Strona: Zakończyła się IV Międzynarodowa Konferencja z cyklu „Zagrożenia i wyzwania bezpieczeństwa współczesnego świata w wymiarze polityczno-prawnym” / Wydział Zarządzania

2021-11-29
, red.  Iwona Oleniuch
Otwarcie konferencji. Zrzut ekranu ze slajdem tytułowym i wizytówkami uczestników.

W dniach 25-26 listopada 2021 r. na Wydziale Zarządzania PRz odbyła się IV Międzynarodowa Konferencja z cyklu „Zagrożenia i wyzwania bezpieczeństwa współczesnego świata w wymiarze polityczno-prawnym”. Głównym organizatorem wydarzenia były Fundacja Prowadzenia Badań Naukowych w Rzeszowie i Zakład Prawa i Administracji Wydziału Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej.

Uczestnicy

Konferencję otworzył prof. dr hab. inż. Jarosław Sęp, prorektor Politechniki Rzeszowskiej do spraw rozwoju i współpracy z otoczeniem.

W inauguracji udział wzięli znamienici goście, w tym m.in.: JM Rektor PWSW w Przemyślu, dr Paweł Trefler, płk Sławomir Cieśla – profesor PWSW w Przemyślu i zastępca dyrektora CDiSSZ w Bydgoszczy, Marek Rząsa – poseł na Sejm RP, dr Ewa Leniart – wojewoda podkarpacki, Ewa Draus – wicemarszałek Województwa Podkarpackiego, Krystyna Stachowska – wiceprezydent miasta Rzeszowa, Wojciech Bakun – prezydent miasta Przemyśla, Mirosław Kwaśniak i Witold Walawender – radni miasta Rzeszowa oraz przedstawiciele administracji publicznej na szczeblu europejskim, rządowym i samorządowym, eksperci, pracownicy nauki oraz studenci.

Cel wydarzenia

Zasadniczym celem konferencji była analiza złożoności zagrożeń i wyzwań bezpieczeństwa we współczesnym świecie. Szczególny nacisk położono na ich współzależność z procesami transformacji i integracji, zachodzącymi na poziomie zarówno państw, jak i środowiska międzynarodowego, w tym zwłaszcza takich podmiotów jak Unia Europejska czy NATO. Uczestnicy konferencji obradowali w jedenastu sesjach tematycznych.

Pierwszy dzień obrad

W pierwszym dniu konferencji prelegenci podjęli dyskusję nad bezpieczeństwem państwa, jednostki i społeczeństwa w nowo zaistniałej rzeczywistości COVID-19 oraz próbę zdefiniowania istniejących zagrożeń w sferze bezpieczeństwa w XXI w.

W pierwszym dniu odbyły się trzy sesje plenarne:

1. Szanse rozwoju jednostki i społeczeństwa w dobie COVID-19.
  2. Zagrożenia polityki bezpieczeństwa w XXI wieku.
  3. Dylematy bezpieczeństwa państwa w dzisiejszym świecie.

W ramach trzech spotkań tematycznych wystąpiło 19 przedstawicieli nauki i praktyki.

Drugi dzień konferencji

Podczas drugiego dnia obrad dyskutowano w następujących blokach tematycznych:

1. Bezpieczeństwo międzynarodowe w ujęciu instytucjonalno-prawnym.
  2. Bezpieczeństwo transgraniczne a problem migracyjny.
  3. Bezpieczeństwo ekologiczne w ujęciu międzynarodowym.
  4. Ochrona polityki bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni w XXI wieku.
  5. Bezpieczeństwo obrotu gospodarczego w dobie pandemii COVID-19.
  6. Bezpieczeństwo militarne w obszarze transatlantyckim.
  7. Bezpieczeństwo pozamilitarne w obszarze transatlantyckim.
  8. Wyzwania polityki bezpieczeństwa Europy Środkowo-Wschodniej i Bliskiego Wschodu w XXI wieku.

W ramach ośmiu sesji tematycznych wygłoszono 60 referatów. Z abstraktami wszystkich wystąpień z obydwu dni obrad można się zapoznać na stronie konferencji.

Podsumowanie

Poza dyskusją merytoryczną nad rozpatrywanymi aspektami bezpieczeństwa oraz integracją środowiska naukowego, konferencja zaowocowała zawarciem porozumienia o współpracy pomiędzy Politechniką Rzeszowską im. Ignacego Łukasiewicza a Centrum Doktryn i Szkolenia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy.