Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza wraz z Uniwersytetem Rzeszowskim zorganizowała, w dniach 19 – 20 października 2023 r. w Rzeszowie, Konferencję Medycyna 4.0. Była to kolejna, trzecia edycja konferencji naukowej pt. "Technologie w Medycynie", zorganizowana pod patronatem: Rektora Politechniki Rzeszowskiej prof. dr. hab. inż. Piotra Koszelnika, Rektora Uniwersytetu Rzeszowskiego prof. dr. hab. Sylwestra Czopka, a także Oddziału Podkarpackiego Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego oraz Okręgowej Izby Lekarskiej w Rzeszowie.
Tematyka i cel konferencji
W tym roku tematyka konferencji obejmowała następujące zagadnienia:
- systemy szybkiego prototypowania i ich zastosowanie w medycynie,
- medycyna pola walki,
- wirtualna rzeczywistość w aspekcie medycznym,
- ratownictwo medyczne,
- techniki komputerowe w bioinżynierii,
- projektowanie i badania innowacyjnych biomateriałów,
- metrologia medyczna,
- nowoczesne metody obrazowania medycznego, hybrydowe techniki obrazowania,
- Inżynieria rehabilitacyjna,
- technologie druku 3D/4D w wytwarzaniu implantów i sztucznych narządów,
- modelowanie i wizualizacja 3D w medycynie,
- materiały dla medycyny,
- technologie mobilne w medycynie.
Celem konferencji było przybliżenie studentom inżynierii medycznej, doktorantom, młodym biznesmenom oraz osobom, które planują stworzenie własnej firmy związanej z przemysłem i medycyną możliwości i dróg rozwoju oraz stworzenie forum wymiany doświadczeń, pozyskiwania kontaktów oraz poszukiwania funduszy na prowadzenie działań w zakresie innowacji i ich wdrażania.
Przebieg konferencji
Otwarcia konferencji dokonali prof. dr hab. n. med. Sławomir Snela oraz prof. dr hab. inż. Grzegorz Budzik, którzy podkreślili, że we współczesnej nauce i w codziennym życiu obserwujemy niezwykle dynamiczny rozwój nowoczesnych technologii zmieniających oblicze medycyny. Dowodem na to jest m.in. powstanie Klastra „Technologie w Medycynie”, który funkcjonuje w oparciu o rzeszowskie Uczelnie i środowisko lokalnego biznesu. Wyrazili także nadzieję, że zaprezentowana problematyka stanie się podstawą do dalszych pogłębionych badań oraz ożywionych dyskusji w kolejnych edycjach tego wydarzenia naukowego.
Konferencja składała się z kilku sesji plenarnych, a jedną z nich związaną z medycyną pola walki poprowadził dr hab. inż. Grzegorz Rosłan, prof. PRz. W trakcie tej sesji głos zabrali przedstawiciele:
- Wydziału Bezpieczeństwa, Logistyki i Zarządzania Wojskowej Akademii Technicznej, dr. hab. inż. Sławomir Augustyn, prof. WAT, który wygłosił referat pt. „Zastosowanie nanosrebra w projektowaniu instalacji przemysłowych dla infrastruktury medycznej”;
- Komponentu Wojsk Specjalnych, ppłk dr n. med. Przemysław Guła, który podczas swojego wystąpienia zaprezentował: Medyczne działania ratunkowe na polu walki. Jakie zmiany przyniesie wojna na Ukrainie?;
- 8 Bazy Lotnictwa Transportowego, por. Marzena Dudaryk, która podzieliła się swoimi doświadczeniami nt. Ewakuacji medycznej drogą lotniczą;
- Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej, kpt. Sylwester Kanadys, który omówił Wpływ wojny na aktualną działalność grup poszukiwawczo-ratowniczych na przykładzie 3 GPR Kraków – Balice.
Podsumowując Konferencję Medycyna 4.0, można stwierdzić, że jej cel został osiągnięty, co jednak nie oznacza, że uczestnicy konferencji uzyskali odpowiedzi na wszystkie nurtujące ich pytania, a badania w tym obszarze zostały zakończone. Tym samym organizatorzy konferencji mają nadzieję, że zainspirowali studentów, naukowców i kadry akademickie kierunków medycznych i inżynieryjnych do realizacji interdyscyplinarnych badań naukowych w zakresie innowacyjnych technologii w medycynie.