Strona: Konferencja o tym, że bezpieczeństwo energetyczne jest filarem niezależności państwa / Wydział Zarządzania

2021-09-18
Rozpoczęcie konferencji przez prof. PRz M. Ruszla, fot. A. Surowiec.

W dniach 13-14 września 2021 r. na Politechnice Rzeszowskiej odbyła się VI Konferencja Naukowa  „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”, podczas której debatowano na temat transformacji energetycznej, atomu, wodoru, OZE i cyberbezpieczeństwa. Uczestnikami byli przedstawiciele administracji rządowej, samorządów, biznesu oraz naukowcy i analitycy zajmujący się sektorem energetycznym.

Konferencja zaczęła się od...

W tegorocznej edycji konferencji wzięło udział 190 prelegentów, w tym uczestnicy z zagranicznych ośrodków akademickich i eksperckich, którzy przybyli osobiście lub łączyli się zdalnie ze Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Finlandii czy Szwajcarii. „Tematem przewodnim konferencji była transformacja energetyczna ujmowana z różnych perspektyw”podkreślił dr hab. Mariusz Ruszel, prof. PRz, prezes Instytutu Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza, pomysłodawca i główny organizator tego wydarzenia.

Uroczystego otwarcia konferencji dokonał rektor Politechniki Rzeszowskiej prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik, który podkreślił, że bezpieczeństwo energetyczne jest filarem niezależności państw. W tej części wydarzenia uczestniczyli m.in. wojewoda podkarpacki dr Ewa Leniart, wicemarszałek województwa podkarpackiego Piotr Pilch, prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek, prorektor PRz ds. rozwoju i współpracy z otoczeniem prof. dr hab. inż. Jarosław Sęp, prorektor PRz ds. studenckich prof. dr hab. Grzegorz Ostasz.

Po raz pierwszy do grona partnerów konferencji dołączył Pion Dyplomacji Publicznej NATO. Prelegentami byli przedstawiciele Sojuszu Północnoatlantyckiego David van Weel, zastępca sekretarza generalnego ds. nowych zagrożeń dla bezpieczeństwa, dr Bryan Wells, przewodniczący Rady Naukowo-Technologicznej i Dominik P. Jankowski ze Stałego Przedstawicielstwa RP przy NATO. Obecni byli także przedstawiciele polskiej administracji

Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury krytycznej dr Piotr Naimski w swoim przemówieniu podkreślił znaczenie energetyki jądrowej w procesie transformacji energetycznej w Polsce, która z jednej strony będzie wzmacniać nasze bezpieczeństwo energetyczne, z drugiej zaś pozwoli osiągnąć unijne cele klimatyczne.

Theodor Garrish, były asystent sekretarza w Biurze Spraw Międzynarodowych w Departamencie Energii USA, amerykański polityk i menedżer, podkreślił, że bez energetyki jądrowej trudno będzie osiągnąć ten cel. W jego opinii ważny jest postęp także w obszarze zarządzania naszego sektora energetycznego, a nasz kraj jest na właściwej drodze do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego

Podczas tej części konferencji odbyło się wręczenie nagród im. Ignacego Łukasiewicza przyznawanych za wkład w budowanie bezpieczeństwa energetycznego Polski, które otrzymali Theodor Garrish i Dawid Cycoń, prezes spółki ML System S.A. Ogłoszono również wyniki Ogólnopolskiego Konkursu dla Jednostek Samorządu Terytorialnego na Najbardziej Innowacyjny Energetycznie Samorząd.

Panele dyskusyjne i sesja posterowa

W dalszej części konferencji odbyły się wystąpienia i dyskusje w ramach licznych paneli, do których zaliczyć można m.in te zatytułowane: „Energetyka jądrowa elementem transformacji energetycznej”, „Wodór – nowy wyścig”, „Morska energetyka wiatrowa – szanse, wyzwania, zagrożenia”, „Transformacja energetyczna Polski”, „Zagrożenia w cyberprzestrzeni – bezpieczeństwo przemysłowe – bezpieczeństwo energetyczne”, „Wyzwania lokalne w kontekście transformacji energetycznej Polski”, „Projektowanie i organizacja bezpieczeństwa w obiektach energetycznych – rozwiązania prawne, organizacyjne i techniczne”, „Ignacy Łukasiewicz – pionier przemysłu naftowego”, „Współczesne wyzwania zrównoważonego rozwoju” czy „Transformacja energetyczne z perspektywy młodzieżowej”.

Zorganizowano również sesję posterową. Wśród panelistów znaleźli się przedstawiciele czołowych ośrodków naukowych i analitycznych, w tym także naukowcy ze Stanów Zjednoczonych, Szwajcarii, Niemiec, Turcji, Finlandii.

Organizatorzy konferencji i relacje z niej

Organizatorami konferencji byli Instytut Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza oraz Zakład Ekonomii Wydziału Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza we współpracy ze Studenckim Kołem Naukowym „Eurointegracja”.

Szczegółowe informacje na temat partnerów, sponsorów, patronatów, autorów i tematów poszczególnych wystąpień znajdują się na stronie Instytutu Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza oraz w programie konferencji. Obszerna relacja z przebiegu tego wydarzenia zostanie zamieszczona w najbliższym numerze „Gazety Politechniki”.