W Polsce w dniu 7 grudnia 2018 r. 72 706 osób znajdowało się w aresztach śledczych i zakładach karnych. Służba Więzienna realizuje liczne zadania w zakresie wykonywania tymczasowego aresztowania oraz kar pozbawienia wolności i kary pozbawienia wolności w tzw. systemie dozoru elektronicznego.
Funkcjonariusze SW (umundurowanej i zbrojnej formacji) chronią społeczeństwo przed sprawcami przestępstw znajdującymi się w zakładach karnych i aresztach śledczych. Czynią to dwojako: izolując ich od społeczeństwa, jak i równocześnie (w ramach oddziaływania resocjalizacyjnego i readaptacyjnego) przygotowując do powrotu na wolność i do poprawnego funkcjonowania pomiędzy osobami wolnymi, bez wchodzenia w konflikt z prawem, powstrzymywania się od powrotu do przestępstwa.
Służba Więzienna współpracuje z: Policją, Strażą Pożarną, Strażą Graniczną, ABW, CBA, wojskiem. Współdziała z licznymi stowarzyszeniami, organizacjami pożytku publicznego i instytucjami, Kościołami oraz związkami wyznaniowymi.
W dniu 10 grudnia pułkownik Roman Kloc i major dr Dariusz Fudali, funkcjonariusze Centralnego Zarządu Służby Więziennej w Warszawie pojawili się na Wydziale Zarządzania PRz, gdzie wygłosili wykłady otwarte dla studentów kierunku: bezpieczeństwo wewnętrzne. Pułkownik Roman Kloc prezentował naukowe przemyślenia na temat: Służba Więzienna w systemie bezpieczeństwa państwa, natomiast mjr dr Dariusz Fudali zajął się działalnością Biura Edukacji Historycznej – Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, CZSW w Warszawie – edukacja historyczna.
Sala zapełniła się studentami, co może świadczyć o ważności poruszanych zagadnień, a pytania, jakie padały z sali po wykładzie dowodzą, że słuchacze byli zainteresowani poruszaną tematyką. Po raz kolejny potwierdziło się, że wykłady przygotowywane przez specjalistów zewnętrznych cieszą się olbrzymim zainteresowaniem i są naturalnym uzupełnieniem informacji przekazywanych na co dzień przez naukowców w trakcie ćwiczeń i wykładów.