Strona: Państwo w czasach zmiany - kongres w Lublinie / Wydział Zarządzania

Państwo w czasach zmiany - kongres w Lublinie

2018-09-25
, red.  Piotr Cyrek/fot. Kinga Stępień

W dniach 18–20 września 2018 r. w Lublinie odbył się IV Ogólnopolski Kongres Politologii. Organizatorem był UMCS w Lublinie (Wydział Politologii) przy współudziale Komitetu Nauk Politycznych Polskiej Akademii Nauk, Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych. Przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego Kongresu była prof. dr hab. Iwona Hofman, dziekan Wydziału Politologii UMCS w Lublinie. Patronat Honorowy objął Prezydent RP Andrzej Duda.

Tematem Kongresu „Państwo w czasach zmiany” była próba koncentracji na podstawowych kategoriach politologicznych, jakimi są państwo i władza, ale z uwzględnieniem dynamiki i zmienności, nowych jakościowo cech otoczenia społecznego, w którym państwo funkcjonuje. Celem poznawczym naukowego dyskursu uczyniono analizę sprzężeń między państwem i dynamicznie zmieniającym się jego otoczeniem. Aspiracją organizatorów Kongresu było, aby jego wartość poznawcza nie została ograniczona do analizy sfery rzeczywistości, lecz aby została uwzględniona sfera badania państwa w warunkach dynamicznych zmian rzeczywistości, istniejących tu wyzwań teoretycznych i metodologicznych.

W IV Kongresie uczestniczyło ponad 700 naukowców z blisko 90 ośrodków naukowych, w tym ponad 30 reprezentujących ośrodki zagraniczne. W trakcie Kongresu, w celu uczczenia 25-lecia ośrodka politologicznego w Lublinie miało miejsce uroczyste posiedzenie Rady Wydziału Politologii UMCS, w trakcie którego uhonorowano medalami pracowników, współpracowników i przyjaciół Wydziału. Pierwszy Kongres miał miejsce w roku 2009.

W naukowym spotkaniu uczestniczyli również dr Waldemar Krztoń i dr hab. Izabela Oleksiewicz, prof. PRz z Wydziału Zarządzania PRz (Zakład Nauki o Bezpieczeństwie).

Dr Waldemar Krztoń opracował referat pt. „Cyberbezpieczeństwo militarne w strategiach wybranych państw Europy”. W swym wystąpieniu poruszał zagadnienie cyberbezpieczeństwa militarnego w strategiach narodowych przyjętych przez rządy wybranych krajów europejskich. Analiza tych dokumentów pozwoliła tak na określenie kryteriów towarzyszących ich opracowaniu, jak i na podkreślenie specyficznych różnic oraz cech charakterystycznych. Pomimo różnego poziomu zaawansowania naukowo-technicznego państw, przyjęte cyberstrategie w znacznym stopniu opierają się na rozwiązaniach przyjętych przez światowych liderów w dziedzinie cyberbezpieczeństwa. Ten fakt jest częściowo wymuszony dynamicznym rozwojem systemów informatycznych i technologii teleinformatycznych przenikających istotne dziedziny życia współczesnych społeczeństw informacyjnych. Tym samym więc, składnik technologiczny determinuje zmiany w dziedzinie obronności, co w kontekście regulacji prawnych pozwala z dużym stopniem prawdopodobieństwa przewidywać ich dalszą ewolucję w kierunku zwiększającej spójności i efektywności polityk cyberbezpieczeństwa.

Z kolei dr hab. Izabela Oleksiewicz, prof. PRz przygotowała referat „Polityka antyterrorystyczna i uchodźcza UE w XXI w. – dylematy i wyzwania”. Wykazywała w nim, że obie polityki mają charakter transgraniczny (polityka uchodźcza oraz antyterrorystyczna) i są silnie ze sobą powiązane, aczkolwiek tę drugą należy traktować jako casus w stosunku do tej pierwszej. Nie można również zapominać, że to w obszarze polityki bezpieczeństwa wewnętrznego to państwa członkowskie posiadają kompetencje wyłączne. Natomiast, chociaż polityka uchodźcza i antyterrorystyczna Unii Europejskiej ma charakter autonomiczny, to należy do tzw. kompetencji dzielonych. Jednak zauważyć należy, że złożoność zjawisk powoduje, iż państwa muszą być elastyczne w swej reakcji na te zjawiska i zdolne do adaptacji zmieniających się warunków współpracy i jej zakresu.

Izabela Oleksiewicz była także moderatorem sesji tematycznej „Militarne i pozamilitarne uwarunkowania bezpieczeństwa w Europie".

Dodać należy, że w Kongresie z Wydziału Zarządzania PRz uczestniczyli też: dr hab. Marcin Jurgilewicz, prof. PRz (Katedra Prawa i Administracji) i dr Mariusz Ruszel (Katedra Ekonomii).