Strona: Informacja gospodarcza może być przewagą dla firmy / Wydział Zarządzania

Informacja gospodarcza może być przewagą dla firmy

2019-01-24
, red.  red. Piotr Cyrek/fot. Arkadiusz Surowiec

W dniu 24 stycznia 2019 r. na Wydziale Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej odbyły się trzy wykłady pt. „Korzystanie z informacji gospodarczej przewagą konkurencyjną firm”, które realizowane były w ramach Programu Edukacyjnego Nowoczesne Zarządzanie Biznesem (NZB). Wykłady przeprowadził Krzysztof Ostafiński – dyrektor Programu NZB.

Spotkaniom naukowym towarzyszyła Strefa NZB – kilkugodzinne wydarzenie, podczas którego każdy student mógł dowiedzieć się m.in., jak budować swoją wiarygodność finansową, jak sprawdzać kontrahentów, aby nie stać się ofiarą oszustwa, jak zastrzegać dokumenty tożsamości. Studenci mieli również możliwość pytania o wszelkie inne nurtujące ich kwestie z obszaru Programu NZB.

Zauważyć należy, że w trakcie wykładu słuchacze otrzymywali informacje na następujące zagadnienia:

• Czym jest informacja gospodarcza i jak weryfikować wiarygodność kontrahentów?
  • Czym różnią się Biura Informacji Gospodarczych od Biura Informacji Kredytowej?
  • W jaki sposób funkcjonuje Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor?
  • W jaki sposób sektor bankowy weryfikuje wiarygodność przedsiębiorców i konsumentów?
  • Jakie warunki trzeba spełnić, aby sprawdzić kontrahenta i wpisać dłużnika do Rejestru Dłużników?
  • Co zrobić, aby nie stać się ofiarą oszustwa w przypadku utraty dokumentów tożsamości?
  • Jak wykorzystać platformę Score Hunter do nauki budowania wiarygodności finansowej?
  • Jak budować wiarygodność finansową?
  • Jak pobierać raporty, w tym raporty o sobie?

Wykład jest częścią modułu tematycznego Zarządzanie ryzykiem finansowym w biznesie i życiu osobistym, który jest realizowany ze Związkiem Banków Polskich, Biurem Informacji Kredytowej i Biurem Informacji Gospodarczej InfoMonitor.

Moduł tematyczny składa się z czterech wykładów opisujących m.in. zaplecze informacyjne sektora bankowego, znaczenie wymiany informacji gospodarczych dla konsumentów i przedsiębiorców, zakres informacji gromadzonych przez banki na temat konsumentów i przedsiębiorców oraz to w jaki sposób każdy konsument może sprawdzić informacje na swój temat.

Program Nowoczesne Zarządzanie Biznesem powstał z inicjatywy Związku Banków Polskich i Biura Informacji Kredytowej, a obecnie realizowany jest na ponad 120 polskich uczelniach. Swoim zasięgiem obejmuje całą Polskę i zapewnia dotarcie do tysięcy studentów oraz nauczycieli akademickich. Projekt realizowany jest w przeświadczeniu, że połączenie doświadczeń dydaktycznych i naukowych z wiedzą praktyczną pozwoli na lepsze przygotowanie odbiorców do praktycznego wykorzystania zdobytej wiedzy w przyszłej pracy zawodowej.

Dodać również należy, że koordynatorem programu na PRz i Wydziale jest dr inż. Mirosław Sołtysiak.

Więcej o Programie NZB na: www.nzb.pl