W czwartek 11 kwietnia 2019 r. na Politechnice Rzeszowskiej rozpoczęła się I Ogólnopolska Studencka Konferencja „Wyzwania współczesnych ubezpieczeń”. Organizatorami wydarzenia są: Wydział Zarządzania PRz i Koło Naukowe Ubezpieczeń Politechniki Rzeszowskiej. Debatę otworzył dziekan Wydziału Zarządzania dr hab. inż. Stanisław Gędek, prof. PRz, który w krótkich słowach zawarł myśl, iż cieszy się, że tak cenna inicjatywa studentów i ich opiekunów dr Anny Ostrowskiej-Dankiewicz i dra Roberta Dankiewicza doszła do skutku. Ważne jest bowiem, że na Wydziale nie tylko odbywają się ćwiczenia i wykłady, ale jest jeszcze miejsce na naukowe spotkania przynoszące zawsze cenne wiadomości.
W konferencji oprócz studentów PRz biorą udział także m.in. przedstawiciele Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Sesja tematyczna I „Problemy i wyzwania podmiotów oraz rynku ubezpieczeniowego” poświęcona została m.in. takim zagadnieniom jak: „Analiza przestępstw na polskim rynku ubezpieczeniowym”, „Ubezpieczenia w Sharing Economy”, „Rozwiązania IT i IoT w ubezpieczeniach”, „Społeczne postrzeganie przestępczości ubezpieczeniowej”, „Znaczenie Rzecznika Finansowego w działaniach ochrony klientów na rynku ubezpieczeniowym”, „Ryzyko w działalności operacyjnej zakładów ubezpieczeń”, czy „Wpływ branży ubezpieczeniowej na gospodarkę Polski”.
W ramach pierwszego dnia konferencji zaplanowano także sesję posterową (połączoną z konkursem) i sesję tematyczną II ("Świadomość ubezpieczeniowa i ubezpieczenia majątkowe"), w ramach której odnotowano wystąpienia m.in. na temat: „Świadomość studentów Politechniki Rzeszowskiej jako konsumentów rynku ubezpieczeń”, „Zestawienie ofert ubezpieczeń turystycznych”, „Postawa Polaków wobec ubezpieczeń turystycznych”, „Analiza ubezpieczeń różnych ryzyk finansowych”, a także „Ubezpieczenie ochrony prawnej – dostatek czy konieczność w prowadzeniu firmy”.
Po przerwie obiadowej rozpoczęła się sesja tematyczna III ("Ubezpieczenia osobowe i zabezpieczenie emerytalne"), w trakcie której zaprezentowano m.in. wystąpienia: „Odwrócona hipoteka jako forma dodatkowego zabezpieczenia emerytalnego”, „Rola OFE w polskim systemie emerytalnym po 2014 r.”, „Ubezpieczenia na życie – forma ochrony czy oszczędzania?”, „Wyzwania systemu zabezpieczenia emerytalnego w Polsce”.
Koło Naukowe Ubezpieczeń prowadziło także przez dłuższy czas pogłębione badania, których wyniki również zaplanowano przedstawić w trakcie debaty konferencyjnej.
Przed finałem I dnia obrad zaplanowano dyskusję, która również miała przynieść wnioski na pytania padające w trakcie debaty. Studenci biorący udział w Konferencji wykazywali się dużą dociekliwością, a przede wszystkim dużą znajomością problematyki współczesnych ubezpieczeń. Na godziny wieczorne zaplanowano spotkanie integracyjne uczestników konferencji.
Dzień drugi (piątek 12 kwietnia 2019 r.), to czas sesji praktycznej, w trakcie której odbędą się spotkania z pracownikami rynku ubezpieczeniowego.