W dniach 24-25 października 2024 roku na Politechnice Rzeszowskiej odbyła się II Międzynarodowa Konferencja Naukowa "Perspektywa Humanistyczna i Społeczna w Naukach Technicznych – HuSNaT II". Konferencja rozpoczęła się od uroczystego otwarcia, które poprowadził prof. dr hab. Grzegorz Ostasz, Przewodniczący Rady Programowej HuSNaT II. Następnie odbyły się przemówienia Dziekanów Wydziałów Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej, Politechniki Lubelskiej oraz Politechniki Wrocławskiej.
O konferencji
Celem wydarzenia była inicjacja interdyscyplinarnej współpracy między ośrodkami naukowymi, umożliwienie wymiany wiedzy oraz doświadczeń w zakresie nabywania tzw. kompetencji miękkich przez inżynierów, a także integracja nauk humanistycznych i społecznych z naukami technicznymi.
Pomysł na organizację interdyscyplinarnej konferencji, łączącej nauki humanistyczne, społeczne i techniczne, narodził się w 2022 roku, zainspirowany przez dr hab. Adrianę Mertę-Staszczak z Politechniki Wrocławskiej oraz dr Justynę Stecko z Politechniki Rzeszowskiej. Od tego czasu inicjatywa nabrała tempa, a tegoroczna edycja stanowiła kontynuację konferencji, która odbyła się we Wrocławiu w 2023 roku.
Ważnym punktem konferencji był panel dyskusyjny pt. "Jak zmieniające się technologie wpływają na rynek pracy i relacje międzyludzkie?", który moderowała dr hab. Beata Zatwarnicka-Madura, prof. PRz. Panelistami byli Aleksandra Baranowska, Dyrektor Działu People w FFiL Śnieżka S.A., Małgorzata Kubiś, Head of HR w Deloitte CE Business Services Sp. z o.o., Izabela Zalewska, Dyrektor Marketingu Grupy Żagiel, oraz dr Mieczysław Janowski, były Prezydent Rzeszowa i poseł do Parlamentu Europejskiego.
Przebieg konferencji i uczestnicy
Konferencja miała charakter hybrydowy, dzięki czemu uczestnicy mogli brać udział zarówno stacjonarnie, jak i online. W ramach wydarzenia odbyło się dziewięć sesji w języku polskim i angielskim, w których przedstawiono m.in. badania z zakresu humanistycznych i społecznych aspektów nauk technicznych.
Uczestnicy konferencji mieli także okazję zwiedzić Zamek w Łańcucie, jeden z najcenniejszych zabytków arystokratycznych rezydencji w Polsce. Zamek, znany ze wspaniałych wnętrz i rozległych ogrodów, zachwycił gości swoim bogatym dziedzictwem kulturowym i architektonicznym. Uczestnicy mieli możliwość podziwiania historycznych komnat oraz poznania fascynującej historii rodu Lubomirskich i Potockich, dawnych właścicieli zamku.
W tegorocznej edycji HuSNaT wzięło udział ponad 70 uczestników z 25 ośrodków naukowych, z czego blisko połowa pochodziła z zagranicznych instytucji. Wśród uczestników znalazły się uczelnie z Chin, Gruzji, Słowacji, Litwy, Ukrainy i Węgier, jak również czołowe polskie ośrodki, takie jak Politechnika Wrocławska, Politechnika Lubelska, Uniwersytet Śląski i Polska Akademia Nauk.
Kolejna edycja konferencji HuSNaT odbędzie się w 2025 roku, a jej gospodarzem będzie Politechnika Lubelska.