Strona: Międzynarodowe seminarium studenckie na temat zarządzania i kwestii finansowych / Wydział Zarządzania

Międzynarodowe seminarium studenckie na temat zarządzania i kwestii finansowych

2019-05-17
, red.  Jakub Stawarz, Adrian Igielski, Weronika Świeca
fot. Arkadiusz Surowiec

W dniach 13–15 maja br. na Politechnice Rzeszowskiej miało miejsce międzynarodowe wydarzenie „International Student Seminar on Management and Financial Issues”. W ramach studenckiego seminarium na temat zarządzania i kwestii finansowych przedstawiono blisko 50 oryginalnych opracowań naukowych w języku angielskim. Seminarium było platformą do wymiany wiedzy i doświadczeń studentów oraz pracowników naukowych realizujących swoje zadania w międzynarodowym środowisku akademickim.

W ramach paneli tematycznych uczestnicy międzynarodowego seminarium mogli usłyszeć wystąpienia dotyczące takich szeroko pojętych zagadnień jak: różne oblicza innowacji, współczesne zarządzanie i aspekty techniczno-społeczne, wyzwania współczesnej ekonomii, wpływ globalizacji na rynek finansowy, wyzwania na rynku fiskalnym.

Rywalizację w konkursie na najlepsze wystąpienie naukowe wygrali uczestnicy reprezentujący ośrodki akademickie z Portugalii, Czech oraz Polski.

Pierwsze miejsca zajęli (ex aequo): Isabel Maria Alves Machado, University of Aveiro,  studentka IV roku studiów magisterskich  (Industrial Engineering and Management) i Pedro Miguel Basulo Esteves, University of Minho, student IV roku (Integrated Master in Industrial Engineering and Management).

Drugie miejsce zajęli:  Sarath Thulaseedharan i Visakh Raj z Silesian University in Opava, School of Business Administration in Karvina z Czech.

Trzecie miejsca (ex aequo) zajęli: Michał Mnich z PRz, student III roku finansów i rachunkowości, członek Studenckiego Koła Naukowego Młodych Ekonomistów działającego przy Katedrze Ekonomii na Wydziale Zarządzania i Matěj Kuba z Silesian University in Opava, School of Business Administration in Karvina.

Organizatorami byli: Wydział Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej, Katedra Ekonomii oraz Studenckie Koło Naukowe Młodych Ekonomistów we współpracy z Silesian University in Opava, School of Business Administration in Karvina z Czech.

Patronat naukowy objęli: prorektor PRz ds. kształcenia dr hab. inż. Grzegorz Masłowski, prof. PRz oraz prorektor PRz ds. współpracy międzynarodowej prof. dr hab. Grzegorz Ostasz.

Przewodniczącymi Komitetu Naukowego byli: dziekan Wydziału Zarządzania PRz dr hab. inż. Stanisław Gędek, prof. PRz oraz Vice-dean for Foreign Affairs, Head of Department of Business Economics and Management Assoc. Prof. Dr. Roman Šperka, PhD.

Przewodniczącymi Komitetu Organizacyjnego oraz Sekretarzami Komitetu Naukowego byli: dr Marzena Hajduk-Stelmachowicz – Politechnika Rzeszowska, dr inż. Paweł Perz – Politechnika Rzeszowska, dr inż. Adriana Kaszuba-Perz – Politechnika Rzeszowska, dr inż. Michal Stoklasa – University in Opava, School of Business Administration in Karvina.

W ramach internacjonalizacji wiedzy uczestnicy naukowego spotkania udali się z wizytą studyjną do najstarszej na świecie (wciąż działającej) kopalni ropy naftowej (1854 r.) w Bóbrce.

Kierownikami projektu ze strony Studenckiego Koła Naukowego Młodych Ekonomistów zostali: Jakub Stawarz oraz Adrian Igielski.

Partnerami w organizacji Seminarium byli: Dział Współpracy Międzynarodowej PRz, Fundacja Rozwoju PRz, Departament Promocji i Współpracy Gospodarczej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego, Wydział Promocji i Współpracy Międzynarodowej Urzędu Miasta Rzeszowa.

Partnerem w organizacji wizyty studyjnej była Fundacja Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza reprezentowana przez prezesa Zarządu Fundacji Ryszarda Rabskiego.