Strona: Konferencja o nauczaniu przedmiotów przyrodniczych w kontekście holistycznej ochrony środowiska / Wydział Zarządzania

2019-11-15
, red.  Piotr Cyrek/fot. Arkadiusz Surowiec

W dniu 15 listopada 2019 r. w budynku Wydziału Zarządzania odbyła się konferencja metodyczna z cyklu „Oblicza zarządzania” pt. „Nauczanie przedmiotów przyrodniczych w kontekście holistycznej ochrony środowiska naturalnego” zorganizowana głównie z myślą o podkarpackich nauczycielach przedmiotów przyrodniczych.

Organizatorami konferencji byli Wydział Zarządzania PRz (Katedra Przedsiębiorczości, Zarządzania i Ekoinnowacyjności) oraz Liga Ochrony Przyrody – Okręg Podkarpacki w Rzeszowie (obecny był Hubert Sobiczewski – prezes Okręgu Podkarpackiego LOP), a patronat honorowy nad przedsięwzięciem objęła Małgorzata RauchPodkarpacki Kurator Oświaty. Koordynatorem merytorycznym był dr hab. inż. Krzysztof Kud, prof. PRz.

Naukowe spotkanie rozpoczął dr hab. Marcin Jurgilewicz, prof. PRz – dziekan Wydziału Zarządzania, który witając wszystkich, podkreślił, że środowisko naturalne to wielkie dobro całej ludzkości, dlatego dbałość o jego stan jest istotnym zadaniem. Wyraził nadzieję, że to spotkanie w tej sprawie ma wielkie znaczenie i że warto kontynuować w przyszłości takie naukowe debaty. Konieczna jest edukacja nie tylko uczniów, ale wszystkich Polaków, by każdy szanował przyrodę i dbał o środowisko wokół siebie.

W trakcie konferencji  (w czasie czterech sesji tematycznych) wielokrotnie podkreślano, że nauczanie przedmiotów przyrodniczych w szkołach pełni wiele niezwykle istotnych ról z punktu widzenia zarówno rozwoju zrównoważonego, jak też formowania postaw obywatelskich i patriotycznych. Ochrona środowiska naturalnego, jako jeden z trzech  fundamentalnych elementów rozwoju zrównoważonego, stanowi ważną część treści kształcenia młodych ludzi. Przygotowane przez prelegentów referaty uwzględniały problematykę holistycznego podejścia do ochrony środowiska. Osoby uczestniczące w konferencji mogły wysłuchać wystąpień m.in. na takie tematy jak: „Technologia 5G w kontekście zrównoważonego rozwoju”, „Etykiety i deklaracje środowiskowe jako metoda strategicznego oddziaływania na zdrowie człowieka i środowisko”, „Strategie i metody kształcenia uwrażliwiające na właściwą gospodarkę odpadami”, „Metoda bilansu ekologicznego w ochronie środowiska, plastik, ślad węglowy i oszczędzanie wody”, „Od nasiona do kompostu. Krótki rys projektowania permakulturowego”, „Dieta i ruch a jakość życia”.