Strona: Film o Ignacym Łukasiewiczu - zapomnianym nafciarzu romantyku / Wydział Zarządzania

Film o Ignacym Łukasiewiczu - zapomnianym nafciarzu romantyku

2020-03-09
, red.  Piotr Cyrek/fot. Arkadiusz Surowiec i Beata Motyka
Fot. Beata Motyka

W poniedziałek 9 marca 2020 r. odbyła się na Politechnice Rzeszowskiej projekcja filmu „Łukasiewicz nafciarz romantyk”. Inicjatorami pokazu byli: Wydział Zarządzania i Samorząd Studencki Politechniki Rzeszowskiej.

Projekcję połączono ze spotkaniem z producentem – Bogdanem A. Miszczakiem, który opowiedział o kulisach powstania filmu. W rolę Ignacego Łukasiewicza wcielił się Mariusz Bonaszewski. W filmie wystąpili m.in.: Dagny Cipora (Honorata Łukasiewicz), Artur Dziurman (Karol Klobassa-Zrenicki), Łukasz Konopka (Tytus Trzecieski), Peter Lucas (John D. Rockefeller) i Mateusz Mikoś (Jan Szczęsny Morawski).

Dr hab. Marcin Jurgilewicz, prof. PRz – dziekan Wydziału Zarządzania witając wszystkich wspomniał, że zawsze warto promować tych, którzy wnieśli wkład do nauki, a takim był przecież Ignacy Łukasiewicz. Nie można zapominać o pionierach rozwoju, tym bardziej że Łukasiewicz jest osobą z Podkarpacia. To on jako pierwszy na świecie wykorzystał na skalę przemysłową korzyści, jakie daje ropa naftowa. Łukasiewicz to także wielki społecznik, który popierał i propagował zakładanie sądów, budowę dróg i mostów, szkół, szpitali. Wiele inicjatyw sfinansował ze swoich ciężko zarobionych pieniędzy. Pamięć o Ignacym Łukasiewiczu winna trwać na wieki, tym bardziej że Łukasiewicz jest patronem Politechniki Rzeszowskiej – podkreślał M. Jurgilewicz.

Dr hab. Mariusz Ruszel, prof. PRz – prodziekan Wydziału Zarządzania ds. rozwoju i kontaktów z gospodarką zauważył, że dzisiejsza projekcja filmu zbiega się w czasie z rocznicą urodzin Ignacego Łukasiewicza – polskiego farmaceuty i przedsiębiorcy, wynalazcy lampy naftowej, pioniera przemysłu naftowego w Europie, człowieka, który zainicjował powstanie kilku kopalni nafty w Beskidzie Dukielskim i w Gorlickiem oraz w Bóbrce. Pod koniec życia został wybrany do Sejmu Galicyjskiego. W roku 1873 papież Pius IX za działalność charytatywną nadał mu tytuł Szambelana Papieskiego i odznaczył go Orderem Św. Grzegorza. W roku 1877 Ignacy Łukasiewicz zorganizował we Lwowie kongres naftowy, a w Gorlicach utworzył Krajowe Towarzystwo Naftowe.

Bogdan A. Miszczak zasygnalizował, że pomysł na film narodził się dzięki jego doświadczeniom z dzieciństwa: „Mój ojciec pracował w kopalni ropy naftowej w Roztokach. Jako mały chłopak przyjeżdżałem do taty do pracy. Widziałem szyby naftowe, czułem ropę, a z opowiadań kolegów taty dowiedziałem się, że to wszystko dzięki jednej osobie – Ignacemu Łukasiewiczowi…”. „Łukasiewicz nafciarz i romantyk” to trwający blisko godzinę fabularyzowany dokument o życiu i działalności wynalazczej, przemysłowej oraz społecznej Ignacego Łukasiewicza – bohatera ponadczasowego, powstańca, ale przede wszystkim twórcy przemysłu naftowego na terenach ubogiej Galicji.

Na sali obecny był również Ryszard Rabski – Prezes Zarządu Fundacji Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce. Celem tej Fundacji jest przede wszystkim zachowanie i udostępnianie unikatowych obiektów technicznych pochodzących z XIX i XX wieku, w tym oryginalnych urządzeń, przedmiotów i budynków związanych z przemysłem naftowym, gazowniczym i rafineryjnym. Ponadto Fundacja popularyzuje Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce. Prezes Rabski jest również w Radzie Gospodarczej działającej przy Wydziale Zarządzania.