15 marca 2024 roku, Wydział Zarządzania otworzył swoje drzwi dla uczniów szkół średnich w ramach Dnia Otwartego Politechniki Rzeszowskiej. To wyjątkowe wydarzenie zgromadziło młodzież zainteresowaną studiami na jednym z najbardziej dynamicznych wydziałów uczelni, oferującym szeroki zakres kierunków studiów oraz innowacyjne metody dydaktyczne.
Uczniowie szkół ponadpodstawowych zapoznali się z warunkami studiowania i możliwościami spędzania czasu wolnego na terenie miasteczka Politechniki Rzeszowskiej.
Pełne Wrażeń Wykłady i Warsztaty
Dzień Otwarty był pełen inspirujących wykładów, praktycznych warsztatów oraz prezentacji, które miały na celu zapoznanie przyszłych studentów z życiem akademickim i możliwościami rozwoju jakie oferuje Wydział Zarządzania. Uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się więcej o unikalnych kierunkach studiów, takich jak: bezpieczeństwo wewnętrzne, finanse i rachunkowość, logistyka, zarządzanie oraz inżynieria procesów biznesowych.
Wykłady dotyczyły m.in. wykorzystania eye trackera w badaniach marketingowych, specyfiki pracy księgowego, logistyki w lotnictwie 4.0, zarządzania procesami biznesowymi z wykorzystaniem sztucznej inteligencji oraz współczesnych wyzwań bezpieczeństwa. Konkretne wykłady obejmowały tematykę:
- Wykorzystania eye trackera w badaniach marketingowych – badanie reakcji psychofizjologicznych konsumentów (zarządzanie),
- Księgowy to brzmi dumnie – zarys i predyspozycje zalecane w zawodzie księgowego (finanse i rachunkowość),
- Logistyka w lotnictwie 4.0 – perspektywy magazynowania na przykładzie rozwiązań stosowanych w firmie Amazon (logistyka),
- Zarządzanie procesami w biznesie, sztuczna inteligencja (zarządzanie),
- Współczesne wyzwania bezpieczeństwa – zabezpieczanie dokumentów (bezpieczeństwo wewnętrzne).
Warsztaty i laboratoria
Podczas warsztatów i zajęć w laboratoriach, uczniowie mieli możliwość praktycznego zapoznania się z nowoczesnymi technologiami, metodami badań oraz specyfiką pracy w różnych obszarach zarządzania i logistyki. Od wirtualnej rzeczywistości po kryminalistykę, od analizy jakości żywności po sztuki walki – oferta była niezwykle różnorodna. W czasie zajęć o charakterze praktycznym uczniowie zostali zaznajomieni z:
- ofertą laboratorium nowoczesnych technologii w logistyce, w którym prowadzący zapoznali młodzież z aparaturą i oprogramowaniem umożliwiającym automatyczną identyfikację towarów (RFiD), opisali procesy paletyzacji i depaletyzacji, demonstrując jednocześnie możliwości robota Kawasaki RS10N oraz wskazali korzyści płynące z zastosowania oprogramowania do symulacji i optymalizacji procesów magazynowania i transportowania, a także oprogramowania do zarządzania przedsiębiorstwem,
- działalnością laboratorium dydaktycznego towaroznawstwa żywności - uczestnicząc w pokazach doświadczalnych, wśród których znalazły się m.in.: „burza w zlewce”, „parowóz” i „rafa koralowa”, a także zapoznali się ze sposobem realizacji badań żywności, w tym m.in. wykrywania skrobi w jogurcie i określania świeżości jajek za pomocą owoskopu,
- specyfiką pracy w laboratorium instrumentalnej analizy jakości żywności, w którym wzięli udział w badaniu mleka pod kątem zawartości tłuszczu, laktozy i suchej masy oraz w badaniu właściwości fizycznych wędlin z wykorzystaniem teksturomierza,
- możliwościami wykorzystania okularów do wirtualnej rzeczywistości Oculus Quest 2 w edukacji i nauce z użyciem różnego rodzaju aplikacji, w tym np. do nauki anatomii,
- tajnikami kryminalistyki obejmującymi oględziny miejsca zdarzenia i ekspertyzy kryminalistyczne. Omówiono czynności procesowe realizowane w trakcie śledztwa i dochodzenia, w tym metody przesłuchiwania podejrzanych, a także metody czynności operacyjno-rozpoznawczych, stosowane przez policję i służby specjalne,
- zaprezentowano także pokaz sztuk walki karate sportowego ju-jitsu zorganizowany przez pracownika będącego srebrnym medalistą Mistrzostw Świata w karate federacji IBF wraz ze studentami Wydziału Zarządzania.
Kolaż studenckich kół naukowych i życie studenckie
W ramach prezentacji przygotowanych przez:
- Studenckie Koło Naukowe Komunikacji Marketingowej „Brief”,
- Studenckie Koło Naukowe Logistyków „LogON”,
- Studenckie Koło Naukowe Zarządzania Projektami „Project 5”,
- Studenckie Koło Naukowo-Badawcze Turystyki „Tuptuś”,
- Studenckie Koło Naukowe „Projektor”,
- Studenckie Koło Naukowe „Polityki Bezpieczeństwa Państwa”,
- IAESTE Rzeszów,
uczniowie szkół ponadpodstawowych mogli dowiedzieć się, jak można rozwijać swoje pasje i zdobywać nowe umiejętności. Uczestnicy Dnia Otwartego mieli okazję zapoznać się z programem PROJEKTOR.
Przedstawiciele Samorządu Studenckiego podzielili się swoimi doświadczeniami na temat codziennego życia studenckiego, studiowania w Rzeszowie oraz przedstawili szereg możliwości wsparcia dla studentów, w tym akademiki, stypendia naukowe i pomoc materialną.
Informacje dotyczące rekrutacji
Nie zabrakło również stanowiska rekrutacyjnego, gdzie przyszli kandydaci mogli uzyskać wszystkie niezbędne informacje dotyczące procesu naboru. To ważne wydarzenie nie tylko ułatwiło młodym ludziom podjęcie decyzji o wyborze kierunku studiów, ale również pokazało im, jakie możliwości czekają na nich w Politechnice Rzeszowskiej.
W tym miejscu warto przypomnieć, że na Wydziale Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej prowadzony jest nabór na studia na następujących kierunkach:
- Bezpieczeństwo wewnętrzne,
- Finanse i rachunkowość,
- Inżynieria procesów biznesowych,
- Logistyka,
- Zarządzanie.
Wydział Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej dziękuje wszystkim uczestnikom za obecność i zaprasza do rozpoczęcia z nami swojej akademickiej przygody!