Przypominamy, że w celu ochrony całej społeczności akademickiej PRz i zapobieganiu rozprzestrzeniania się zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, w okresie od dnia 1 czerwca 2020 r. do odwołania, Zarządzeniem nr 49/2020 Rektora Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza z dnia 1 czerwca 2020 r. wprowadzona została na Politechnice Rzeszowskiej "Procedura przeciwdziałania zakażeniom koronawirusem SARS-CoV-2 wywołującym chorobę COVID-19 wśród społeczności akademickiej".
Najczęstsze objawy COVID-19 mogą obejmować: gorączkę, kaszel i duszność, rzadziej nieżyt nosa i gardła, utratę węchu i smaku. W cięższych przypadkach infekcja może powodować śródmiąższowe zapalenie płuc z utrudnionym oddychaniem. Objawy są podobne do grypy lub przeziębienia, chorób, które są znacznie częstsze niż COVID-19. Ponadto u zakażonych mogą pojawić się również bóle mięśni, głowy, gardła, krwioplucie, a niekiedy biegunka. Objawy te zwykle pojawiają się między 2 a 14 dniem po zakażeniu.
Do zachorowania może dość w szczególności poprzez:
- kontakt bezpośredni z osobą chorą (np. w pracy, przebywanie w tym samym pomieszczeniu, wspólne podróżowanie lub mieszkanie razem);
- podróżowanie do regionu, w którym wybuchła epidemia w ciągu 14 dni przed pojawieniem się objawów.
Apelujemy, by każdy zachował bezpieczną odległość między innymi ludźmi – co najmniej od 1 do 4 metrów odległości.
Osoby z zewnątrz wchodzące do budynku „S” zobowiązane są do stosowania rękawiczek ochronnych i maseczek ochronnych.
Należy unikać dotykania oczu, nosa i ust − jeśli zanieczyszczonymi rękami dotyka się tych części ciała, można przenieść wirusa na siebie.
W trakcie kichania czy kaszlu należy zakrywać usta lub nos zgiętym łokciem albo chusteczką, którą natychmiast należy wyrzucić do zamkniętego kosza.
Witajmy się na odległość, nie podawajmy ręki – zasady savoir-vivreʹu w dobie koronawirusa dopuszczają taką formę.
Używając rękawiczek ochronnych – przy ich zdejmowaniu, nie należy dotykać dłonią zewnętrznej ich części.
Należy pamiętać o dokładnym myciu rąk przed i po każdym posiłku oraz po skorzystaniu z toalety. Stosujmy mydło, płyny i żele do dezynfekcji dłoni – ręce myjmy mydłem i wodą przez co najmniej 30 s albo środkiem zawierającym minimum 60% alkoholu. W ubikacjach w budynkach PRz obowiązują limity dotyczące osób mogących w toalecie równocześnie przebywać. Stosowne informacje wywieszone są na drzwiach pomieszczeń.
W całym budynku „S” rozstawione są kosze, do których należy wrzucać zużyte maseczki i rękawiczki jednorazowe oraz znajdują się dozowniki z płynem do dezynfekcji rąk.