W dniu 30 marca 2017 r. Politechnika Rzeszowska (w tym również Wydział Zarządzania) otwarła w ramach „Dnia Otwartego PRz” swe podwoje (sale i laboratoria) dla uczniów szkół średnich, którym w godzinach 9:00–15:00 oferowano m.in.:
- strefę wystawienniczą, w której prezentowały się wszystkie wydziały Politechniki Rzeszowskiej oraz koła naukowe i organizacje studenckie,
- interesujące wykłady i warsztaty związane z kierunkami prowadzonymi na PRz,
- spotkania ze studentami dające możliwość zaczerpnięcia informacji na temat praktycznej strony życia studenckiego,
- fascynujące pokazy fizyczne i chemiczne,
- atrakcje organizowane w ramach akcji „Dziewczyny na Politechniki”,
- konkursy z nagrodami.
Goście mieli okazję poznania: zaplecza naukowo-dydaktycznego Politechniki Rzeszowskiej, oferowanych na PRz kierunków kształcenia, warunków rekrutacji, działalności kół naukowych i organizacji studenckich, a także miasteczka akademickiego naszej Uczelni.
Na Wydziale Zarządzania dla uczniów ze szkół średnich odbyły się niepowtarzalne wykłady. Mgr Maciej Chrzanowski (Katedra Przedsiębiorczości, Zarządzania i Ekoinnowacyjności) opowiadał o fejsbukowej firmie, czyli social media a biznes, pytając zebranych, czy jeśli ponad 10 godzin dziennie spędzają przed smartfonem, tabletem albo laptopem, to czy da się na tym robić biznes? Się da i się robi. Ale jak? Jaką firmę? FanPage na Facebook, profil na Instagramie czy kanał na YouTube? A może inną? Jak robią to Polacy? Dlaczego im to świetnie wychodzi? I czy Ty możesz ich śmiało naśladować? – Ci co byli na wykładzie znają odpowiedzi na te pytania.
Dr Agata Gierczak (Katedra Marketingu) na wykładzie Ponieważ jesteś tego warta: Czy emocjonalne myślenie wygrywa z racjonalnym? mówiła o tym, jak ludzie używają mózgu do podejmowania decyzji: co dzieje się w głowach konsumentów, za co odpowiadają i jak działają neurony lustrzane, co to jest przekaz podprogowy, na czym polega product placement, jaka jest rola emocji.
Mjr dr Tadeusz Olejarz (Katedra Nauk Humanistycznych), w ramach wykładu Logistyka i jej rozwój poruszył m.in. zagadnienia logistyki, czynników wpływających na jej rozwój, a także wojskowego rodowodu logistyki.
Ppłk rez. dr inż. Marek Barć (Zakład Nauki o Bezpieczeństwie) w trakcie wykładu Zarządzanie kryzysowe a bezpieczeństwo wewnętrzne prezentował zagadnienia: podziału bezpieczeństwa na okres pokoju, kryzysu i wojny; służb, inspekcji, organizacji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w tych okresach; podział systemu zarządzania kryzysowego na poziomy; zasady i fazy zarządzania kryzysowego; rola i zadania administracji publicznej w systemie zarządzania kryzysowego; rola i zadania służb mundurowych (SZ RP, PSP, Policji, Straży Granicznej) w systemie zarządzania kryzysowego.
Uczniowie szkół średnich zwiedzali również laboratoria dydaktyczne WZ. W sali Z-1, gdzie znajduje się Laboratorium Chemii, odbyły się pokazy chemiczne dla uczniów szkół średnich. Wybuchowa bomba pianowa, wskaźnik naturalny i tęcza kolorów, a na zakończenie ekstremalna lokomotywa – podniosły ciśnienie i wprowadziły młodych ludzi w nastrój naukowy. Mogli dowiedzieć się, jak studiuje się na Wydziale Zarządzania, a także wygrać tablet w konkursie „WZ-budka”
Z kolei 31 marca 2017 r. w ramach III Nocnych Spotkań z Nauką czynne były dla zwiedzających m.in. cztery laboratoria funkcjonujące w ramach Wydziału Zarządzania: Laboratorium Instrumentalnej Analizy Jakości Żywności, Laboratorium Badań Kryminalistycznych i Kryminologii, Laboratorium Technologii Wizualnych i Rzeczywistości Rozszerzonej, Laboratorium Nowoczesnych Technologii w Logistyce.
Oczywiście były również i inne atrakcje dla dorosłych i dla dzieci, a Politechnika Rzeszowska była wręcz oblegana.