Strona: Dylematy współczesnej obronności i bezpieczeństwa RP / Wydział Zarządzania

Dylematy współczesnej obronności i bezpieczeństwa RP

2018-04-15

W dniu 12 kwietnia 2018 r. na Wydziale Logistyki Wojskowej Akademii Technicznej im. Jarosława Dąbrowskiego w Warszawie odbyła się II Międzynarodowa Konferencja Naukowa nt. „Dylematy współczesnej obronności i bezpieczeństwa RP”, której współorganizatorem był Zakład Nauki o Bezpieczeństwie, Wydziału Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej.

Celem konferencji była integracja środowiska naukowego w zakresie wypracowania wspólnych poglądów dotyczących próby określenia bieżących zagrożeń bezpieczeństwa państwa oraz potencjalnych i realnych możliwości ich przeciwdziałaniu, ukierunkowanych na budowanie pożądanego stanu bezpieczeństwa i obronności RP.

Organizatorzy konferencji przyjęli formułę krótkich wystąpień prelegentów w sesji plenarnej, oraz równoległych paneli dyskusyjnych z udziałem zaproszonych gości specjalnych (naukowców i ekspertów z wiodących ośrodków naukowych, przedstawicieli administracji publicznej oraz innych instytucji systemu bezpieczeństwa narodowego) na tematy:

• Geopolityczne uwarunkowania bezpieczeństwa i obronności Polski w końcu drugiej dekady XXI stulecia;
  • Pozamilitarne aspekty bezpieczeństwa i obronności RP;
  • Nowe technologie w sferze bezpieczeństwa i obronności oraz ich wpływ na rozwój sztuki wojennej;
  • Lądowe i powietrzne systemy transportowe w sektorze bezpieczeństwa i obronności w XXI wieku.

Problematyka konferencji rozpatrywana była interdyscyplinarnie, w oparciu o prezentację wyników badań naukowych, w kontekście uwarunkowań geopolitycznych, pozamilitarnych, przy uwzględnieniu znaczenia stosowania nowych technologii dla rozwoju sztuki wojennej.

Pracownicy Zakładu Nauki o Bezpieczeństwie wzięli aktywny udział w obradach wygłaszając referaty naukowe nt.:

• Bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni a stany nadzwyczajne RP – dr hab. Izabela Oleksiewicz, prof. PRz (była jednocześnie prowadzącą panel III);
  • Cyberprzestrzeń jako nowy wymiar walki – dr Waldemar Krztoń;
  • Terenowe organy administracji państwowej w systemie zarządzania kryzysowego – dr Marek Barć;
  • Armia Unii Europejskiej – jaka? – dr Wiesław Lewicki.

Ponadto moderatorem panelu IV był dr hab. Marcin Jurgilewicz, prof. PRz z Katedry Prawa i Administracji Wydziału Zarządzania PRz, który przedstawił także referat: "Bezpieczeństwo w transporcie drogowym na przykładzie działalności Inspekcji Transportu Drogowego".

Szczegółowe informacje o organizatorach, współorganizatorach, członkach komitetów organizacyjnego i naukowego, celach konferencji i programie spotkania znajdują się na stronie internetowej: