Strona: Człowiek i społeczność w obliczu zagrożeń / Wydział Zarządzania

Człowiek i społeczność w obliczu zagrożeń

2017-05-24
, red.  Dariusz Król

15 maja 2017 r. na Politechnice Rzeszowskiej odbył się wykład otwarty pt. „,Człowiek i społeczność w obliczu zagrożeń”, w którym uczestniczyli przedstawiciele Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego, Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej. Organizatorem wydarzenia było Koło Naukowe Studentów Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

W trakcie spotkania praktycy omówili kwestie dotyczące problematyki funkcjonowania Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego oraz roli Ochotniczej Straży Pożarnej w systemie bezpieczeństwa państwa. Jako pierwszy wykład na temat społecznych funkcji ochotniczych straży pożarnych wygłosił prof. dr hab. Władysław Tabasz (wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP, a jednocześnie prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Ropczycach). Podczas swojego wystąpienia poruszył on zagadnienia dotyczące funkcjonowania OSP, począwszy od tematyki integracji drużyn – prowadzącej do jak najlepszego ich zgrania, poprzez rolę Ochotniczych Straży Pożarnych w kształtowaniu postaw społecznych, aż do aspektów kulturowych, bo te także niewątpliwie są kształtowane przez tego typu jednostki w mniejszych miejscowościach.

Drugi z prelegentów – st. bryg. w stan. spocz. mgr inż. poż. Jan Ziobro omówił temat dotyczący współczesnych uwarunkowań funkcjonowania KRSG w Województwie Podkarpackim, podczas którego w szczególny sposób zwrócona została uwaga na ewolucję środowiska bezpieczeństwa – postępującego głównie wskutek rozwoju techniki. Dokonano także charakterystyki rozmieszczenia jednostek, które jest istotne z punktu widzenia  ratowania zdrowia i życia potencjalnych poszkodowanych.

Oprócz wyżej wymienionych prelegentów udział w spotkaniu wzięli również:

• mgr Piotr Skworzec – dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego,
  • mgr Jakub Dzik – z-ca dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego
  • mgr inż. Bogdan Kuliga – były podkarpacki komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie,
  • bryg. mgr inż. Waldemar Wilk z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie,
  • bryg. Krzysztof Dżugan – komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Sanoku,
  • bryg. mgr inż. Lesław Penar – zastepca komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Sanoku,
  • Mariusz Kawa – członek Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP, prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Strzyżowie.

Spotkanie przyczyniło się do poszerzenia wiedzy z zakresu funkcjonowania Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego oraz samego funkcjonowania Państwowej Straży Pożarnej, a także Ochotniczej Straży Pożarnej. Pozwoliło również na ocenienie roli, jaką pełnią te formacje w systemie bezpieczeństwa państwa.