Strona: Relacja z V Międzynarodowej Konferencji z cyklu „Zagrożenia i wyzwania bezpieczeństwa współczesnego świata / Wydział Zarządzania

2023-11-29
, red.  Izabela Oleksiewicz
Międzynarodowa Konferencja z cyklu „Zagrożenia i wyzwania bezpieczeństwa współczesnego świata”,

W dniach 22-23 listopada 2023 r. odbyła się na Politechnice Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza V Międzynarodowa Konferencja z cyklu „Zagrożenia i wyzwania bezpieczeństwa współczesnego świata”. Tym razem poświęcona problematyce Cyberbezpieczeństwo technologii Informacyjnych. Głównym jej organizatorem była Fundacja Prowadzenia Badań Naukowych. Współorganizatorami wydarzenia byli Wydział Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej, Istanbul Commerce University, Centrum Doktryn Szkolenia Sił Zbrojnych, Ostbayerische Technische Hochschule Regensburg, Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Przemyślu.

Przebieg konferencji

Głównym celem konferencji było wniesienie wkładu w dyskusję naukową i ekspercką dotyczącą polityki i strategii cyberbezpieczeństwa. Na wstępie konferencji dr hab. Izabela Oleksiewicz, prof. PRz powitała przedstawicieli różnych instytucji, urzędów, formacji, służb specjalnych, wymiaru sprawiedliwości, środowisk naukowych oraz studentów, którzy przybyli na V Konferencję, w szczególności:

• dr. hab. Jacka Reginię - Zacharskiego, prof. UŁ - Dyrektora Departamentu Strategii Polityki Zagranicznej Ministerstwa Spraw Zagranicznych;
  • dr. hab. Radosława Banię - Eksperta Ministerstwa Spraw Zagranicznych;
  • Marka Kołtuna - Ministerstwo Obrony Narodowej;
  • Annę Tarkowską - Dyrektora Centrum Prewencji Terrorystycznej;
  • Sławomira Golę - Departament Informatyzacji, Ministerstwo Klimatu i Środowiska;
  • SSA Waldemara Kroka - Prezesa Sądu Okręgowego;
  • Stanisława Kruczka - Członka Zarządu Województwa Podkarpackiego;
  • Sławomira Świdra - przybyłego w imieniu Z-cy Prezydenta Miasta Rzeszowa Krystyny Stachowskiej;
  • Witolda Walawendra - Radnego Miasta Rzeszowa;
  • prof. Marcusa Beresinsky - międzynarodowego przedstawiciela Uczelni OTH w Regensburgu;
  • prof. dr. hab. Jarosława Gryza - Prorektora ds. studenckich Akademii Sztuki Wojennej;
  • płk. dr.  Andrzeja Lisa - Dyrektora Centrum Doktryn i Szkolenia Sił Zbrojnych;
  • prof. dr. hab. Grzgorza Ostasza - Prorektora Politechniki Rzeszowskiej;
  • dr hab. Beatę Zatwarnicką-Madurę, prof. PRz - Dziekan WZ;
  • prof. dr. hab. Marcina Jurgilewicza - Przewodniczącego dyscypliny bezpieczeństwo wewnętrzne.

Konferencję otworzył JM Prorektor ds. studenckich prof. dr hab. Grzegorz Ostasz, a następnie głos zabrała Dziekan WZ dr hab. Beata Zatwarnicka-Madura, prof. PRz. W imieniu Marszałka Województwa Podkarpackiego przemówienie wygłosił członek Zarządu Województwa Podkarpackiego Stanisław Kruczek. Sławomir Świder działający w imieniu Z-cy Prezydenta Miasta Rzeszowa skierował również kilka słów na otwarcie konferencji do obecnych słuchaczy. Pierwszy wykład na temat "Technologii informacyjnych wokół doświadczeń XX wieku" wygłosił prof. dr hab. Grzegorz Ostasz, który podkreślił rolę ewolucji zjawiska cyberbezpieczeństwa, nawiązując do znanych przykładów łamania kodów przeciwnika podczas wojny.

W pierwszym dniu dyskusje odbyły się w trzech sesjach plenarnych poświęconych tematyce:

• Cyberbezpieczeństwa państwa we współczesnym świecie;
  • Zagrożenia cyberspołeczeństwa na poziomie państwowym i międzynarodowym;
  • Strategii przeciwdziałania cyberprzestępczości na poziomie regionalnym.

Drugi dzień konferencji został podzielony na osiem paneli, które miały miejsce w równoległym czasie. Pierwsza sesja dotyczyła "Implementacji strategii ochrony cyberprzestrzeni Unii Europejskiej na poziomie regionalnym". Druga sesja była zatytułowana: "Ochrona cyberprzestrzeni w dobie wojny z Ukrainą – nowe wyzwania". Trzecia sesja pod tytułem: "Zarządzanie finansami w warunkach cyberzagrożeń" uzmysłowiła uczestnikom różnorodność i wagę cyberzagrożeń. Czwarta sesja dotyczyła "Komunikacji marketingowej w warunkach cyberzagrożeń i IT jako źródła przewagi konkurencyjnej". Piąta sesja poruszyła kwestie "Nowych technologii i zarządzania bezpieczeństwem wobec cyberzagrożeń". Szósta sesja pt. "Wyzwania bezpieczeństwa w wymiarze technologiczno-społecznym" ukazała bardzo aktualną problematykę w różnorakim aspekcie. Siódma sesja zatytułowana "Wyzwania bezpieczeństwa w wymiarze polityczno-prawnym" pokazała skalę zjawiska jakim jest cyberprzestępczość od strony prawnej i politycznej. Ostatnia, ósma sesja  dotyczyła  "Działania organizacji międzynarodowych i innych instytucji w zakresie ochrony cyberprzestrzeni".

Uczestnicy konferencji

W konferencji czynie wzięło udział 80 prelegentów z Polski, Niemiec, Turcji i Ukrainy oraz wielu biernych uczestników, w tym także studenci PRz. Duży udział w organizacji konferencji mieli członkowie Koła Naukowego Polityka Bezpieczeństwa Państwa, którzy brali udział w przygotowaniu samej V Konferencji, a niektórzy również prezentowali referaty naukowe.

Projekt był dofinansowywany ze środków własnych oraz dzięki grantom uzyskanym od Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, Asseco-Comcert i Fundacji Rozwoju Politechniki Rzeszowskiej. Przedsięwzięcie otrzymało liczne patronaty honorowe i patronaty medialne w tym: Parlamentu Europejskiego, Sejmu RP, NASK, TVP3, Radia Rzeszów. Konferencja została zorganizowana w ramach kampanii NUP2x35.