W poniedziałek 1 kwietnia 2019 r. rozpoczęła się dwudniowa IV Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”. Organizatorami są: Katedra Ekonomii Wydziału Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej oraz Instytut Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza. W konferencji uczestniczy ok. 150 prelegentów z Polski i świata. Wśród mówców znajdują się m.in. przedstawiciele największych polskich firm energetycznych.
Na początku konferencji rektor Politechniki Rzeszowskiej prof. dr hab. inż. Tadeusz Markowski wręczył nagrodę im. Ignacego Łukasiewicza w kategorii bezpieczeństwo energetyczne. W tym roku przyznano ją Larsowi Chr. Lilleholtowi, ministrowi energii i klimatu Królestwa Danii za projekt dywersyfikacji gazu ziemnego do Europy. W imieniu ministra nagrodę odebrał Thomas Rizk, minister radca, regionalny koordynator ds. handlowych na Europę Środkową i Wschodnią, który podkreślił, że projekt Baltic Pipe ważny jest dla całego regionu, również dla Unii Europejskiej. Dywersyfikacja źródeł energii, elastyczność jej dostaw, udział w zintegrowanej sieci europejskiej przekłada się na stabilność i bezpieczeństwo energetyczne Danii. Mamy również nadzieję, że tym samym będzie cieszyć się Polska.
O projekcie Baltic Pipe wspominał też w swoim wystąpieniu Piotr Naimski, pełnomocnik rządu RP do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej, który przypomniał, że zgodnie z zapisami rządowego programu energetycznego, do 2040 r. ok. 50% polskiej energii będzie produkowanej z węgla. Pozostała część ze źródeł nieemisyjnych, a połowa z tych źródeł będzie oparta na energetyce nuklearnej.
W czasie obrad reprezentanci najważniejszych przedsiębiorstw energetycznych w Polsce omówią bieżący stan polskiej gospodarki oraz perspektywy, które przed nią stoją – zauważył dr hab. inż. Stanisław Gędek, prof. PRz, dziekan Wydziału Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej.
Dr Mariusz Ruszel z Katedry Ekonomii WZ PRz dodał, że bezpieczeństwo energetyczne i surowcowe ma olbrzymi wpływ na stabilność i politykę państw. Poruszenie w debacie naukowo-eksperckiej kwestii związanych z ropą naftową, gazem ziemnym, elektroenergetyką czy źródłami dostaw surowców ułatwi zdefiniowanie priorytetów dla polskiego sektora energetycznego.
Panele tematyczne poświęcone będą m.in.: strategicznego znaczenia Trójmorza dla bezpieczeństwa energetycznego Europy; źródeł dostaw gazu dla państw Trójmorza; energetyki wiatrowej oraz jej roli w rozwoju gospodarczym Polski.
We wtorek 2 kwietnia dalszy ciąg interesujących konferencyjnych wystąpień i dyskusji.