Efektowne koncepcje architektoniczne, innowacyjne rozwiązania, energooszczędność i walory użytkowe. Oto zalety budynków przemysłowych, usługowych, użyteczności publicznej, które powstały w ostatnich latach na Podkarpaciu.
Gazeta „Nowiny” (inicjator konkursu) prezentuje na swoich stronach i na stronach internetowych „nowiny24” najciekawsze inwestycje zgłoszone w konkursie „Złoty Żuraw 2021”.
W Rzeszowie i na całym Podkarpaciu buduje się coraz więcej atrakcyjnych budynków mieszkalnych, handlowo-usługowych czy przemysłowych. Budzą zainteresowanie swoim oryginalnym wyglądem. Świadczą o postępie i rozwoju gospodarczym w naszym regionie. Stają się wizytówką lokalnych społeczności.
Celem konkursu „Złoty Żuraw 2021” jest wyłonienie najlepszych inwestycji i projektów architektonicznych, które zostały oddane do użytku w ciągu 5 ostatnich lat i odebrane do końca 2020 r. na terenie woj. podkarpackiego. Zwycięzcę konkursu „Złoty Żuraw 2021” wskaże kapituła konkursu, która wyda swój werdykt po wnikliwej ocenie zgłoszeń.
W dniu 17 marca na łamach serwisu „nowiny24” znalazł się opis nowoczesnego budynku S – budynku Wydziału Zarządzania (https://nowiny24.pl/zloty-zuraw-2021-budynek-dydaktyczny-wydzialu-zarzadzania-politechniki-rzeszowskiej/ar/c3-15494436). Budynek został zgłoszony przez PRz do konkursu. Przypomnijmy, że budowę tego obiektu rozpoczęto w 2016 r., a inwestycja została oddana do użytku w 2018 r. Koszt to 10,4 mln złotych. Budowa była finansowana ze środków własnych uczelni oraz dotacji ówczesnego Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w wysokości blisko 8 mln złotych.
Uwagę wszystkich przykuwa przede wszystkim elewacja zewnętrzna budynku dydaktycznego wykonana ze szkła i aluminium. Pięknie prezentujące się niebieskie ściany i okna, nie przepuszczają miejskiego hałasu z zewnątrz. Studenci i pracownicy mają do dyspozycji dwukondygnacyjny obiekt o powierzchni 1,2 tys. m2. Budynek mieści salę laboratoryjną, trzy sale ćwiczeń dla 30 osób każda, salę seminaryjno-konferencyjną dla 50 osób, salę seminaryjną dla 14 osób oraz dziekanaty. Jest w pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych (m.in. zainstalowana wewnątrz winda, podjazdy itp.), a dobudowany budynek połączono przewiązką z funkcjonującym wcześniej starym budynkiem S.