W dniach 21-22 września 2023 r. na Wydziale Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza odbyła się Konferencja Naukowa "Kierunki rozwoju współczesnego zarządzania w nauce i w biznesie", stanowiąca jedno z ważniejszych wydarzeń w ramach obchodów Jubileuszu 30-lecia Wydziału Zarządzania.
Cel konferencji
Celem wydarzenia była integracja środowiska naukowego oraz praktyków biznesu (przedstawicieli otoczenia biznesowego uczelni), zainteresowanych współczesnymi wyzwaniami dla zarządzania i ekonomii oraz stworzenie klimatu do wielowymiarowej i interdyscyplinarnej dyskusji naukowej i wymiany dobrych praktyk.
Problematyka konferencji
Podczas wydarzenia wymieniono poglądy dotyczące:
- Współczesnych koncepcji zarządzania,
- Strategii sukcesu przedsiębiorstw,
- Społecznych uwarunkowań rozwoju organizacji,
- Przedsiębiorstwa przyszłości,
- Rozwoju organizacji,
- Współdziałania międzyorganizacyjnego,
- Zarządzania sieciami międzyorganizacyjnymi,
- Modeli biznesowych przedsiębiorstw,
- Zrównoważonego rozwoju w gospodarce,
- Zarządzania zespołami wirtualnymi i rozproszonymi,
- Zarządzania relacjami z klientem,
- Zarządzania finansami,
- Nowych technologii w marketingu,
- Marketingu społecznego,
- Marketingu business-to-business,
- Komunikacji marketingowej podmiotów rynkowych,
- Zarządzania w sporcie,
- Zarządzania bezpieczeństwem.
Przebieg konferencji
W pierwszym dniu, podczas uroczystego otwarcia konferencji wysłuchać można było bardzo interesujących wystąpień władz uczelni oraz wydziału. Rektor Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza, prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik rozpoczął swoje wystąpienie od refleksji, wskazując, że jest rówieśnikiem Wydziału Zarządzania w kontekście swojej obecności na Politechnice Rzeszowskiej. Następnie zwrócił uwagę na siłę naukową wydziału, który to zdobył uprawnienia do doktoryzowania i habilitowania w każdej prowadzonej dyscyplinie. Rektor podkreślił również, że Wydział Zarządzania, jest drugą największą jednostką na uczelni.
Z kolei prof. dr hab. Grzegorz Ostasz – Prorektor ds. studenckich Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza zaprezentował rys historyczny wydziału. Podkreślił, że inicjatorem powstania wydziału był dr hab. inż. Tadeusz Pomianek, prof. WSiZ. Wskazał, że przez 30 lat wydział dorobił się 36 tys. absolwentów. W dalszej części swojego wystąpienia, Rektor przedstawił sylwetki kilkudziesięciu pracowników.
Na koniec pierwszej części konferencji, Dziekan Wydziału Zarządzania, dr hab. Beata Zatwarnicka-Madura, prof. PRz – Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza przedstawiła historię, teraźniejszość i przyszłość wydziału. Przy okazji przypomniała najważniejsze wydarzenia na świecie, jakie miały miejsce w 1993 roku. Podkreśliła ogromny wkład w rozwój jednostki, w tym doskonałych pracowników naukowych oraz administracyjnych, którzy mają wielkie znacznie dla prawidłowego funkcjonowania każdej organizacji. Wskazała także cele, jakie zostały wyznaczone dla wydziału. Warto podkreślić, że w trakcie wystąpień nie zabrakło anegdot oraz barwnych wspomnień dotyczących historii WZ.
W dalszej części konferencji, można było także wysłuchać interesujących wystąpień zaproszonych keynote speakerów, takich jak:
- prof. dr hab. Witold Orłowski,
- prof. dr hab. Andrzej Rychard,
- dr Leszek Mellibruda,
- dr hab. inż. Dariusz Siemieniako, prof. PB, prof. ALK,
- prof. Krzysztof Kubacki.
Chociaż tematyka wystąpień była zróżnicowana, można jednak wskazać na dwie istotne kwestie podkreślane w poszczególnych wystąpieniach: nowoczesne technologie oraz człowiek.
W pierwszym dniu konferencji odbył się również panel praktyków biznesu. Wystąpili w nim:
- January Ciszewski, Prezes JR HOLDING ASI S.A.,
- Marcin Kowol, Współtwórca i jeden z głównych akcjonariuszy PROPOINT S.A.,
- Maciej Michalski, Założyciel MM Prime TFI S.A. (Asset Management),
- dr hab. Bolesław Goranczewski – Grupa Azoty ZAK S.A.
Zaproszeni goście przedstawili kluczowe wyzwania, jakie napotkali w prowadzonej działalności w ostatnich latach, w tym związane m.in. z pandemią Covid-19 oraz wojną w Ukrainie. Wskazali także, jak próbowali lub nadal próbują sprostać tym wyzwaniom.
W drugim dniu konferencji odbyły się dwie sesje naukowe. Wzięli w nich udział przedstawiciele uczelni z całej Polski, w tym:
- Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu,
- Politechniki Białostockiej,
- Uniwersytetu Jagiellońskiego,
- Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu,
- Uniwersytetu Rzeszowskiego,
- Wspólnej Szkoły Doktorantów Politechniki Śląskiej,
- Uniwersytetu Warszawskiego,
- Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza.
W tej części miało także miejsce wystąpienie przedstawiciela Banku Gospodarstwa Krajowego.
Moderatorami sesji byli:
- dr hab. inż. Agnieszka Cholewa-Wójcik, prof. Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie,
- dr hab. inż. Dariusz Siemieniako, prof. Politechniki Białostockiej, prof. Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie
Podobnie, jak podczas pierwszego dnia, wspólnym tematem łączącym bardzo ciekawe, jednak różnorodne wystąpienia były nowoczesne technologie oraz człowiek.
W trakcie wystąpień nie zabrakło gratulacji i życzeń kolejnych 30 lat dla Wydziału Zarządzania. Do życzeń dołączają wszyscy pracownicy WZ.
Fotorelacja
Więcej zdjęć z konferencji można zobaczyć na profilu Wydziału Zarządzania na Facebooku.