W dniu 08.03.2022 r. gościliśmy na Politechnice Rzeszowskiej partnerów realizujących projekt TOUCAN. Było to pierwsze z cyklu spotkań poświęconych wspólnemu, międzynarodowemu projektowi finansowanemu ze środków z Programu Erasmus+.
O projekcie
Liderem projektu TOUCAN – The future of tOUrism without a CArbon footprint (nr projektu 2021-1-PL01-KA220-VET-000025053), jest Politechnika Rzeszowska. Projekt ma charakter międzynarodowy i jest realizowany we współpracy z następującymi partnerami (wymienieni w porządku alfabetycznym):
- Asserted Knowledge Omorrythmos Etaireia, Ilioupoli, Grecja;
- Associazione “Submeet - incontrarsi per crescere”, San Salvo, Włochy;
- Danmar Computers sp. z o.o., Rzeszów, Polska;
- Grantxpert Consulting Limited, Nikozja, Cypr;
- Mindshift Talent Advisory lda, Lizbona, Portugalia;
- Yasar University, Izmir, Turcja;
W realizację projektu zaangażowani są pracownicy naszej uczelni z Wydziału Zarządzania (WZ) oraz Wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury (WBIŚiA), a kierownikiem projektu jest dr hab. Krystyna Kmiotek, prof. PRz z Zakładu Zarządzania Przedsiębiorstwem (ZZP).
Czas realizacji
Projekt jest w początkowej fazie realizacji, a zakończenie jest planowane na listopad 2023 r.
Tematyka projektu
Ochrona środowiska i przeciwdziałanie zmianom klimatycznym znajdują się w centrum uwagi europejskiego „Zielonego Ładu”. Przechodzenie do gospodarki obiegu zamkniętego wymaga nie tylko zmian źródeł pozyskiwania energii, ale także z koniecznością podnoszenia świadomości i pogłębiania wiedzy w tym zakresie osób zarządzających firmami oraz samych pracowników, działających w różnych obszarach gospodarki. Jednym z takich sektorów, istotnych dla gospodarki światowej (w samej UE w tej branży zatrudnionych jest 12 mln osób) i oddziałujących na stan środowiska jest turystyka.
Działania zaplanowane w projekcie podzielone są na dwa główne obszary:
- Opracowanie modułów tematycznych upowszechniających wiedzę o gospodarce obiegu zamkniętego oraz promujących innowacyjne rozwiązania w tym zakresie dla sektora turystyki w odniesieniu do specyficznych potrzeb firm sektora turystycznego (m.in. poprzez tworzenie tzw. grup tematycznych (WTG) przez każdego z partnerów projektu),
- Opracowanie narzędzia do oceny tzw. zielonych kompetencji pracowników branży turystycznej.
Oczekiwane rezultaty
Realizacja projektu umożliwi pracownikom firm branży turystycznej łatwą ocenę zielonych kompetencji, a także pozwoli te kompetencje podnosić. Obydwa rozwiązania – szkolenia oraz narzędzie do oceny kompetencji – będą dostępne w wersji on-line.
Międzynarodowy wymiar projektu
Rozwiązania przygotowane w ramach projektu będą uwzględniały specyficzne warunki krajów reprezentowanych przez wszystkich partnerów i będą mogły być wykorzystywane przez firmy w całej Europie.
Informacje dodatkowe
Postępy projektu można śledzić na jego stronach na facebook’u oraz LinkedIn.