Strona: "Blender Danych" - innowacyjny projekt z udziałem prof. Jacka Strojnego / Wydział Zarządzania

"Blender Danych" - innowacyjny projekt z udziałem prof. Jacka Strojnego

2021-12-12
, red.  Iwona Oleniuch
Grafika przedstawiająca hipotetyczne dane statystyczne dostępne na monitorze tableta, źródło: pixabay

8 grudnia, na Wydziale Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej odbyło się spotkanie fokusowe w ramach projektu „Blender Danych – monitoring zapotrzebowania na kwalifikacje”. Fokus poprowadził dr hab. Jacek Strojny, prof. PRz, który jest kierownikiem projektu z ramienia Politechniki Rzeszowskiej. Podczas spotkania obecna była dziekan Wydziału Zarządzania – dr hab. Beata Zatwarnicka-Madura, prof. PRz

Uczestnicy

W fokusie "W jaki sposób wybieram czego chcę się uczyć" uczestniczyli studenci Politechniki Rzeszowskiej i Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie, Zespołu Szkół Naftowo-Gazowniczych w Krośnie oraz Zespołu Szkół w Gorzycach, czyli osoby, które w niedługim czasie zasilą rynek pracy. Celem spotkania było pozyskanie informacji na temat ich oczekiwań odnośnie funkcjonalności projektowanego narzędzia.

O „Blenderze”

„Blender Danych – monitoring zapotrzebowania na kwalifikacje” to innowacyjny w skali kraju projekt realizowany przez Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie w partnerstwie z Politechniką Rzeszowską. W wyniku kooperacji obydwu podmiotów, do końca 2022 roku ma powstać system do monitorowania rynku pracy. Pierwotnie obejmie on województwo podkarpackie.

Innowacyjność rozwiązania

Wyjątkowość narzędzia będzie polegała na zdolności gromadzenia i przetwarzania danych pochodzących z różnych źródeł publicznych (poziom bezrobocia, ilość ofert pracy, wysokość zarobków w poszczególnych profesjach, liczba osób kształcących się w danym zawodzie, liczba przedsiębiorstw w danej branży czy pracowników w firmach działających w konkretnej gałęzi) oraz informacji od pracodawców. System będzie też dawał możliwość m.in. wyszukania danego zawodu i sprawdzenia popytu na niego w poszczególnych powiatach województwa.

Projekt jest finansowany z Funduszu Pracy, jego wartość to blisko 2,5 mln złotych. Po pozytywnym zaopiniowaniu opracowanego narzędzia przez ministra właściwego ds. rynku pracy będzie ono mogło zostać wprowadzone jako algorytm dla gospodarki krajowej.