkowego spotkania, uczestnicy mieli okazję wysłuchać dyskusji pomiędzy przedstawicielkami konkretnych dziedzin branży lotniczej, które mimo zmieniających się czasów wciąż są zdominowane przez mężczyzn. Panie reprezentowały swoje jednostki bądź instytucje, w których na co dzień służą:
23. Bazę Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim:
- pil. Urszula Brzezińska-Hołownia (pilot samolotu myśliwskiego),
- Karolina Gniady (kontroler ruchu lotniczego),
- Małgorzata Urban (inżynier pokładowy),
- Ewa Młynarczyk (kontroler ruchu lotniczego).
8. Bazę Lotnictwa Transportowego w Krakowie:
- Marzena Dudaryk (personel aeromedyczny),
- pil. Aleksandra Omilianowicz (pilot samolotu transportowego),
- mł. chor. Ewa Gutkowska (technik samolotu).
1. Bazę Lotnictwa Transportowego w Warszawie:
- Ewelina Pożycka (personel pokładowy, stewardesa),
- szer. Sylwia Mitura-Bator (personel pokładowy, stewardesa).
Udział Szefostwa Służby Hydrometeorologicznej Sił Zbrojnych RP został zapewniony poprzez obecność kpt. Justyny Motyl, pełniącej funkcję meteorologa i synoptyka.
Swoje przedstawicielki miały również ośrodki kształcenia akademickiego w osobach:
- pchor. Julia Skonieczna z Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie (podchorąży logistyki),
- inż. Anna Ziaja oraz Barbara Ćwirko z Ośrodka Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej.
Dyskusję prowadziła dr hab. Justyna Lipińska, prof. AszWoj – prodziekan ds. naukowych Wydziału Zarządzania i Dowodzenia Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie.
Wykład dr. hab. Krzysztofa Mroczkowskiego, prof. URz
Wydarzenie rozpoczęło wystąpienie dr. hab. Krzysztofa Mroczkowskiego, prof. URz, z-cy Dyrektora Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, który w ciekawy sposób opowiedział o Polkach, które służyły w Air Transport Auxiliary RAF w czasie II wojny światowej. W wystąpieniu tym przedstawione zostały postacie:
- Stefanii Cecylii Wojtulanis-Karpińskiej, pseduonim „Barbara”, pilota szybowców, samolotów, balonów, spadochroniarki,
- Anny Zofii Marii Leskiej-Daab, pilota szybowców i samolotów,
- Jadwigi Piłsudskiej-Jaraczewskiej, pilota szybowców i samolotów.
Debata kobiet
Następnie odbyła się debata pomiędzy kobietami pracującymi w branży lotniczej. Poruszono temat stosowania feminatyw w środowisku pracy zaproszonych gości. Większość kobiet wypowiadała się za stosowaniem formy „Pani żołnierz, pilot, kontroler, technik, meteorolog” co znajduje również odzwierciedlenie w regulaminach Sił Zbrojnych RP. Debata dotyczyła również takich aspektów jak wyzwania związane z pracą na danym stanowisku.
Pytania prowadzącej skupiały się na unikalnych wyzwaniach i aspektach służby w różnych rolach, takich jak pilot, logistyk, kontroler ruchu, stewardessa, meteorolog lub technik. Rozważano cechy niezbędne dla poszczególnych stanowisk, naturę pracy, obciążenie zawodowe oraz aspiracje na przyszłość.
Istotnym elementem dyskusji była również tematyka dotycząca stresu i osobistych strategii radzenia sobie z nim, stosowanych przez uczestniczki. Omawiano techniki utrzymania profesjonalizmu i minimalizacji stresu w codziennym życiu, w tym budowanie zaufania wśród kolegów, zdobywanie wiedzy, a także metody analizy i powtarzania instrukcji oraz procedur przed podjęciem decyzji. Szczególnie interesującym momentem była prośba skierowana do gości o przedstawienie sekwencji działań niezbędnych do przygotowania statku powietrznego do startu.
Ostatnim etapem wydarzenia była możliwość zadawania pytań przez publiczność. Dotyczyły one nie tylko samej pracy Pań, ale również charakterystyki statków powietrznych, ich uzbrojenia, specyfikacji i udoskonaleń, z którymi mają styczność na co dzień.
Podziękowania
Wydarzenie to udało się dzięki przychylności dowódców, którzy umożliwili swoim podwładnym udział w tym przedsięwzięciu. Szczególne słowa podziękowania organizatorzy kierują do:
- bryg. pil. Pawła Bigosa Dowódcy 1. Bazy Lotnictwa Transportowego w Warszawie,
- płk. dypl. pil. Krzysztofa Stobieckiego Dowódcy 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Maz.,
- mgr inż. Karola Bałdygi z 8. Bazy Lotnictwa Transportowego w Krakowie,
- bryg. pil. dr. inż. Krzysztofa Cura Rektora-Komendanta Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie,
- płk pil. inż. Sławomira Byliniaka Dowódcy 8. Bazy Lotnictwa Transportowego w Krakowie,
- płk. Macieja Betke Szefa Szefostwa Służby Hydrometeorologicznej SZ RP.
Organizatorzy wyrazili podziękowania również władzom naszej Uczelni, dzięki którym doszło do tego wydarzenia. Wśród nich wymienić można:
- JM prof. dr. hab. inż. Piotra Koszelnika— rektora Politechniki Rzeszowskiej,
- dr. hab. Grzegorza Ostasza — prorektora ds. studenckich Politechniki Rzeszowskiej,
- dr hab. Beatę Zatwarnicką-Madura, prof. PRz – dziekan Wydziału Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej.
Partnerzy wydarzenia
Partnerami konferencji byli: 1. Baza Lotnictwa Transportowego, 23. Baza Lotnictwa Taktycznego, 8. Baza Lotnictwa Transportowego, Lotnicza Akademia Wojskowa, Szefostwo Służby Hydrometeorologicznej Sił Zbrojnych RP, Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie oraz Ośrodek Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej.