W dniu 23 kwietnia 2021 r. odbyła się sesja finałowa 9. edycji konkursu Ligi Akademickiej FINSIM, która odbywa się w ramach programu Bankowcy dla Edukacji. Jej organizatorem i pomysłodawcą jest Warszawski Instytut Bankowości. Konkurs organizowany jest pod patronatem Związku Banków Polskich, a instytucjami wspierającymi jego organizację są Narodowy Bank Polski oraz Bankowy Fundusz Gwarancyjny.
Na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy 20 zespołów z 17 uczelni z całej Polski, przedstawiło prezentacje zawierające przyjętą przez dany Bank strategię, omówiono problemy, z jakimi zmagali się uczestnicy oraz w jaki sposób udało się je przezwyciężyć. Politechnikę Rzeszowską reprezentował zespół z Koła Naukowego Finansów i Zarządzania zarządzający bankiem „Hedgehog Bank” w składzie: Michał Malinowski, Maciej Ozimek, Klaudia Walanus, Martyna Witek, Tomasz Zygmunt.
Zarządowi Hedgehog Bank udało się przez wszystkie 8 decyzji utrzymać w Top 3 najlepszych Banków, co jest bardzo dużym osiągnięciem, gdyż poziom 9. edycji Ligi Akademickiej FINSIM był niezwykle wysoki. Po sesji finałowej zespół PRz wywalczył TRZECIE miejsce w 9. edycji konkursu Ligi Akademickiej FINSIM. Do miejsca pierwszego naszym studentom zabrakło bardzo niewiele.
Od 4 stycznia do 10 kwietnia nasi studenci podjęli 8 decyzji konkursowych, co odpowiada dwóm latom funkcjonowania banku. Zespoły konkurowały ze sobą we wszystkich segmentach rynku, zmagając się z problemami dotyczącymi Zarządzania Bankiem Komercyjnym w zmieniającym się otoczeniu makroekonomicznym, symulowanym przez program komputerowy. Studenci podejmowali strategiczne decyzje dotyczące m.in. wyceny produktów, polityki kredytowej, struktury kapitałowej, zatrudnienia i polityki wynagrodzeń, rozwoju sieci bankowej. Celem każdego zespołu było maksymalizowanie wartości dla akcjonariuszy, a skuteczność każdego zespołu oceniana była poprzez cenę akcji oraz uzyskany rating kredytowy.
Członkowie zespołu z PRz pytani o swoje odczucia po czteromiesięcznej rozgrywce, odpowiedzieli m.in.: „Olimpiada pozwoliła nam przekuć naszą wiedzę teoretyczną nabytą na studiach w praktyczną, pokazała z jakimi problemami zmierza się zarząd banku każdego dnia, jak każda najmniejsza decyzja wpływa na pozostałe i tworzy wspólny efekt końcowy. Cała idea konkursu wpisuje się idealnie w ramy naszej specjalności – Bankowość i Rynki Kapitałowe. (...) zdobyliśmy wartościowe doświadczenie praktyczne”.
Ogromne podziękowania za wsparcie organizacyjne i merytoryczne należą się dr. inż. Mirosławowi Sołtysiakowi – opiekunowi Koła Naukowego Finansów i Zarządzania działającego na Wydziale Zarządzania PRz. Studenci dziękują również za wsparcie merytoryczne dr. inż. Pawłowi Perzowi .
A my gratulujemy członkom Koła Naukowego Finansów i Zarządzania, że tak dzielnie walczyli i podejmowali ważne decyzje jak prawdziwi prezesi największych banków.